آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219432
تاریخ انتشار : 27 شهریور 1396 8:16
تعداد بازدید : 912

ابهامات مسیر سبز واردات گوشی

ساحره چمنی- طرح رجیستری یا شناسه دار کردن گوشی های موبایل راهی برای جلوگیری از ورود کالای قاچاق به کشور است که از زمان مطرح شدنش حدود دو سال می گذرد. از اما و اگرهای طرح که بگذریم، تاریخ احتمالی تعیین شده برای اجرای آن 28 مهرماه اعلام شده است که باز هم مقامات مسوول، بر اجرای آن در تاریخ تعیین شده، تردید دارند.

saherehchamani@
با این حال روز گذشته در خبرها آمده، قرار است «پس از اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل»، واردات گوشی در مسیر سبز گمرک قرار گرفته که به موجب آن گوشی موبایل در رده کالاهای سالم قرار می گیرد و پروسه ترخیص طولانی مدت آن تسریع می شود و در صف گمرک نمی ماند.
اینکه سازمان های ذیربط طرح تشویقی برای واردکنندگان قانونی در نظر گرفته اند تا پروسه ترخیص کالا سریع تر صورت گیرد، قابل درک است؛ اما موکول کردن اجرای طرح به پس از اجرای طرح رجیستری، تا حدودی پرسش برانگیز است.
برای نمونه حالا این سوال مطرح می شود که آیا این طرح تشویقی برای مهار قاچاق دردستور کار قرار می گیرد؟ اگر این چنین است، پرسش بعدی که مطرح می شود این است که مگر گوشی های قاچاق «پس از اجرای طرح رجیستری» همچنان فعال خواهند بود و همچنان راه هایی برای دور زدن طرح رجیستری گوشی های موبایل وجود دارد؟ پرسش دیگر اینکه چرا اجرای این طرح موکول و منوط به اجرای طرح رجیستری شده و چرا از هم اکنون و قبل از اجرای این طرح در دستور کار قرار نگرفته و نمی گیرد؟
آیا این به مفهوم نگرانی مسوولان اجرای طرح رجیستری از میزان موفقیت این طرح و متعاقب آن در نظر گرفتن سایر ابزارها و امکانات قانونی برای تشویق واردکنندگان به گرایش به مسیرهای قانونی نیست؟
پرسش دیگر اینکه آیا در صورت به تعویق افتادن چندین و چندباره اجرای طرح رجیستری، استفاده اندک واردکنندگان قانونی گوشی های تلفن همراه هم به تعویق خواهد افتاد؟
اگر این اتفاق رخ دهد، آیا مسوولان ذیربط توضیح و دلیل مشخصی برای این امر خواهند داشت؟
این ها مواردی هستند که موفقیت طرح رجیستری و طرح مسیر سبز گمرک برای واردکنندگان قانونی را با ابهام مواجه می کنند و مطابق معمول باید منتظر سررسید جدید اجرای رجیستری ماند و سپس به قضاوت در این خصوص پرداخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :