آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223467
تاریخ انتشار : 3 آبان 1396 11:32
تعداد بازدید : 689

روش هایی برای بهره برداری از بلاکچین

روزی نیست که خبری درباره تصمیم بانک ها مبنی بر استفاده از فناوری بلاکچین به گوش نرسد. فناوری بلاکچین با دو ویژگی اصلی خود، یعنی عمومی بودن اطلاعات در یک پایگاه داده مشترک و همچنین استفاده از رمزنگاری های بسیار قوی، امکان دسترسی سریع تمامی افراد را به یک دفتر کل غیر قابل دستکاری دیجیتالی فراهم می کند.

Vivek Ramachandran
 سرپرست نوآوری بانکداری تجاری در HSBC
به دلیل اینکه بلاکچین فناوری زیربنای اصلی بیت کوین بوده و با ظهور آن به جهان معرفی شد، در ابتدا با شک و تردید بسیاری از طرف بانک ها مواجه شد. با این حال، این نگرش در سال های اخیر به طرز چشمگیری تغییر کرده است. با وجود اینکه منع قانونی جذب سرمایه برای تولید رمز ارزهای جدید یا ICO، درصد زیادی از اخبار دنیای رمزارزها را در هفته های اخیر به خود اختصاص داد، ولی باز هم فناوری بلاکچین، مهم ترین و کلیدی ترین واژه در تمامی اخبار دنیای رمزارزهاست.
شرکت های بلاکچینی در ۶ ماه اول سال ۲۰۱۷، موفق به جذب ۲۴۰ میلیون دلار سرمایه شدند که بخش زیادی از این سرمایه مستقیما از طرف بانک ها تامین شده است. همچنین مبلغ ۱۰۷ میلیون دلار نیز، توسط شرکت نیویورکی R3 که یکی از بزرگ ترین آژانس های واگذاری وام در جهان است، تامین شده است. بر اساس گزارش مالی سه ماه دوم سال ۲۰۱۷، که توسط شرکتKPMG   منتشر شد، مبلغ سرمایه گذاری در فناوری بلاکچین در طول یک سال گذشته با رسیدن به مقدار ۳۶۷ میلیون دلار، به دو برابر میزان خود در مقایسه با سال قبل رسید.
بسیاری از سرمایه گذاری های جدید بانکی، در راستای تشکیل کنسرسیوم هایی از افراد همفکر، برای آزمایش ظرفیت های فناوری بلاکچین با روش گواه اثبات مدعا (Proof Of Concept) شکل گرفته است. تقریبا در تمام آنها تاثیر بسیار کمی از بهره اقتصادی قابل مشاهده است.
اینکه کدام یک از عملیات بانکی با بهره گیری از بلاکچین دچار تحول خواهد شد، هنوز جای سوال دارد. نشریه  فایننشال، در گفت وگو با تعداد زیادی از بانکداران، مشاوران و تحلیلگران اقتصادی این موضوع را مطرح کرده است. مورد اول: با اینکه موضوع مدیریت مبادلات بورس و اوراق بهادار، جذاب ترین بخش این بخش به نظر نمی رسد، ولی از دید بسیاری از کارشناسان اقتصادی، پیچیدگی ثبت این اطلاعات سالانه میلیاردها دلار هزینه بر دوش بانک ها بر جای می گذارد. شرکت مشاوره مالی Accenture صرفه جویی ۱۰ میلیارد دلاری را در صورت استفاده بانک ها از بلاکچین برای رشد کارایی در بخش مبادلات بورس و اوراق بهادار پیش بینی کرده است.
به گفته ریچارد لامب، مشاور ارشد امور اقتصادی، اولین جایی که تاثیر استفاده از بلاکچین به شدت احساس می شود، بخش ثبت اطلاعات در تمامی مراحل خرید و واگذاری سهام است. شرکت Deutsche Börse  که یک مرکز مبادله و یک نهاد سرمایه گذاری مطمئن آلمانی است، یکی از این نمونه ها به شمار می رود.
وی همچنین افزود: این موضوع در حال حاضر، همچنان طبق روش های سنتی، با رد و بدل کردن تعداد بی شماری پیغام بین مراکز مختلف و کاملا به صورت دستی انجام می شود. از این جهت فرصت بی نظیری برای استفاده از بلاکچین در نظام بانکداری، جهت بازسازی زیربنایی این بخش به وجود آمده است.
یک مثال خوب از این دست، مرکز مبادلات بورس و اوراق بهادار استرالیاست که با استفاده از بلاکچین زمینه انتقال حجم زیادی از اطلاعات بعد از انجام مبادلات سهام را (نظیر اطلاعات مالک جدید و نحوه پرداخت) فراهم کرده است. این پروژه زیر نظر هلدینگ دارایی های دیجیتال، به مدیریت خانم Blythe Masters  است که به عنوان مدیر اجرایی، سابقه فعالیت در شرکت JPMorgan Chas را در کارنامه خود دارد.
نهاد بورس و سرمایه گذاری های مطمئن در ایالات متحده، با همکاری شرکت های IBM، R3  وAxoni، مشغول انتقال اعتبار (از یک نام پیش فرض) از طریق بلاکچین، برای اواخر سال آینده است. اگر این پروژه به خوبی پیش برود، تصمیم بر این است که سایر امور مرتبط در این نهاد نیز، به بستر بلاکچین منتقل شود.
در حال حاضر پروژه های مختلفی وجود دارند، اما استوارت گراهام، که مدیر اجرایی یک موسسه تحقیقاتی خصوصی در زمینه های اقتصادی است، معتقد است که در نهایت، تنها یک راه حل مورد توافق همگان قرار خواهد گرفت. به گفته وی، بعد از روشن شدن این موضوع در طول چند سال آینده، برای استفاده از بستر بلاکچین، صفی طولانی از سایر بخش های این صنعت، تشکیل خواهد شد. مخصوصا از آنجا که نظام بانکی حال حاضر، شدیدا از ناکارآمدی و کاغذ بازی سیستم بانکداری فعلی ناخشنود است.
مورد دوم: بانک های مرکزی بسیاری از کشورها در سراسر جهان، در حال بررسی پتانسیل استفاده از بلاکچین، به عنوان روشی برای بخشی از پرداخت های خود هستند. همچنین بسیاری از آنها، حتی در حال تولید ارزهای رمزنگاری شده هستند. بخشی از این موضوع (تولید رمزارز)، پاسخ به چالشی است که در مقابل رمزارزهایی چون بیت کوین، بر مبنای نحوه کنترل و سیاست گذاری در روش های مستقل کسب درآمد مطرح شده است. استفاده از بلاکچین توسط بانک های مرکزی در سراسر جهان نیز، خود گویای مزایای بالقوه استفاده از فناوری بلاکچین به عنوان سیستم پرداخت است. به گفته سایمون وایتهاوس از شرکت Accenture، همه در حال پیگیری و آزمایش فناوری بلاکچین هستند و همه منتظر هستند تا ببینند، چه کشوری اولین قدم را برای استفاده از این فناوری بر می دارد.
 البته  این تغییر بنادین در نظام مالی و پرداخت ها درسراسر جهان، امری بسیار پیچیده بوده و برای محقق شدن، نیازمند تعداد زیادی نیروی کار متبحر است.
در این میان موسسات مالی، از تاخیر بانک های مرکزی به ستوه آمده و خود اقدام به راه اندازی پروژه های مختلف کرده اند. در این راستا موسسه اقتصادی UBS سوییس، طرح “انسجام روش پرداخت” را ارائه داده که هدف آن، تولید و عرضه توکن های یک رمزارز جدید برای استفاده در بازار سوییس است. افراد می توانند در قبال پرداخت پول نقد، توکن دریافت کنند که اعتبار آن توسط بانک مرکزی تعیین و تضمین شده است.
لی برین، مسوول ارشد بخش فناوری در موسسه سرمایه گذاری بارکلیز، که هم اکنون با پروژه UBS مشغول فعالیت است، گفت: باید پذیرفت که بانک ها برای راه اندازی رمزارز خود، به چند سال زمان احتیاج خواهند داشت. به همین دلیل ما در انتظار یک جایگزین معتبر هستیم که در عین حال امکان نقدینگی را نیز داشته باشد. به این دلیل که بخشی از دارایی های بانک مرکزی است و با سرمایه گذاری از طریق بانک مرکزی ایجاد می شود.
در زمینه پرداخت های بین مرزی، رقابت سختی در جریان است. از سویی سوییفت (سیستم پیام رسان بین بانکی) در گردش پولی به ارزش میلیاردها دلار در سرتاسر جهان، قرار دارد و از سوی دیگر، شرکت های روز افزون فراوانی برای کاهش هزینه ها و زمان، به دنبال استفاده از فن آوری بلاکچین هستد، که شرکت Ripple واقع در سانفرانسیسکو از پیشگامان این موضوع است. برای آزمایش و استفاده از فناوری بلاکچین، رقابت شدیدی بین Swift و رقیب آن Ripple  در جریان است.
رمزارز Ripple در ۱۸–۱۶ اکتبر در تورنتو، همزمان با همایش Swift در همان شهر، کنفرانسی را برگزار کرد سخنران اصلی آن بن برناکه ، جانشین رئیس سابق بانک مرکزی فدرال آمریکا بود. این یک مورد روشن از صف آرایی این دو رقیب برای کسب جایگاه قانونی نخست، به شمار می رود.
مورد سوم: هنوز هم بیشتر مبادلات تجاری در سرتاسر دنیا با کاغذ انجام می شود. به عنوان مثال صورت حساب بارنامه ها و اعتبارنامه، که توسط فکس و پست به سراسر جهان فرستاده می شود و به همین دلیل بسیاری از بانکداران شدیدا منتظر ابزاری برای مدرنیزه شدن این فرآیند هستند.
بسیاری معتقدند که راه حل این مساله در استفاده از بلاکچین است، به ویژه که در سیستم بانکداری جهانی، نهادهای مختلفی از سرتاسر جهان، نیاز به دسترسی اطلاعات مشترک دارند. وایتهاوس از شرکت  Accenture می گوید: زنجیره منابع فاکتور بسیار مهمی به شمار می رود و فناوری بلاکچین بسیاری از المان های مدنظر را در خود دارد. به عنوان مثال، اگر شما بخواهید کالایی را از چین به نقطه ای دیگر از جهان انتقال دهید، حدود ۵۰ نفر نیاز دارند تا به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.
 چارلی کوپر مدیرعامل R3 می گوید: لزوم وجود بلاکچین در حوزه مبادلات اقتصادی کاملا روشن است. به کارگیری روش ارسال از طریق فکس و استفاده از مهر فیزیکی برای تایید محتوا، بسیار قدیمی و منسوخ شده است.” هرچند به گفته کارشناسان  بانک ها به تنهایی، قادر به استفاده از مزایای فناوری بلاکچین نیستند.
 منبع: کوین ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :