آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 224424
تاریخ انتشار : 25 مهر 1396 9:50
تعداد بازدید : 407

رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق ایران در بازدید از پاویون ایران در جیتکس مطرح کرد:

مکانیزم ارزیابی شرکت‎های دانش بنیان مورد قبول نظام بانکی نیست

رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق ایران و رییس بانک پارسیان در بازدید از پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس 2017 درباره حمایت های مالی از شرکت های دانش بنیان و استارتآپ ها گفت: متاسفانه مکانیزم ارزیابی شرکت‎ها مقبولیت لازم برای تامین اعتبار از سوی بانک‎ها را ندارد به همین دلیل شرکت‎های دانش‎بنیان استارت‏آپ‎ها نتوانسته‎اند از تسهیلات مالی اختصاص یافته استفاده کنند.

فناوران - کوروش پرویزیان با بیان اینکه در بانک پارسیان مجموعه‎ای از هلدینگ‎های مرتبط با کسب و کارهای نوین وجود دارد، گفت: بانک های کشور سالانه کمک های مالی خوبی به استارت‎آپ‎ها می‏کنند که یکی از آنها برگزاری جشنواره فین تک‎های مالی است که قرار است امسال 2 تا 4 آبان ماه برگزار شود.پرویزیان همچنین گفت: بانک پارسیان خطوط اعتباری خوبی برای این حوزه در نظر گرفته است. سال گذشته حدود هزار میلیارد تومان برای حمایت از دانش‎بنیان‎ها و کسب و کارهای نوین اختصاص داده شد که از میان آن 560 میلیارد تومان صرف توسعه کسب و کارهای نوین و 50 میلیارد تومان به دانش بنیان ها اختصاص یافت. وی ادامه داد: 100 میلیون دلار نیز از محل صندوق توسعه ملی برای کمک به کسب و کارهای نوپا و صادراتی در نظر گرفته شده که متاسفانه از آن استقبال نشد.
وی درباره دلایل عدم استقبال شرکت‎های دانش‎بنیان از خطوط اعتباری بانک پارسیان گفت: در این رابطه دو مساله جدی وجود دارد؛ نخست اینکه ضمانت‎های لازم که قرار بود از محل صندوق‎های مرتبط مثل صندوق نوآوری و شکوفایی فراهم شود، آماده نشد و بسیاری از شرکت های دانش بنیان نتوانستند ضمانت ها را به بانک ها ارایه دهند و در شورای پول و اعتبار کشور سندی قابل اعتبار برای بانک‎ها بیاورند.
 رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق ایران افزود: موضوع دیگری که باعث شد شرکت‎های دانش‎بنیان نتوانند از اعتبارات بانک‎ها استفاده کنند، این است که مکانیزم دقیقی برای ارزیابی دقیق شرکت‎ها وجود ندارد.
وی با بیان اینکه بخشی از این ارزیابی‎ها کار فکری و فرهنگی است، گفت: در واقع دستگاه‎های مرتبط با حوزه دانش‎بنیان باید به گونه‎ای شرکت‎ها را ارزیابی کنند که ارزیابی صورت گرفته نزد بانک‎ها اعتبار داشته باشد.
پرویزیان ادامه داد: باید شرایطی ایجاد شود تا بانک‎ها بتوانند به شرکت های صاحب لایسنس اعتماد کنند و بتوانند تامین مالی را انجام دهند.
وی گفت: این مشکلات در جلسه‎ای با معاونت علمی ریاست جمهوری مطرح و مقرر شد راهکاری برای آن ارایه شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :