آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219511
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1396 9:4
تعداد بازدید : 2320

با وجود رکود شدید بازار تجهیزات سرگرمی دیجیتال

پشت شهرداری گرم است

بازار خرید و فروش کنسول های بازی در سال های اخیر از بی رونق ترین بازارهای دیجیتال بوده است.

مریم عسگری
حتی بازار نرم افزارهای بازی که سابق بر این محل تامین هزینه های فعالان صنف سرگرمی های دیجیتال بود، حالا به دلیل وضع قوانین جدید از سوی وزارت ارشاد به دستفروشان واگذار شده است و فعالان بازار از سود فروش این نرم افزارها محروم شده اند.
در نتیجه بازار این کالا در حدی کوچک شده است که تعداد فروشندگان تجهیزات سرگرمی دیجیتال در بازارهای کامپیوتر کمتر از سابق شده و در مقابل محدوده پشت شهرداری تهران محل عرضه نمونه های کارکرده و به ظاهر آکبند این کالا شده است.
علاوه بر این در بازار تجهیزات سرگرمی اتفاق های جدیدی رخ داده است که در این گزارش به آن پرداخته ایم. پس اگر از علاقه مندان به بازی های کامپیوتری و کنسول های جذاب هستید، با ما در این گزارش همراه شوید.

رونق بازار پشت شهرداری
کاهش تقاضا در بازار خرید و فروش کنسول های بازی به بازار این کالا سمت و سوی دیگری داده است.
بررسی ها نشان می دهد که علاوه بر فروش کنسول های کارکرده که در بازارهای کامپیوتر مرسوم شده است، بازار این کالا در منطقه معروف به پشت شهرداری رونق دارد.
در این منطقه انواع کنسول بازی کارکرده و حتی آکبند با قیمتی ارزان تر از بازارهای کامپیوتر به فروش می رسد که البته درباره اصالت و کارکرد مناسب آن شک و شبهه هایی وجود دارد.
به گفته فعالان بازار کنسول های بازی بیشتر کالاهایی که در پشت شهرداری به فروش می رسند نمونه های قاچاق، از رده خارج، مرجوعی و ایرادداری هستند که فروشندگان دستی بر آنها کشیده و در قالب کالای آکبند به فروش می رسانند.
علاوه بر این مساله در این منطقه انواع دسته های بازی برای کامپیوترهای رومیزی و نوت بوک با قیمت های مختلف به فروش می رسد. این دسته های بازی که چینی هستند و با قیمتی بین 10 تا 50 هزار تومان به فروش می رسند، مخاطبان بسیاری دارند.
کارشناسان می گویند: اگر چه کنسول های بازی در این محدوده قیمت پایین تری دارند؛ اما خرید از این منطقه با خطراتی همراه است. به عنوان مثال شنیده می شود که برخی از سودجویان در پشت شهرداری کنسول های کارکرده با ظاهری تمیز را در جعبه های آکبند به اسم کنسول آکبند به فروش می رسانند و از این طریق سود سرشاری عایدشان می شود. همچنین مشاهده شده است که برخی از تجهیزات جانبی مانند داک و کابل ها در جعبه های کنسول هایی که به اسم آکبند به فروش می رسند، موجود نیست.
برخی از فروشندگان نیز تجهیزات جانبی اورجینال را از جعبه ها خارج کرده و با تجهیزات متفرقه جایگزین می کنند. این فروشندگان تجهیزات اورجینال را با قیمت گران در پشت شهرداری به فروش می رسانند. برخی از فروشندگان هم کنسول های خراب را تعمیر می کنند و به اسم کالای بدون ایراد به خریداران می فروشند.
کارشناسان به خریداران کنسول های بازی توصیه کردند که فریب قیمت ارزان کنسول های بازی را نخورند و حتما این کالا را از نمایندگی های فروش و یا عرضه کنندگان معتبر خریداری کنند.

جولان دسته های بازی چینی در بازار 
دسته های بازی چینی که درباره آنها توضیح دادیم در بازارهای کامپیوتر هم با همین قیمت به فروش می رسند و مخاطبان زیادی هم در بین جوانان دارند.
به گفته علی یزدانی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت، به دلیل رشد قیمت کنسول های بازی و کاهش قدرت خرید خریداران، تقاضا از بازار کنسول های بازی کم شده است و در مقابل آن دسته از خریدارانی که نمی توانند میل به بازی های کامپیوتری را در خود سرکوب کنند به سراغ دسته های بازی که با قیمت های متفاوتی در بازار موجودند، می روند.
این دسته های بازی با قیمت 10 تا 50 هزار تومان با برندهای چینی مانند P-Net، Excel، Maxeeder ، Venus و... در بازار موجودند که انواع بدون شوک این دسته ها ارزان قیمت تر هستند و با میانگین قیمت 10 تا 25 هزار تومان به فروش می رسند. اما نمونه های وایرلس و دارای شوک قیمتی بین 30 تا 50 هزار تومان دارند.
بنا بر اعلام فروشندگان این دسته های بازی، تمام این تجهیزات با گارانتی 12 ماهه به فروش می رسند که البته خرابی و ایراد دستگاه نباید ظاهری باشد. به عبارتی اگر حین بازی هیجان زده شده و دسته بازی را پرتاب کردید، انتظار نداشته باشید در صورت شکستن دستگاه شرکت گارانتی کننده مسوولیتی به عهده گیرد.
بگذریم از اینکه گارانتی های ارایه شده بابت دسته های بازی ارزان قیمت در بیشتر مواقع فروشگاهی است و چندان معتبر نیست.
علاوه بر این دسته های بازی چینی، برخی از فعالان بازار دسته های بازی کنسول اکیس باکس وان را به علاقه مندان به بازی های کامپیوتری با پی سی یا نوت بوک پیشنهاد دادند که قیمتی بین 190 هزار تا 300 هزار تومان دارند.
قیمت این کنسول ها بسته به اینکه از چه ویندوزی پشتیبانی می کنند و در چه رنگی عرضه می شوند، متفاوت است. به عنوان مثال کنسول ایکس باکس وان با قابلیت پشتیبانی از ویندوز 10 و با رنگ مشکی قیمتی حدود 300 هزار تومان دارد.
این کنسول ها با یک داک به کامپیوتر متصل شده و کاربری بهتری دربرابر دسته های بازی ارزان قیمت دارد.
به این ترتیب اگر از آن دسته افرادی هستید که به بازی های کامپیوتری علاقه مندید و توان پرداخت هزینه خرید این کنسول ها را ندارید، شاید خرید این دسته های بازی راضی تان کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :