آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 219069
تاریخ انتشار : 22 شهریور 1396 9:47
تعداد بازدید : 1004

فروشگاه های آنلاین در کدام کشورها رونق دارند؟

در سال 2016 بیش از 1.6 میلیارد نفر در سراسر جهان حداقل یک بار کالا یا خدمات موردنیاز خود را به صورت آنلاین خریداری کرده اند و ارزش کالاهای مصرفی خریداری شده از طریق اینترنت بیش از 1.8 تریلیون دلار بوده است.


اتاق تهران - تجارت الکترونیکی اگرچه ابعاد مختلفی از تجارت و بازار را در بر می گیرد اما برای خانوارها تجارت الکترونیک عموماً در خرید اینترنتی خلاصه می شود؛ خریدی که ممکن است از فروشگاه هایی مانند آمازون باشد که صرفاً به صورت اینترنتی فعالیت می کنند و یا فروشگاه هایی مانند وال مارت که در هر دو شکل سنتی و اینترنتی به فروش محصولات خود مشغولند.
طبق آمارهای پایگاه اینترنتی استاتیستا (Statista) در سال 2016 بیش از 1.6 میلیارد نفر در سراسر جهان حداقل یک بار کالا یا خدمات موردنیاز خود را به صورت آنلاین خریداری کرده اند. همچنین در سال مذکور ارزش معاملات خرده فروشی از طریق اینترنت در سطح جهان بالغ بر 1.8 تریلیون دلار بوده است و پیش بینی می شود که این رقم در سال 2021 به مرز 4.5 تریلیون دلار برسد.
اگرچه در سالیان اخیر مردم کشور پرجمعیت چین و کشورهای پیشرفته ای ازجمله آمریکا، آلمان، انگلیس، ژاپن و کره جنوبی بیش از مردم سایر کشورها درزمینه خریدوفروش آنلاین محصولات خرده فروشی فعال بوده اند اما آمارها نشان می دهد که در سال های آتی تجارت آنلاین این محصولات در دیگر کشورها نیز بیش از پیش رواج خواهد یافت. بر اساس برآوردهای پایگاه اینترنتی استاتیستا، انتظار می رود در پنج سال آینده کشورهای درحال توسعه شرق و جنوب شرق آسیا ازلحاظ نرخ رشد ارزش معاملات خرده فروشی از طریق اینترنت در جهان پیشتاز باشند.
با وجود پیشرفت های حاصل شده در زمینه خرده فروشی آنلاین، نهادهای بین المللی ازجمله کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) تأکید کرده اند که ارزش معاملات خرده فروشی آنلاین هنوز هم در قیاس با ارزش کل معاملات خرده فروشی در جهان رقمی ناچیز به حساب می آید. این واقعیت شاید در نگاه اول ناامیدکننده باشد اما نباید از این نکته غافل شد که جهان هنوز ظرفیت های استفاده نشده زیادی برای توسعه تجارت الکترونیکی در حوزه خرده فروشی دارد.
در سال 2016 کمتر از 10 درصد از معاملات خرده فروشی در سطح جهان به صورت آنلاین صورت گرفته است؛ هرچند انتظار می رود این رقم در افق 2021 از مرز 15 درصد عبور کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :