آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 218826
تاریخ انتشار : 19 شهریور 1396 10:37
تعداد بازدید : 1017

فین تاک این ماه: فتا و فین تک

در نشست ماهانه استارت آپ های فین تک، رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا به پاسخ گویی درباره دیدگاه پلیس نسبت به فعالان فین تک پرداخت.

فناوران - سرهنگ علی نیک نفس گفت: پلیس فضای کسب و کار را فرصت محور می بیند. به عنوان مثال همین استارت آپ های حمل و نقل درون شهری که مدتی است سر و صدای بسیاری به پا کرده اند و تاکسیرانی و اتحادیه آژانس ها پی گیری شدیدی برای تعطیلی آن ها داشتند. در جلسه دادستانی کل کشور با دید منفی وارد شده بودند و می خواستند این استارت آپ ها را ببندند. من در آن جلسه از دیدگاه کاری خودم به موضوع پرداختم و گفتم اگر یک سرویس دهنده خارجی مانند گوگل یک سرویس رایگان به نام گوگل تاکسی ارایه کند، رانندگان و مسافران این برنامه را نصب کنند و از آن استفاده کنند، در فضای امنیتی کشور چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر این شرکت ها بسته می شدند فضای سنتی ما به چه میزان امن بود؟ بعد از بیش از چهل و پنج سال که مسافرکش های شخصی سامان دهی نشده بودند، اکنون توسط این برنامه های کاربردی دارند سامان دهی می شوند. ایجاد اشتغال و امکان رسیدگی پلیسی و قضایی را هم در کنار این مسائل قرار دهید.
وی افزود: ذی نفعان حاکمیتی در حوزه استارت آپ ها بسیار زیاد هستند، از بانک مرکزی گرفته تا پلیس، اصناف، مرکز تجارت الکترونیک و بسیاری نهاد های دیگر هم می توانند خودشان را مرتبط کنند. از ابتدا انتظار بر این بود که پلیس هم مشابه اتفاقی که در فضای فیزیکی در جریان است برای کسب و کار های فضای مجازی داشته باشد. از ابتدا علاقه ما ایجاد پنجره ای واحد بود که واگذار شود، مدل سه بی را نیز پیشنهاد دادیم که مدلی تشویقی- ترغیبی است. تاکید ما بر این بود که اعمال کنترل های حاکمیتی به حداقل برسد. ترجیح این بود که همه دستگاه های حاکمیتی پشت نماد اعتماد الکترونیکی قرار بگیرند و نماد هم مبنای قانونی پیدا کند و در نهایت مسائلی که در چارچوب انتظامی امنیتی قراردارد، در چارچوب نماد قرار بگیرد. نماد هم قرار بود درجه بندی شود، در ابتدای اخذ نماد همه مسائل را الزام نداشته باشند و به همان صورت که گام به گام پیشرفت می کنند، به مسائل امنیتی هم گام به گام رسیدگی کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :