آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223984
تاریخ انتشار : 10 آبان 1396 10:27
تعداد بازدید : 565

نتیجه رکوردزنی نرخ دلار در هفته‌های گذشته

گرانی کالاهای کارکرده و قطعات کامپیوتری

تداوم روند صعودی قیمت دلار آزاد و گرانی کالاهای کامپیوتری، در بازار کامپیوتر واکنش های متفاوت فروشندگان و خریداران را در پی داشته است.

مریم عسگری
از کاهش شدید تقاضا برای کالاهای کامپیوتری و کاهش موجودی که بگذریم، در بازار کالاهای کامپیوتری شاهد رشد بیشتر تقاضا برای نمونه های کارکرده و البته بی میلی فروشندگان به فروش این کالاها هستیم.
نمونه این اتفاق را می توان در بازار نوت بوک، گوشی موبایل و نمایشگر و حتی چاپگر مشاهده کرد.
رشد قیمت قطعات تعمیری، قطعات تکمیلی و یدکی مانند شارژر نوت بوک و باتری یدکی و همچنین قطعاتی مانند رم و ... و افزایش تقاضا برای این قطعات از سوی خریداران هم از دیگر اتفاقاتی است که بازار هفته گذشته کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال با آن مواجه شده است.
به گفته شفق یکی از فعالان بازار کامپیوتر رضا، با این حال خرید و فروش در بازار جریان ندارد. زیرا فروشندگان زیر بار فروش قطعات تعمیری و همچنین کالاهای کارکرده نمی روند و خریداران هم راضی نمی شوند برای خرید یک کالای کارکرده مبلغی نزدیک به یک دستگاه آکبند پرداخت کنند.
بررسی های بازاری مشخص کرده است که در حال حاضر قیمت یک نوت بوک کارکرده که دو سال از عمر کاربری آن گذشته است، حدود 60 تا 70 درصد قیمت نمونه آکبند همان نوت بوک است.
کارشناسان می گویند: این درحالی است که عرف بازار این است کالایی که تنها پلمپ آن باز شده و در رده کالاهای غیرآکبند قرار گرفته است، با کاهش 15 درصدی قیمت در مقایسه با نمونه آکبند و کالایی که بیش از دو سال از عمر آن گذشته باشد، با کاهش 50 درصدی قیمت مواجه شود. به همین ترتیب کالایی مانند نوت بوک که عمر مفیدی حدود 4 سال دارد و پس از 4 سال مشتری جدیدی قصد خرید آن را می کند، با کاهش 65 تا 70 درصدی قیمت و گاه حتی بیشتر مواجه می شود.
این درحالی است که فروشندگان کالاهای کارکرده زیر بار فروش کالا با قیمت ارزان نمی روند.
درباره قطعات کامپیوتری هم وضعیت به همین منوال است و قیمت انواع کابل و شاژر یدکی آکبند در مقایسه با ماه های گذشته افزایش چشمیگری یافته است.
فروشندگان رشد قیمت دلار و کاهش حجم واردات در کنار افزایش تقاضا را دلیل اصلی این اتفاق می دانند و می گویند: در شرایط فعلی موجودی تمام کالاها و از جمله قطعات کامپیوتری در بازار به شدت کاهش یافته و قطعا این موضوع به رشد قیمت ها در بازار منجر شده است و در صورت تداوم روند کنونی افزایش قیمت ها محسوس تر خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :