آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 220060
تاریخ انتشار : 2 مهر 1396 10:22
تعداد بازدید : 1273

بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مدعی شد:

نظارت پس از نشر بازی سازی را شکوفا کرده است

بنیاد ملی بازی های رایانه ای در اطلاعیه ای درباره نحوه نظارت بر بازی های رایانه ای توضیح داد.

فناوران- براساس این اطلاعیه، در اوایل سال 1394 و با فراگیر شدن بازی های موبایلی در بین اقشار مختلف جامعه، بنیاد ملی بازی های رایانه ای به عنوان متولی صنعت بازی و وظایف ذاتی اش در قبال نظارت بر محتوای بازی ها، رده بندی سنی و نظارت بر محتوای بازی های موبایلی را دستور کار خود قرار داد. در همین راستا و پس از برگزاری جلسات متعدد با فروشگاه های دیجیتالی عرضه کننده بازی های موبایلی (مارکت ها)؛ با در نظر گرفتن لزوم اعلام نظر و تایید محتوایی بازی ها از سمت بنیاد ملی بازی های رایانه ای، راهکار اعمال «ممیزی پس از نشر» اتخاذ شد. برای این منظور نیز تمام مارکت ها پنلی اختصاصی جهت بررسی بازی ها در اختیار نظام رده بندی سنی بازی ها یا ESRA قرار داده اند. 
بازی سازان باید با توجه به ممیزی های تعیین شده از سمت نظام ESRA، بازی های خود را تولید کنند. در صورتی که شبهاتی در این زمینه داشته باشند، می توانند پیش از عرضه بازی با مراجعه به واحد ESRA تاییدیه محتوای بازی را کسب کنند. در حالتی که بازی سازان بدون رده بندی سنی، بازی خود را منتشر کنند، نظام ESRA با استفاده از پنلی که در اختیار دارد بازی را بررسی کرده و در صورت مغایرت بازی با محتواهای مورد تایید، در تعاملی که با مارکت های دیجیتالی وجود دارد بازی از این مارکت ها حذف شده و تا زمانی که ممیزی ها اعمال نشود، اجازه انتشار نخواهد یافت. 
بر اساس این گزارش این ممیزی در به روزرسانی های بازی نیز اعمال می شود و تنها به نسخه اصلی بازی اکتفا نخواهد شد. 
بازی سازان سراسر کشور می توانند با مراجعه حضوری به نظام ESRA در محل بنیاد ملی بازی های رایانه ای یا به صورت مشاوره تلفنی و الکترونیکی، پیش از انتشار بازی رده بندی سنی و مجوز انتشار را دریافت کنند تا پس از انتشار با مشکلات احتمالی عدم تطابق محتوای بازی با شاخص های نظام ESRA روبه رو نشوند. 
بنیاد ملی بازی ‎های رایانه ای معتقد است با استفاده از این راهکار که از سال 1394 در پیش گرفته شده، روند انتشار بازی در کشور تسهیل شده و بازی سازان می توانند بازی خود را براساس زمان بندی مدنظرشان منتشر کنند که این مساله در سال های اخیر منجر به شکوفایی صنعت بازی سازی در حوزه موبایل شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :