آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223539
تاریخ انتشار : 4 آبان 1396 2:2
تعداد بازدید : 409

مدیرعامل شرکت داتین در سومین نمایشگاه تراکنش ایران مطرح کرد؛

نسل هزاره اهرم فشار تغییر بانکداری

شرکت نرم افزاری داتیس آرین قشم (با نام تجاری داتین) که تا پایان سال ۱۳۹۱ به عنوان واحد راهکارهای بانکی شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان (فناپ) فعالیت داشت، یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید نرم افزار و ارائه راهکارهای جامع بانکی و مالی است که در سومین نمایشگاه تراکنش ایران هم حضوری فعال دارد. در گفت وگویی با علی دانشگر، مدیرعامل داتین، جنبه هایی از بانکداری الکترونیک را مورد بررسی قرار داده ایم.

امسال داتین محصول جدیدی را در نمایشگاه ارائه کرده است؟
دلیل حضور ما در نمایشگاه امسال، ارائه و معرفی محصول جدید نیست؛ حوزه راهکارهای بانکی و سیستم های پرداخت، چند بازیگر اصلی و عمده در کشور دارد که در نمایشگاه های مختلف، برای به اشتراک گذاشتن نظرات و ترسیم چشم انداز آینده این صنعت حاضر می شوند. منتها ما به عنوان یک شرکت فعال در این زمینه، همیشه در حال تولید و ارائه محصولات جدید هستیم؛ چه محصولاتی که در گذشته داشتیم و چه محصولاتی که به تازگی تولید شده است. محصولات دیگری نیز هستند که جای شان در صنعت بانکی کشور خالی است و بیشتر مربوط به نرم افزارهایی می شوند که به مدیریت بهتر بانک ها کمک می کند.

چه کمک هایی به مدیران بانک ها می کند؟
به هر حال مدیران بانک ها هر لحظه در حال تصمیم گیری های جدید هستند و اگر هر کدام از این تصمیم گیری ها کم ریسک تر باشد و بازده بالایی داشته باشد، اثرگذاری بیشتری خواهد داشت. ما نرم افزار مدیریت ریسک، نرم افزارهای اعتبارسنجی و چند راه حل دیگر داریم که استفاده از آن ها برای بانک ها ضروری است و کمک می کند که بانک مشتری ها را بشناسد و تمام عناصر اعتباری مشتری را بررسی کند. 

در چند سال اخیر، شرکت هایی مانند داتین که بازوهای فناورانه بانک ها بوده اند، نقش بسیار بزرگی در ترجمه زبان بانکداری سنتی به زبان فناوری و بالعکس داشته اند. در واقع واسط و رابط فرآیندی بودند که بانک ها را از شیوه مدیریت سنتی به سمت بانکداری مدرن می برد. آیا داتین این رویکرد را دارد که تکنولوژی ای تولید کند که نیاز مثلاً دو سال بعد این صنعت باشد؟
ما یک سری محصولات را از قدیم داشتیم و می خواهیم نسل جدید آن ها را به بازار ارائه کنیم. برخی محصولات هم به تازگی تولید شده که به راه حل های تحلیلی مربوط می شود، یک نسل جدید از محصولات که تا پایان سال 96 و ابتدای سال 97 ارائه می شود. محصولاتی که در حوزه محصولات مشتری محور، سامانه های مدیریت ریسک و تشخیص و کشف تقلب در حوزه بانکی و پرداخت است. این محصولات به خاطر بحث تطابق استانداردهای بین المللی، نیاز جدی بانک هاست. مسأله مورد توجه این است که ماهیت بانکداری به دلیل پیشرفت خارق العادع تکنولوژی، در حال تغییر است. تکنولوژی هایی که دیگر از حالت آزمایشگاهی خارج شده و در دسترس مردم است؛ به خصوص نسل جدید که به ابزار دیجیتال عادت کرده، در واقع سبک زندگی نسل هزاره، به بانک ها برای تغییر فشار می آورد. علاوه بر این، هوش مصنوعی پیشرفت بسیار زیادی کرده است و بانک ها و نظام پرداخت می توانند استفاده زیادی از فناوری ها بکنند. 

از غرفه های استارت آپی نمایشگاه تراکنش بازدید کرده اید؟
بله ولی به صورت دقیق نتوانستم بررسی کنم؛ در واقع ظهور این استارت آپ ها، روند طبیعی این جریان تحولی است و نمی توان آن را خوب یا بد تفسیر کرد. به هر حال، به خاطر بسیاری از مسائل و گسترش یافتن فین تک ها، مدل معمول کسب و کار هم دچار تغییر شده و این تغییرات، به مفهومی به نام بانکداری دیجیتال تبدیل شده است.

داتین با استارت آپ های فین تک تعاملی داشته است؟
تعامل ما با استارت آپ ها به گونه های مختلفی است؛ یک بخش از کار ما در تعامل با استارت آپ هایی است که در مرکز نوآوری فناپ فعالیت می کنند، داتین به عنوان مربی کنار این استارت آپ ها هست. از طرفی ما با چند استارت آپ در حال مذاکره هستیم تا بتوانیم با آن ها همکاری مشترک تعریف کنیم یا به عنوان سرمایه گذار یا مشتری با آن ها وارد تعامل شویم.

فکر می کنید در ایران در دو سه سال آینده، هم چنان استارت آپ ها به  بانک ها احتیاج داشته باشند یا این مدل تغییر می کند؟
هم بستگی به بانک ها و هم بستگی به استارت آپ ها دارد، ولی فضای عمومی تا دو سه سال آینده تغییر نمی کند و روند به همین شکل ادامه خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :