آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 223346
تاریخ انتشار : 2 آبان 1396 11:49
تعداد بازدید : 963

نقشه خوانی کاغذی منسوخ شده است

بارها اتفاق افتاده که در شهر، به دنبال نزدیک ترین دکه روزنامه فروشی، جایگاه سوخت یا جایی برای تفریح باشیم، یا برای یک قرار ملاقات، دنبال یک کافه خوب یا رستورانی خاص بگردیم. اپلیکیشن پونز با دسته بندی های متنوع، سرعت دسترسی به اطلاعات مکان های شهری را راحت تر کرده است. شاید به همین دلیل است که پونز را «شهرِ همراه شهروندان» لقب داده اند. لیست رستوران ها و کافی شاپ ها، قنادی ها، باشگاه های ورزشی، مهدکودک ها، بانک ها، پمپ بنزین و جایگاه های سوخت، به کمک این اپلیکیشن در دسترس است. این استارت آپ مسولیت نقشه آنلاین نمایشگاه تراکنش ایران را به عهده گرفته است. میلاد نوری، بنیان گذار این اپلیکیشن در گفت وگو با خبرنگار فناوران در ارتباط با تجربه نقشه خوانی نمایشگاه به کمک پونز می گوید: قبلا برای برگزاری هر نمایشگاه، یک اپلیکیشن می نوشتند. اما نمایشگاهی که عمرش سه چهار روز است، فرصت این که کاربر برای نصب اپلیکیشن جذب کند را ندارد. اما اپلیکیشنی مثل «پونز» از قبل تعداد زیادی کاربر دارد و نمایشگاه را به کاربران اش معرفی می کند.

 اپلیکیشن «پونز» یکی از استارت آپ هایی است که در نمایشگاه تراکنش ایران حضور دارد. لطفا از ایده شکل گیری پونز و کارکردهای آن بگویید.
اپلیکیشن پونز در واقع وظیفه معرفی کردن امکانات و مکان های مختلفی را بر عهده دارد که یک کاربر در زندگی روزمره شهری به آن نیاز پیدا می کند. این خدمات شامل لیست رستوران ها و کافی شاپ ها، پلیس+10، باشگاه های ورزشی، مهدکودک ها، بانک ها، پمپ بنزین و جایگاه های سوخت، آبمیوه و بستنی، اماکن تفریحی شامل تالاب ها و دریاچه ها و غارها و آبشارها، شهربازی ها، پارک های جنگلی، باشگاه های تیراندازی و صدها دسته بندی دیگر می شود.
 چه زمانی کارتان را آغاز کرده اید؟
ما از اسفند 95 فعالیت مان را آغاز کرده ایم و با استقبال خوبی از طرف مردم مواجه شده ایم. فقط در تعطیلات عید نوروز، در حدود 20هزار کاربر به اپلیکیشن ما پیوستند و در حال حاضر در طی 7 ماهی که گذشته، تعدادکاربران اپلیکیشن به 200هزار نفر رسیده و در ربات تلگرامی مان هم 350هزار کاربر داریم.
 آیا انتظاری  که خودتان از کارکرد  اپلیکیشن داشتید، برآورده شده است؟
آن چه در چند ماه گذشته اتفاق افتاده، فراتر از انتظار ما بود. نکته مهم در مورد پونز این است که کاربران اطلاعات شهرهای مختلف را کامل می کنند. مخصوصا این بخش از کار خیلی فراتر از انتظار ما بود. در ماه فروردین حدود 13هزار موقعیت مکانی فقط توسط کاربران اضافه شد.

 همکاری تان با نمایشگاه تراکنش ایران چگونه است؟
تجربه تهیه نقشه نمایشگاه تراکنش، در واقع اولین تجربه رسمی ما در حوزه نمایشگاهی است. قبلا در نمایشگاه الکامپ و به صورت پایلوت، طرح جانمایی غرفه ها را در سالن ها نشان دادیم. تا پیش از برگزاری آن نمایشگاه، کاربر تنها می توانست به جانمایی سالن ها دسترسی داشته باشد و در واقع فقط سقف سالن را می دید. ما برای اولین بار، در نمایشگاه الکامپ فضای داخلی سالن ها و غرفه ها را نشان دادیم. مثلا وقتی شما وارد سالن 8 و 9 می شدید، روی نقشه می دیدید که هر غرفه در کجای سالن واقع شده است. در نمایشگاه تراکنش ایران هم غرفه ها را جانمایی کرده ایم و دیگر کاربر مثل سابق، نیاز به نقشه کاغذی ندارد تا غرفه ها را پیدا کند. با این برنامه، کاربر این امکان را دارد که اسم غرفه را جست وجو کند و اطلاعاتِ محل غرفه و جانمایی آن را روی نقشه ببیند.
 این کار چه مزیتی برای نمایشگاه دارد؟
علاوه بر این که نمایشگاه به جمعیت بزرگی از کاربران پونز معرفی می شود و اخبار نمایشگاه در پنل خبری اختصاصی پوشش داده می شود، بازدیدکنندگان، از طریق اپلیکیشن، به پارکینگ ها، کافی شاپ ها، سرویس های بهداشتی و مراکز و امکانات مورد نیاز دیگر خود در اطراف نمایشگاه هم دسترسی دارند.
 چه امکانات دیگری برای بازدیدکنندگان و غرفه داران در نظر گرفته اید؟
غرفه دارها این امکان را دارند که اطلاعات غرفه های شان را کامل کنند. یعنی علاوه بر اسم غرفه، شماره غرفه و یک سری از مشخصات ابتدایی که ما گذاشته ایم، برای غرفه دار این امکان را فراهم کرده ایم که اطلاعات دیگری را هم در مورد غرفه اش (معرفی سایت، شبکه های اجتماعی و سایر اطلاعات مورد نظر غرفه دار) به کاربران ارائه کند. از سوی دیگر، کاربران می توانند عکس های مختلف خودشان از آن غرفه و  فضای نمایشگاه را به اطلاعات غرفه ها اضافه کنند و به غرفه های مورد نظرشان رأی بدهند. امکان دسته بندی غرفه ها و نمایش غرفه های برتر هم بر اساس نظر کاربران وجود خواهد داشت. بعد از این که نمایشگاه تمام شد، غرفه دارها این امکان را دارند که پروفایل غرفه را به پروفایل شرکت شان تغییر دهند و ارتباط شان را با کاربران پونز حفظ کنند. از طرفی ما امکان خبررسانی را نیز در اپلیکیشن قرار داده ایم که خبرهای کوتاه نمایشگاه را به صورت لحظه ای برای کاربران مخابره می کند.
 آینده حوزه فعالیت تان را چطور ارزیابی می کنید؟ به عبارتی آیا چشم انداز روشنی در انتظار استارت آپ هایی مثل پونز  هست؟
ما خیلی خوشبین هستیم و چنان که اشاره کردم، در 7 ماه گذشته همواره رو به پیشرفت بوده ایم. از طرفی حجم اطلاعات جمع آوری شده در اپلیکیشن به میزان قابل توجهی افزایش یافته و از طرف دیگر، امکانات خود اپلیکیشن هم اضافه شده است. به زودی قرار است علاوه بر اطلاع رسانی در خصوص اماکن اطراف کاربر، رویدادهایی را که در اطراف کاربران اتفاق می افتد هم به آن ها اطلاع رسانی کنیم. این رویدادها می تواند از جشن رونمایی کتاب تا اجرای یک تئاتر خیابانی را شامل شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :