آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224541
تاریخ انتشار : 17 آبان 1396 9:49
تعداد بازدید : 1420

حضور بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال

کنسول های نوستالژیک را ببینید با صنعت بازی آشنا شوید

با توجه به اهمیت بازی های رایانه ای در ایران و دنیا، بنیاد ملی بازی های رایانه ای در یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال حضوری فعال دارد. در این گزارش ضمن بررسی وضعیت بازی های رایانه ای در ایران و دنیا، به معرفی خدمات و غرفه بنیاد ملی بازی های رایانه ای در این رویداد خواهیم پرداخت.

 بازی های رایانه ای در جهان
پرسود و اقتصادی، پرنفوذ و فرهنگ ساز. این نگاهی است که کشورهای پیشرو در صنعت بازی های رایانه ای به آن دارند. کاربران نه تنها با اشتیاق برای یک بازی خوب هزینه می کنند که ساعت ها وقت خود را صرف آن کرده و تحت تاثیر داستان و فرهنگ بازی قرار می گیرند.
درآمد بازی های رایانه ای در سال 2016 در جهان، نزدیک به صد میلیارد دلار (99.6 میلیارد دلار) برآورد می شود. این در حالی است که درآمد فروش صنعت سینما در گیشه در سراسر جهان، تنها نیمی از این عدد یعنی 50 میلیارد دلار بوده است.
اکنون بازی های رایانه ای متنوع، جذاب و برای تمامی سنین و در کنسول های مختلف در دنیا عرضه می شود. به ویژه با گسترش بازی های موبایلی، نه تنها درآمد این صنعت افزایش قابل توحهی یافته که به تعداد کاربران بازی در سنین بالاتر نیز افزوده شده است.

 بازی های رایانه ای در ایران
صنعت بازی در ایران از دو جنبه بازار بازی و بازی سازی قابل بررسی است. از نظر وسعت و حجم بازار صنعت بازی، ایران یکی از سه بازار بزرگ بازی در منطقه است. بیش از 23 میلیون نفر در ایران مخاطب بازی های ویدئویی هستند و به طور میانگین روزانه 79 دقیقه از وقت خود را صرف بازی کردن می کنند. این میزان مخاطب صنعت بازی های ویدئویی در ایران را به بازاری گسترده، پویا و با رشد سریع تبدیل کرده است.
میانگین سنی مخاطبان بازی در ایران هم اکنون به 21 سال رسیده که 67 درصد از آنها مرد و 33 درصد خانم هستند.
بیش از 10 سال است که بازی سازی در ایران آغاز شده است و در این یک دهه اتفاقات مهمی چه در سطح داخلی و چه بین المللی رخ داده است. صنعت بازی ایران که ابتدا با هدف ساخت بازی های کامپیوتری شروع به فعالیت کرد، در میانه راه به دلیل افزایش نفوذ قابل توجه دستگاه های هوشمند در ایران و همچنین توسعه اینترنت پرسرعت تغییر مسیر داد و حالا تمرکز اصلی بازی سازان ایرانی روی بازی های موبایلی است. بیش از 2800 نفر مستقیما با بازی سازی یا مشاغل مرتبط با آن در ایران مشغول به کار هستند و ایران را به قلب تپنده صنعت بازی سازی در خاورمیانه تبدیل کرده اند.
ایران با دارا بودن نیروی کار جوان و از طرف دیگر پایین بودن هزینه نیروی انسانی در مقایسه با بسیاری از کشورها، بیشترین پتانسیل را برای سرمایه گذاری در میان تمام کشورهای منطقه دارد. یکی از ویژگی های صنعت بازی های رایانه ای در ایران، وجود داستان ها و سوژه های جذاب ملی و مذهبی است. اسطوره های فراوانی در ادبیات و تاریخ این سرزمین وجود دارند که پرداخت خوب به آنها می تواند ضمن جذب کاربران بین المللی، فرهنگ و تمدن ایران اسلامی را به جهان معرفی کند.

 بنیاد ملی بازی های رایانه ای چه می کند
بنیاد ملی بازی های رایانه ای به عنوان متولی بازی های ویدئویی در کشور، براساس مصوبه 9 خرداد ماه 1385 شورای عالی انقلاب فرهنگی، زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شکل گرفته است.
تهیه و تنظیم راهبردها و سیاست ها در زمینه بازی های رایانه ای، برنامه ریزی و طراحی کلان در زمینه این بازی ها در ابعاد مختلف تفریحی، آموزشی و کمک آموزشی، تدوین سیاست های حمایتی و تشویقی در زمینه تهیه، تولید، واردات، صادرات و توزیع بازی های رایانه ای، استفاده از ظرفیت های داخل و خارج از کشور به منظور رشد و ارتقای صنعت بازی های ویدئویی و رایانه ای، تدوین استانداردها، تلاش در راستای تامین حقوق مادی و معنوی تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و برنامه ریزی و حمایت از اجرای دوره های آموزشی و پژوهشی از جمله وظایف بنیاد ملی بازی های رایانه ای است. برای تحقق این خواسته ها و وظایف، بنیاد ملی بازی های رایانه ای در گام نخست انستیتو ملی ساخت بازی های رایانه ای را راه اندازی کرد تا در سه بخش فنی، هنری و طراحی بازی، به آموزش علاقه مندان بپردازد.
تقریبا همزمان با تاسیس انستیتوی ملی بازی سازی، مرکز رشد بازی سازی هم تاسیس و پذیرای متقاضیان ساخت بازی های رایانه ای شد. این مرکز با در اختیار قرار دادن امکانات به تیم های مستقل، به این تیم ها برای به انجام رساندن ایده های بازی سازی خود کمک می کند. در طول مدت فعالیت این مرکز بیشتر از ۴۰ تیم مختلف از امکانات آن بهره برده و ایده های خود را به بازی های باکیفیت مبدل ساخته اند.
تدوین نظام رده بندی بازی های رایانه ای، به طوری كه مبتنی بر قوانین و باورهای فرهنگی، دینی، اجتماعی و سیاسی كشورهای اسلامی باشد، یکی از مهم ترین وظایف بنیاد بوده است که بر این اساس رده بندی نوینی به نام ESRA یا نظام ملی رده بندی سنی بازی های رایانه ای راه اندازی شد.
 ESRA مخفف Entertainment Software Rating Association بوده و این نظام، كلیه بازی ها را ارزیابی کرده و اطلاع رسانی صحیحی به خانواده ها و مصرف کنندگان بازی های رایانه ای ارایه می کند.
در جهت سیاست گذاری و برنامه ریزی بهتر در حوزه بازی های رایانه ای، پژوهش و به دست  آوردن آمار و اطلاعات لازم اهمیت فراوانی دارد؛ بنابراین بخش دیگری از فعالیت های بنیاد ملی بازی های رایانه ای به این بحث اختصاص یافت و در این راه مدیریت پژوهش بنیاد ملی بازی های رایانه ای یا DIREC راه اندازی شد. 
تحقیقات همین بخش بود که برای نخستین بار گستردگی صنعت بازی های رایانه ای در کشور را نشان داد.
در کنار این مجموعه ها بنیاد ملی بازی های رایانه ای می کوشد با برگزاری جشنواره ها، مسابقات و نمایشگاه ها، زمینه توسعه بازی های رایانه ای را فراهم آورد. یکی از این فعالیت ها برگزاری لیگ بازی های رایانه ای است که ضمن پر کردن اوقات فراغت بازیکنان ایرانی در تابستان، در محیطی سالم و صمیمی بازی های رایانه ای سالم در آن به خانواده ها معرفی می شود.
از سوی دیگر بنیاد با برگزاری جشنواره بازی های رایانه ای به حمایت از بازی های داخلی پرداخته و بهترین آثار را در قالب این جشنواره معرفی می کند. تاکنون شش دوره از این جشنواره به صورت سالانه برگزار شده است.
نمایشگاه و همایش بین المللی Tehran Game Convention یکی دیگر از مهم ترین رویدادهای بنیاد ملی بازی های رایانه ای است. نخستین دوره این رویداد تیرماه امسال برگزار شد و 60 سخنران برتر داخلی و خارجی تجربیات خود را با بازی سازان و فعالان حوزه بازی در میان گذاشتند. همچنین بیش از ۲۰ ناشران بین المللی در این رویداد به ایران آمده و با توانمندی بازی سازان ایرانی و پتانسیل های سرمایه گذاری در صنعت بازی ایران آشنا شدند.

 بنیاد در نمایشگاه 
دو بخش نظام ملی رده بندی سنی بازی های رایانه ای (ESRA) و مدیریت پژوهش (دایرک) بنیاد ملی بازی های رایانه ای، در بخش بازی های دیجیتال یازدهمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال حضوری فعال خواهند داشت.
نظام ESRA با برگزاری کارگاه های آموزشی، نظام ملی رده بندی سنی بازی های رایانه ای را توضیح داده و اهمیت توجه به این نظام را شرح می دهد. دایرک نیز آمار و اطلاعات صنعت بازی در ایران و جهان را در نمایشگاه به اطلاع عموم خواهد رساند.
علاوه بر این در بخشی از غرفه بنیاد ملی بازی های رایانه ای، سیر تکاملی بازی ها و کنسول ها معرفی شده و کنسول های نوستالژیک و قدیمی به نمایش درمی آیند که جذابیت خاص خود را دارد. معرفی 5 بازی ایرانی نیز از دیگر برنامه های بنیاد ملی بازی های رایانه ای در یازدهمین نمایشگاه بین المللی رسانه های دیجیتال است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :