آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224835
تاریخ انتشار : 23 آبان 1396 9:4
تعداد بازدید : 714

5 اولويت كميسيون ICT اتاق ایران براي دو سال آينده مشخص شد

در جلسه كميسيون ICT اتاق بازرگاني اولويت هاي پيشنهادي كميسيون براي دوساله دوم فعاليت آن با حضور محمدرضا انصاری نائب رییس اتاق ایران تعیین شد.


فناوران- جلسه ماهانه کمیسیون ICT ماهانه اتاق بازرگانی با حضور محمد رضا انصاری نائب رییس اتاق ایران، محمدرضا طلايي رياست كميسيون ICT اتاق، خسرو سلجوقي عضو هيات عامل سازمان فناوري اطلاعات و نمايندگاني از شوراي عالي فضاي مجازي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان توسعه تجارت و چهره هاي شناخته شده بخش خصوصي همچون مسعود شنتيايي رییس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات برگزار شد. در اين جلسه اولويت هاي پيشنهادي كميسيون براي دو ساله دوم فعاليت آن اعلام شد. 
اين اولويت ها شامل بررسي مشكلات شركت هاي فعال در حوزه فاوا و ارايه راهكار، تدوين و ترجمه استاندارهاي نوين و به روز ICT و بين المللي كردن استانداردها در ايران براي توسعه و تسهيل صادرات، تدوين نقش ICT در توسعه بخش هاي مختلف اقتصادي كشور، آينده پژوهي و تدوين نقشه راه توسعه ICT، شناسايي موانع كسب و كار براي شركت هاي نوپا و نوآور در حوزه فناوري اطلاعات و ارايه راه حل هاي عملياتي براي رفع آنها بود.
انصاری نائب رییس اتاق ايران ضمن تاييد موارد مطرح شده از سوي اعضاي كميسيون ابراز امیدواری کرد: پیگیری کمیسیون منجر به رسیدن به اهداف مقرر شود. 
نائب رییس اتاق ایران حضور چهره هاي مختلف بخش خصوصي و دولتي در كنار هم در كميسيون ICT اتاق بازرگاني را مثبت ارزيابي كرده و گفت اميدوار است تا با همكاري شكل گرفته مشكلات حوزه ICT احصا و برطرف شوند.

 انتقاد از ایجاد انحصار همراه اول
 در اين جلسه محمد رضا طلايي نيز ضمن انتقاد از ايجاد انحصار براي يكي از اپراتورهاي موبايلي كشور در زمينه توليد محتوا گفت: يكي از اپراتورهاي موبايلي مزايده اي را از طريق شركت زيرمجموعه خود برنده شده كه موجب شده همه آن چيزي كه در زمينه توليد محتوا در اين سال ها به وجود آمده، با انحصار اين مجموعه از بين برود.
وي افزود: اين انحصار سه ساله موجب مي شود هر كسي كه در حوزه توليد محتوا مي خواهد با صدا و سيما وارد مذاكره شود و تبليغي كند، حتما مي بايست از طريق اين اپراتور و زيرمجموعه آن وارد شود كه صحيح نيست.
طلايي همچنين درباره دعوت از وزير ارتباطات كه پيش تر وعده آن را مطرح كرده بود، گفت: با هماهنگي هايي كه در اتاق بازرگاني صورت گرفته قرار است روز 7 آذر محمدجواد آذري جهرمي وزير ارتباطات براي صرف صبحانه كاري در اتاق بازرگاني حاضر شود و كميسيون ICT اتاق بازرگاني نيز قصد دارد با مشورت اعضاي كميسيون نظرات بخش خصوصي را تدوين كرده و در اختيار وزير ارتباطات قرار دهد.

 حضور هیات ایرلندی به دعوت کمیسیون ICT
وي همچنين درباره زمان حضور هيات ايرلندي در ايران كه با هماهنگي هاي كميسيون ICT  به ايران مي آيند، گفت: قرار بود كه اين هيات روز 6 آذر در اتاق بازرگاني حاضر شده و به همين منظور همايشي برگزار شود كه البته با نظر به تعطيل اعلام شدن اين روز امكان دارد تغييراتي درباره زمان برگزاري آن وجود داشته باشد. اين مجموعه ايرلندي كه وزير بازرگاني آنها نيز همراه شان به ايران مي آيد، در صحبت هايي كه با هم داشته ايم اعلام كردند كه بيشتر در زمينه انتقال دانش و فناوري، سرمايه گذاري در بخش استارت آپ ها و با تاكيد بر فين تك ها در ايران فعاليت خواهند داشت.

 بررسی مشکلات مربوط به قانون کار
در اين جلسه مسعود شنتيايي، رییس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات نيز با ذكر مشكلات متعدد موجود در زمينه قانون كار گفت: مشكلات زيادي در زمينه قانون كار وجود دارد و نيروي كار دستمزد گرفته اما عادت به انجام صحيح و كامل كار وجود ندارد؛ به علاوه بحث زياد بودن تعطيلات رسمي و غير رسمي نيز از ديگر مشكلات اين حوزه است. همچنين وجود 26 روز مرخصي علاوه بر تعطيلات كه با حقوق همراه است و پرداخت دوبار عيدي و پاداش در سال باعث شده كه در عمل هزینه نیروی کار به شکل زیادی افزایش یابد.
وي همچنين خاطرنشان کرد: ما در برنامه هاي وزارت ارتباطات و در برنامه ششم توسعه آثار زيادي از حمايت از بخش  ICT نمي بينيم. در تهيه برنامه ششم ما به عنوان بخش خصوصي مشورت داده و پيشنهاداتي را در حوزه سخت افزار مطرح كرديم كه البته حدود 90 درصد مسايل و مطالبات ما در برنامه ششم لحاظ نشد. شنتيايي در خاتمه خواستار توجه بيشتر و مضاعف دولت به بخش سخت افزار شد.
طلايي رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني در ادامه جلسه با ذكر برنامه هاي اتاق بازرگاني براي تعامل بهتر با بخش دانشگاهي و استفاده از ظرفيت هاي استارت آپ ها گفت :  اتاق در سال هاي گذشته براي ارايه سرويس هاي بهتر با بخش دانشگاهي در ارتباط بوده و قصد داريم اين ارتباط را در حوزه فناوري بهبود بخشيم.
وي اعلام كرد:  تاكنون نزديك به 100 اتاق بازرگاني داخلي به لحاظ خدماتي كه به اعضاي شان ارايه مي كنند، بررسي و مشخص شده در  این زمینه فرصت هایی وجود دارد. اعضاي هيات نمايندگان اتاق ايران حدود 400 نفر هستند كه اين افراد در رشته هاي مختلف فعاليت مي كنند و اگرچه يكديگر را مي شناسند؛ اما ممكن است از رشته فعاليتي يكديگر هم اطلاع نداشته باشند؛ لذا اين نقيصه در زمينه اطلاع رساني هست كه قصد برطرف كردن آن را داريم و اتاق تصميم دارد از پتانسيل استارت آپ ها و از ايده هاي آنان براي ارايه خدمات بهتر به اعضايش استفاده 
كند.
بحث مجوزهاي دست و پاگير در صنعت ICT و خصوصا در زمينه توليد محتوا، اجرا نشدن قانون كپي رايت، انحصار و سهم خواهي شركت هاي دولتي و خصولتي، لزوم توجه به استانداردهاي بين المللي به جاي استانداردهاي داخلي و اجرايي شدن واقعي قوانين موجود از جمله ديگر موضوعاتي بود كه اعضاي كميسيون ICT اتاق بازرگاني به آن پرداختند و خواستار توجه دولت به آنها و حل اين موارد شدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :