آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223875
تاریخ انتشار : 9 آبان 1396 10:37
تعداد بازدید : 933

دود شبه تولید در چشم مردم

ساحره چمنی- شاید مسوولان فراموش کرده باشند که یک دهه پیش حمایت از تولید داخلی چه بلایی بر سر بازار موبایل کشورمان آورد؛ نه تنها پای قاچاق به بازار کشور باز شد، بلکه قیمت گوشی چند برابر بالا رفت و این در حالی بود که حتی یک خط تولید در کشور راه اندازی نشد و هر چه بود دستاورد بی کیفیت چشم بادامی هایی بود که از آن سوی مرزها محصولات درجه چندم شان را راهی بازار کشورمان می کردند.

saherehchamani@
حالا وزیر جوان ارتباطات از بدو ورودش به وزارتخانه، شعار تولید داخل را سر داده و ظاهرا کلنگ راه اندازی خط تولید جدیدی زده که البته به حمایت همان برندهای به ظاهر داخلی قدیمی است و قصد دارند سالی 500 هزار دستگاه به بازار موبایل کشور عرضه کنند.
این تصمیمات در حالی گرفته می شود که بازار موبایل کشورمان هم اکنون در قرق برندهای بزرگی مثل اپل، سامسونگ، سونی و هوواوی است و حتی قشرهای کم درآمد از همین برندها استفاده می کنند و تقریبا نیاز بازار داخل تامین می شود.
از همه این ها که بگذریم تصمیم به تولید داخل شاید باز هم داستانی تکراری است که این بار هم احتمالا نتیجه ای غیر از افزایش تعرفه واردات نداشته باشد و دستاوردش افزایش قیمت گوشی های خارجی است و از آنجا که اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل در دستور کار قرار گرفته، گویی مسوولان درصدد برآمده اند تا با افزایش قیمت گوشی مردم را مجبور به استفاده از تولید به ظاهر داخلی کنند.
با این تفاسیر خیلی دور از انتظار نیست که طی چند روز آینده باز هم افزایش قیمت گوشی عده ای را یک شبه ثروتمند کند و درنهایت مردم هستند که محکوم به جزای تصمیمات یک شبه مسوولان هستند.
حالا فرض را بر این می گیریم که پیش بینی های نگارنده اشتباه است، لذا صبر می کنیم و خواهیم دید نتیجه چه خواهد
شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :