آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224775
تاریخ انتشار : 22 آبان 1396 10:24
تعداد بازدید : 593

در پنجاه و یکمین روز فعالیت آذری جهرمی به عنوان وزیر فاوا

مدل جدید تعرفه گذاری اینترنت ثابت تصویب شد

مدل جدید تعرفه سرویس های اینترنت ثابت به تصویب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رسید.

فناوران- مدل جدید تعرفه گذاری اینترنت ثابت یک بار در دولت یازدهم به تصویب رسید. محمود واعظی وزیر وقت فاوا در روزهای پایانی فعالیتش، این مدل جدید را به مردم معرفی کرد که با انتقادات زیادی در شبکه های اجتماعی روبه رو شد. به همین دلیل محمد جواد آذری جهرمی در نامه ای از واعظی خواست فعلا مدل جدید را اعمال نکند. وی پس از نشستن بر صندلی وزارت دولت دوازدهم، دستور داد مطالعات جدیدی در حوزه تعرفه گذاری شکل بگیرد و البته وعده داد تا پیش از پایان 100 روز نخست فعالیتش، مدل جدید عملیاتی شد.
آذری جهرمی در پنجاه و یکمین روز فعالیتش به عنوان وزیر در اینستاگرام خود نوشت: پس از دوماه کار فشرده و انجام مطالعات اقتصادی و مذاکرات با اپراتورها و نیز جمع بندی نظرات کاربران، امروز و در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات، مدل غیرحجمی تعرفه سرویس های ثابت به تصویب رسید. جزییات طرح طی دو روز آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.
رییس سازمان تنظیم مقررات نیز به تشریح برخی جزییات مدل جدید پرداخت و اعلام کرد فروش اینترنت به صورت حجمی متوقف می شود.
حسین فلاح جوشقانی درباره جزئیات مصوبه امروز در یک برنامه تلویزیونی افزود: این مصوبه با هدف ترغیب مردم به استفاده از سایت ها و محتوای داخلی فضای مجازی به تصویب رسیده است.
وی با بیان اینکه در بخش مصرف اینترنت نیازمند تحریک تقاضای مردم برای استفاده از سایت ها و محتوای داخلی بودیم گفت: از آنجایی که با مدل فروش اینترنت حجمی، تحقق این هدف ممکن نبود، طبق قول وزیر ارتباطات، مدل جدید تعرفه گذاری اینترنت را در ۱۰۰ روز اول آغاز به کار دولت، نهایی کردیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: با این مصوبه دغدغه مردم در مصرف دیتا را کاهش دادیم و فروش اینترنت را بر مبنای فروش حجم متوقف کردیم.
رییس رگولاتوری گفت: براساس این مصوبه، مشترکان اینترنت ثابت می توانند با پرداخت هزینه ای ثابت در یک ماه، مطابق با سرعت درخواستی، سرویس اینترنت دریافت و به این طریق مصرف اینترنت خود را مدیریت کنند.
وی با بیان لزوم استفاده بیشتر از محتوای داخلی مطابق با این مصوبه جدید تاکید کرد و گفت: این مصوبه با هدف تقویت استفاده از سایت های داخلی به ویژه در حوزه ویدئوهای داخلی تعریف شده است.
فلاح جوشقانی با بیان این که در این مصوبه که جزییات آن به زودی در اختیار کاربران قرار می گیرد، از تجربه سایر کشورها و نیز نیازسنجی بازار داخلی، استفاده شده است، ادامه داد: مدل فروش اینترنت ثابت در همه جای دنیا غیرحجمی است و ارایه کنندگان این خدمات باید بدون محدودیت در حجم، بسته های اینترنت را بر مبنای سرعت تعریف کنند.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه اینترنت ثابت شامل تمام شبکه های اینترنتی ثابت از جمله ADSL و فیبر می شود، گفت: مدل فروش اینترنت موبایل همچنان مانند گذشته براساس حجم است. چراکه در کل دنیا نیز به دلیل محدودیت فنی در باند فرکانسی امکان فروش غیرحجمی اینترنت موبایل وجود ندارد.
وی بیان کرد: در حوزه اینترنت موبایل از نظر شاخص افوردبیلتی (اینکه مردم چقدر حاضرند بابت یک سرویس هزینه پرداخت کنند) ما جزو ۱۰ کشور اول دنیا محسوب می شویم، اما در حوزه اینترنت ثابت به دلیل مدل ساختاری موجود، وضعیت خوبی نداریم و به همین دلیل ناگزیر به تغییر مدل به روش غیرحجمی شدیم.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اظهار امیدواری از اینکه این تعرفه گذاری مورد رضایت مشترکان قرار گیرد و آنها را به سمت استفاده از محتوای داخلی ترغیب کند، گفت: در صورت ایجاد بازار رقابتی در حوزه اینترنت، اپراتورهای موبایل نیز می توانند در چارچوب قوانین و مقررات، تعرفه های اینترنت خود را تنظیم کرده و محدودیتی در کاهش قیمت ها نخواهند داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :