آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224845
تاریخ انتشار : 23 آبان 1396 10:56
تعداد بازدید : 1631

تایید و تکذیب هک اطلاعات 700 هزار معتاد کشور

در حالی که سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته است سامانه جمع آوری اطلاعات معتادان کشور هک شده است، وزارت بهداشت این موضوع را تکذیب کرد.

فناوران- روز گذشته شایعه شد که عده ای هکر اینترنتی با نفوذ به سامانه آیداتیس وزارت بهداشت، اطلاعات 700 هزار معتاد تحت درمان را به سرقت بردند.
پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در این باره گفت: بلافاصله بعد از اطلاع از وقوع این رویداد، دستورات لازم جهت بررسی و شناسایی مقصر یا مقصران داده شده است.
افشار با اعلام تشکیل تیمی در ستاد مبارزه با موادمخدر جهت بررسی ابعاد مختلف این ماجرا گفت: اگر مشخص شود در این زمینه کوتاهی یا قصوری رخ داده، با مقصران قطعا برخورد می شود.
وی بیان کرد: زمانی که این سامانه راه اندازی شد، به وزارت بهداشت عیوب آن را متذکر شدیم و قرار بر رفع عیوب در اسرع وقت شد. قطعا موضوع افشای اطلاعات سبب ریزش بیماران می شود و روند درمان را مختل می کند.
با این حال رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت خبر هک شدن سامانه آیداتیس را تکذیب کرد.
به گزارش ایران پزشک، محمود تارا با بیان اینکه هیچ نشانه ای مبنی بر هک یا نفوذ به سامانه آیداتیس یافت نشده، گفت: وزارت بهداشت در اقدامی ضربتی با تشکیل ستادی عملیاتی، ادعای مطرح شده مبنی بر افشای اطلاعات بیماران مراجعه کننده به مراکز درمان اعتیاد کشور را که به صورت سازمان دهی شده منتشر شده بود، بررسی کرد و از مراکز نظارتی مانند مرکز تهدیدات سایبری وزارت ارتباطات و پلیس فتا در این راستا دعوت به بررسی صحت و سقم ادعاهای مطرح شده کرده است.
وی افزود: بررسی شواهد فعلی نشان می دهد تاکنون هیچ نشانه ای مبنی بر هک یا نفوذ به سامانه آیداتیس یافت نشده است.
تارا گفت: با توجه به اینکه وزارت بهداشت، اطلاعات هویتی بیماران این مراکز را در سامانه آیداتیس نگهداری نمی کند این اطمینان اولیه وجود دارد، افرادی با هدف تشویش اذهان عمومی و برنامه ریزی شده در نظر دارند جلوی حرکت بزرگ وزارت بهداشت در ساماندهی مراکز درمان اعتیاد و همت این وزارت خانه در پیشگیری از سوءاستفاده های برخی جریان های معدود در این مراکز را بگیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :