آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 222569
تاریخ انتشار : 22 مهر 1396 10:57
تعداد بازدید : 1272

کامنت گذاران همه چیزدان

فهمیدن این موضوع که بخش کامنت های اینترنت، پر از تعصب و عقاید عجیب است، موضوع تازه ای نیست. در میان مردمی که دوستان شان را برای دیدن و خواندن محتوای عجیب و غریب اینترنت تگ می کنند، این باور وجود دارد که کامنت گذارها سر و ته هر ماجرا را درست و بی نقص می دانند.


این پدیده ناراحت کننده و آزاردهنده است و علاوه بر شبکه های اجتماعی، در برخی روزنامه ها و بلاگ ها هم فارغ از گرایش سیاسی آنها دیده می شود. برای فهمیدن دلیل اینکه چرا مردم فکر می کنند دانش بیشتری نسبت به مسایلی که در رسانه ها و به قلم روزنامه نگاران یا محققان پلیس می خوانند دارند، روزنامه متروی لندن این موضوع را با یک روانشناس در میان گذاشته است.
دکتر النا تورونی، روانشناس متخصص، توضیح می دهد که انگیزه یک شخص و احساساتش بر درک او از محتوای رسانه اثر می گذارد. او می گوید: وقتی مردم با یک موضوع مهم روبه رو می شوند، دل شان می خواهد که احساسات شدید، به خصوص اضطراب را تجربه کنند. این مساله می تواند باعث شود که مردم معنایی برای موقعیت بیایند و معنای آن را بفهمند تا بتوانند عدم اطمینانی را که در مورد موضوع به دلیل فقدان مدارک و منابع وجود دارد، تحمل کنند.»
ما به آنچه که می خواهیم باور کنیم، باور داریم و این موضوع از دلایل روانشناختی خودمان ناشی می شود تا بتوانیم به موقعیت های آزاردهنده معنا ببخشیم. این موضوع باعث می شود که اطلاعات را بر اساس عقاید و احساسات خودمان تفسیر کنیم.
بر اساس تئوری ناسازگاری شناختی، هنگامی که ما ادراکات اولیه خود را شکل می دهیم، تمایل بیشتری به جست وجوی اطلاعاتی داریم که تأیید می کند آنچه که ما فکر می کنیم درست است. این کار برای جلوگیری از تنش روانی مان در مقابل عقاید متضاد انجام می شود. بنابراین، افکار عمومی به سرعت برای مواجهه با تنش موجود در مسایلی که دلایلش روشن نیست، شکل می گیرند و زمانی که ما به چیزی اعتقاد پیدا کردیم، بسیار سخت خواهد بود که آن را تغییر دهیم، حتی اگر مدارک اندکی برای تایید آن وجود داشته باشد.
پژوهش دانشگاه آنگلیا راسکین نشان داد مردمی که به تئوری توطئه اعتقاد دارند، احتمالا دچار استرس بیشتری هستند. این یافته ها نشان می دهد که هر چه فرد بیشتر دچار استرس باشد، بیشتر چنین تئوری هایی صادر می کند. پروفسور سوآمی که تحقیقاتش درباره تفاوت های شخصیتی و فردی منتشر شده می گوید: «شرایط پر استرس تمایل به تفکر غیر تحلیلی را بیشتر می کند. فردی که یک زندگی پر استرس دارد، به شیوه خاصی فکر می کند؛ مثلا الگوهایی را در نظر می گیرد که اصلا وجود ندارد.»
پس با در نظر گرفتن این مساله، تجزیه و تحلیل های خود را بر اساس وضعیتی که از نظر روانی دارید، در نظر بگیرید، به خصوص رابطه بین سطح استرس روانی و اعتقاد به نظریه های جایگزین یا ثابت نشده.
 منبع: رادیو زمانه


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :