آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 222416
تاریخ انتشار : 19 مهر 1396 11:40
تعداد بازدید : 1112

گزارش فناوران از سومین روز برپایی نمایشگاه جیتکس 2017

روز شلوغ پاویون ایران

سومین روز از سی هفتمین نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات دوبی (جیتکس2017) هم سپری شد.

فخری زارع
جیتکش 2017 یکشنبه 26 مهرماه سالجاری با حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف از قاره های آسیا، اروپا، آمریکا و آفریقا افتتاح شد و طبق اطلاعات آماری، این دوره از نمایشگاه جیتکس با حضور ۴۷۰۰ مشارکت کننده از ۱۰۰ کشور جهان در فضای مفید بیش از ۹۰ هزار مترمربع برگزار شده است.
امسال نیز برای سومین سال متوالی پاویون جمهوری اسلامی ایران به همت اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار با متراژ ۱۲۶ مترمربع در سالن پاویون ها برپا شده و با همکاری و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق نوآوری و شکوفایی، ۱۲ شرکت ایرانی در این پاویون(سالن شیخ راشد) حضور دارند.

 شور و نشاط در سالن استارت آپ ها
در این دوره از برگزاری نمایشگاه جیتکس، سالنی به استارت آپ ها اختصاص داده شده است تحت عنوان startup movement که در مجموع 465 استارت آپ از 40 کشور دنیا در آن حضور دارند.
 از میان استارت آپ های حاضر در سالن startup movement جیتکس، 29 استارت آپ ایرانی هستند که با حمایت  اتاق بازرگانی تهران، اتاق بازرگانی اصفهان و سازمان نظام صنفی رایانه ای به این دوره از نمایشگاه راه یافته اند و از میان آنها 4 استارت آپ موفق به ارایه توانمندی های خود نزد سرمایه گذاران شدند.
استارت آپ های انتخاب شده برای کسب جایزه 180 هزار دلاری باهم در حال رقابت هستند و در مجموع شور و نشاط بسیاری در سالن استارت آپ ها به پا است. با وجودی که 4 استارت آپ ایرانی به مرحله نهایی راه یافتند اما متاسفانه موفق به دریافت جایزه نشدند.


 Digital Education بخش بی رقیب جیتکس
امسال یکی از بخش های مهم نمایشگاه جیتکس به سالن شهر هوشمند اختصاص دارد که در این سه روز از نمایشگاه مملو از بازدیدکننده بود و می توان گفت به دلیل جذابیت زیاد بسیار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته است. در این سالن خانه های هوشمند، ماشین های هوشمند، اسمارت فون ها، واقعیت مجازی و هر تکنولوژی که مربوط به شهر هوشمند می شود، به نمایش گذاشته شده است.

  بازدید نمایندگان مجلس و دولتمردان از پاویون ایران
دیروز صبح برخی از نمایندگان کشورمان از جمله رمضانعلی سبحانی فر رییس کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس و مهدی فقیهی دبیر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات فضای مجازی ، موسویان رییس مرکز رسانه های دیجیتال، حمیده زرآبادی عضو کمیته صنایع و معادن مجلس، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران، معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران و تعدادی از مدیران شرکت ها و تشکل های زیر مجموعه اتاق بازرگانی از پاویون ایران در جیتکس و همچنین غرفه استارت آپ های ایرانی بازدید کردند و با شرکت های حاضر در پاویون به بحث و گفت و گو نشستند.

 اولین حضور شرکت های حوزه نشر دیجیتال در جیتکس
امسال برای نخستین بار 4 شرکت از حوزه نشر دیجیتال با حمایت مرکز رسانه های دیجیتال در پاویون ایران در نمایشضگاه جیتکس حضور دارند که به گفته رییس مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد سال آینده تعداد آنها افزایش خواهد یافت. 
موسویان در بازدید خود از پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس ضمن قدردانی از اقدام بخش خصوصی برای برپایی پاویون شرکت های ایرانی در جیتکس گفت: در حال حاضر بخش خصوصی با کمک سه بخش معاونت علمی ریاست جمهوری، مرکز رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد و صندوق نوآوری و شکوفایی سه سال متوالی است که پاویون ایران در جیتکس را برگزار می کند که هر سال شاهد افزایش سطح کیفیت آن هستیم.
موسویان اضافه کرد: در حقیقت بخش خصوصی در رابطه با پاویون ایران در جیتکس حرکت خوبی انجام داده است و قطعا هر سال شاهد افزایش کیفیت این پاویون چه از نظر غرفه آرایی و چه تعداد شرکت های حاضر در آن خواهیم بود.
وی همچنین در مورد نحوه انتخاب 4 شرکت نشر دیجیتال در پاویون ایران گفت: برای تعیین شرکت ها یکسری شاخص ها مد نظر بود مانند محصول جدید و قابل رقابت، چند زبانه بودن محصول و اینکه محصول در کشور خودمان مورد استقبال قرار گرفته باشد. با این شاخص ها 7 شرکت در زمینه نشر دیجیتال انتخاب شدند و در نهایت 4 شرکت به جیتکس آمدند.
وی با بیان اینکه این اولین حضور شرکت های نشر دیجیتال در نمایشگاه جیتکس است، گفت: طی گفت و گویی کوتاه با مدیران این 4 شرکت در حاشیه جیتکس، معتقد بودند، انتظار چنین جو آماده ای را نداشتند.
در همین حال، فقیهی دبیر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات فضای مجازی در گفت و گویی با خبرنگار فناوران در حاشیه نمایشگاه جیتکس با بیان اینکه سطح کیفیت و کمیت پاویون ایران در جیتکس نسبت به سال های قبل افزایش یافته است، گفت: با این وجود باید در نحوه گزینش استارت آپ ها دقت بیشتری صورت گیرد.
وی افزود: اینکه تعداد استارتآپ های ایرانی امسال افزایش یافته است بسیار خوب و رضایت بخش است اما باید از نظر کیفی نیز استارت آپ ها در سطح قابل قبولی باشند.

 ضرورت افزایش تعداد شرکت های حاضر در پاویون
امید بهتاج، رییس شرکت فناوران اطلاعات وستا، یکی از شرکت های حاضر در پاویون ایران که در زمینه تولید نرم افزارهای آموزش الکترونیکی فعالیت می کند، در مورد دلیل حضور در نمایشگاه جیتکس گفت: هدف عمده ما از حضور در جیتکس معرفی دستاوردهای شرکت به بازارهای خارجی است و امسال برای نخستین بار در نمایشگاه شرکت کرده ایم.
وی افزود: اینکه ایران در نمایشگاه جیتکس دارای پاویون هست و شرکت های دانش بنیان می توانند با حمایت دولت و بخش خصوصی در این نمایشگاه شرکت کنند بسیار امیدوار کننده است. اما اگر تعداد شرکت های حاضر در پاویون بیشتر باشد به مراتب  بهتر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :