آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224426
تاریخ انتشار : 26 مهر 1396 9:53
تعداد بازدید : 482

دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی رییس جمهور اعلام کرد:

حمایت از استارت‎آپ ها با تشکیل چند یونیکورن

دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی رییس جمهور در جریان بازدید از پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس گفت: در حال حاضر یکی از وظایف و برنامه‎های مهم ستاد توسعه ICT معاونت علمی، حمایت از اکوسیستم استارت‎آپی با تشکیل چند یونی‎کورن است.

فناوران - مهدی فقیهی افزود: در حال حاضر  بسیاری از استارت‎آپ‎های کشورهای پیشرفته با توسعه اکوسیستم های استارت آپی و حمایت از شکل گیری یونی کورن ها، توانسته‎اند به برندهای مهمی تبدیل شوند. 
وی اضافه کرد: یونی کورن ها Unicorn) (Startup غول های فناوری هستند که ارزش آنها به بیش از یک میلیارد دلار می رسد و توانسته‎اند با استفاده از پتانسیل شرکت‎های نوپا و استارت‎آپ‎ها بیزینس خود را گسترش دهند.
وی افزود: ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی نیز بر همین اساس رویکرد خود را تغییر داده و برنامه هایش را مبتنی بر این تغییر پارادایم دنبال می کند.
فقیهی اضافه کرد: در واقع یونی‎کورن‎ها جریان نوآوری کشور را به سمت خودشان می‎کشانند و ایجاد برندینگ می‎کنند.
فقیهی همچنین در ادامه در خصوص پاویون ایران در سی و هفتمین نمایشگاه جیتکس 2017 گفت: سطح کمیت و کیفیت پاویون ایران هم از نظر تنوع حضور شرکت ها و هم غرفه آرایی نسبت به سال قبل افزایش یافته بود و در حوزه استارت آپ ها نیز حضور 29 استارت آپ در سالن startup movement  و راه یافتن 4 استارت آپ به مرحله نهایی بسیار قابل توجه بود.
وی افزود: اما نکته‎ای که برای سال بعد باید به آن توجه بیشتری شود، نحوه انتخاب و گزینش استارت آپ هاست. در این دوره برخی استارت آپ‎ها با نوآوری و توانمندی بسیار در جیتکس حضور داشتند در حالی که برخی هنوز به بلوغ نرسیده و آمادگی لازم را نداشتند.
فقیهی گفت: درواقع نحوه گزینش استارت آپ‎ها و تامین مالی حضور آنها در نمایشگاه موضوع بسیار مهمی است که باید با همگرایی معاونت علمی ریاست جمهوری و سایر بخش‎های دولتی و خصوصی سرو سامان پیدا کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر فقط تمرین حضور در مجامع بین‎المللی را می‎کنیم، گفت: حضور شرکت‎ها در رویدادهای بین المللی باید سازماندهی، منظم و مشخص باشد تا برای کشور منفعت در بر داشته باشد.دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی رییس جمهور افزود: پتانسیل بسیار خوبی در حوزه استارت‎آپی کشور وجود دارد، اما در مقابل استارت‎آپ‎های خارجی هنوز در ابتدای راه هستیم. بحث حمایتی نیز در مقایسه با سایر کشورها کم است؛ بنابراین لازم است روی ایده‎های قوی حمایت بیشتری صورت گیرد.
فقیهی با بیان اینکه باید در اکوسیستم نوآوری منطقه نقش بازی کنیم، گفت: برای رسیدن به این مهم، لازم است تمرکز خود را بر ایجاد الزامات اولیه و توسعه زیرساخت‎های استارت‎آپ ها قرار دهیم.
دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی رییس جمهور همچنین درباره ضرورت حضور شرکت‎های دانش‎بنیان در نمایشگاه‎های داخلی و خارجی گفت: شرکت‎های دانش‎بنیان در وهله اول نیازمند توانمندسازی هستند و در این راستا باید واسطه‎هایی باشند که از نظر بازاریابی و حقوقی به آنها کمک کنند.
وی افزود: موضوع دیگری که درواقع یکی از فاکتورهای مهم برای شرکت‎های دانش‎بنیان محسوب می‎شود، بحث بازارسازی داخلی و خارجی است که برای تحقق این امر ضروری است، شرکت‎ها در مجامع و نمایشگاه‎های داخلی و بین‎المللی حضور پیدا کنند.
فقیهی با بیان اینکه نهادهای دولتی و خصوصی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هنوز به همگرایی نرسیده‎اند، گفت: وزارتICT  که درواقع متولی صنف است و برخی نهادهای تخصصی حوزه، هیچ نقشی در حضور شرکت‎ها در نمایشگاه جیتکس ندارند و قطعا حضور قوی‎تر پاویون ایران در نمایشگاه‎های بین‎المللی نیازمند همگرایی بیشتر بین دستگاه‎های مسوول و تاثیرگذار است. 
وی بیان کرد: کاملا بدیهی است، همگرایی بین نهادهای ذی‎ربط حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات منجر می‎شود تا مساله حضور شرکت‎ها در پاویون ایران مساله جدی دولت تلقی شود.
فقیهی اظهار کرد: در حال حاضر منابع موجود در بخش فناوری کشور به طرق مختلف هزینه می شود،  منابع از طرق مختلفی همچون وام وجوه اداره شده از سوی وزارت ارتباطات، اعطای تسهیلات از سوی صندوق الکترونیک و همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی هزینه می شود؛ ازاین رو ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی رییس جمهور نخست در نظر دارد بر اساس جلسات هماهنگی که مابین وزارت ارتباطات و وزارت صنعت برپا شده، به یکپارچه سازی تسهیلات و حمایت ها بپردازد تا منابع موجود؛ همگرا و در جهت تحقق اهداف این بخش هزینه شود.
دبیر ستاد توسعه ICT و فضای مجازی معاونت علمی رییس جمهور همچنین با بیان اینکه معاونت علمی از شرکت‎های دانش‎بنیان برای حضور در رویدادهای بین‎المللی حمایت می‎کند، گفت: درواقع معاونت علمی ریاست جمهوری بخشی از هزینه‎های مربوط به حضور شرکت‎های دانش‎بنیان در نمایشگاه‎های داخلی و خارجی را تامین می‎کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :