آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217820
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1396 1:47
تعداد بازدید : 1493

بنگاه‌های کوچک و متوسط در سنگاپور به سمت نوآوری سوق داده می‌شوند

سنگاپور چگونه از شرکت های نوپا حمایت می کند؟

گزارش بلومبرگ نشان می دهد که دولت سنگاپور در حال حمایت از استارتاپ ها و شرکت های کوچک و متوسط است تا ایده اقتصاد یکپارچه دیجیتالی را اجرایی کند.

اتاق ایران - دولت سنگاپور قصد دارد به جای اعطای کمک های بلاعوض به شرکت های نوپای فعال در حوزه فناوری های پیشرفته، این شرکت ها را از طریق انجام تجارت با آن ها مورد حمایت قرار دهد.
ویوین بالاکریشنان، وزیر امور خارجه سنگاپور که مسوولیت اجرای طرح «ملت هوشمند» را نیز در این کشور بر عهده دارد اعلام کرد دولت متبوعش قصد دارد در راستای شکل دهی یک اقتصاد یکپارچه دیجیتال، بخش خصوصی و به ویژه شرکت های کوچک و متوسط را بیش ازپیش به سمت نوآوری سوق دهد.
این مقام سنگاپوری تصریح کرد: «ما می خواهیم بخش خصوصی را نه از طریق اعطای کمک های بلاعوض، بلکه با خرید خدمات، حمایت و تقویت کنیم. این یک مدل تقاضامحور است و من هیچ اعتقادی به اعطای کمک های بلاعوض ندارم».
سنگاپور که کشوری قدرتمند در حوزه تجارت محسوب می شود در تلاش است تا با تغییر ساختار اقتصاد خود، به یک مرکز جهانی نوآوری و فناوری های پیشرفته تبدیل شود. در همین راستا تاکنون میلیاردها دلار در این کشور صرف تحقیق و توسعه، آموزش مهارت های جدید به شهروندان و ایجاد یک جامعه بدون پول نقد شده است.
 بالاکریشنان می گوید تحقق هدف اقتصاد دیجیتال، برای حفظ سطح درآمد و اشتغال در بین طبقه متوسط سنگاپور بسیار حیاتی است. وی می افزاید: «اگر ما به این مساله نپردازیم، در آینده شاهد از دست رفتن شغل ها و تحت فشار قرار گرفتن طبقه متوسط خواهیم بود. ما باید جامعه را با ابزارها و مهارت های جدید تجهیز کنیم و البته این کار را به گونه ای انجام دهیم که کسی جا نماند».

 نگرانی های تجاری
اگرچه مخالفان و منتقدان جهانی شدن ازجمله دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا معتقدند این فرآیند موجب کاهش اشتغال و درآمد طبقه متوسط خواهد شد، اما ویوین بالاکریشنان که خود رییس دستگاه دیپلماسی سنگاپور است، در این مورد نظر دیگری دارد. 
وی خاطرنشان می سازد: «برخلاف کشورهایی که برای حفظ مشاغل منسوخ و بلااستفاده تلاش می کنند، ما باید به حوزه هایی که در آن ها مشاغل جدید ایجاد می شود و نیز به روش های نوین توزیع ارزش و فرصت های شغلی توجه کرده و شهروندان خود را برای این امر آماده کنیم».
به گفته بالاکریشنان، دولت سنگاپور در سال 2016 بودجه ای معادل 19 میلیارد دلار این کشور (14 میلیارد دلار آمریکا) را برای تحقیق و توسعه طی یک دوره پنج ساله تخصیص داده است. از طرفی به منظور تسریع روند خلق محصولات و خدمات جدید، دسترسی به پایگاه های داده باز نیز برای بخش خصوصی میسر خواهد شد.
بالا بودن ضریب نفوذ اینترنت و تلفن همراه هوشمند در سنگاپور، تلاش های این دولت-شهر برای تبدیل شدن به یک اقتصاد دیجیتال را با موفقیت بیشتری همراه کرده و می تواند در ادامه موجب افزایش نرخ رشد اقتصادی آن شود. لی هسین لونگ نخست وزیر سنگاپور چندی پیش طی سخنرانی خود در تجمع  مردمی روز ملی این کشور از هم وطنان خود خواست  که فناوری را با آغوش باز بپذیرند. وی گفت کشورش هنوز هم راه درازی برای ساده سازی سامانه های پرداخت الکترونیکی خود و تبدیل شدن به یک جامعه بدون پول نقد پیش رو دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :