آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 217041
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1396 10:44
تعداد بازدید : 1266

عمر گوشی های هوشمند روبه پایان است؟

اگرچه امروز عصر گوشی های هوشمند است و این دستگاه ها به کار و زندگی مان نفوذ کرده اند، اما ظاهرا مایکروسافت و اپل به این نتیجه رسیده اند که عمر گوشی های هوشمند رو به پایان است.

فناوران - شواهد نشان داده که مایکروسافت علاقه ای به سرمایه گذاری در بخش موبایل ندارد و شایعات حاکی از آن است که مایکروسافت به زودی بازار موبایل را به کلی ترک می کند، این در حالی است که اپل همه تلاش و توان خود را برای عرضه آیفون ۸ به کار بسته است و قصد دارد محصول آینده اش را با جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری ها راهی بازار کند.
با وجود اینکه این دو شرکت، دو مسیر و استراتژی مختلف را برای بخش موبایل خود انتخاب کرده اند، هردو این کمپانی ها اتفاق نظر دارند که عمر گوشی های هوشمند امروزی در حال حاضر رو به پایان است و به نظر می رسد که تمرکز روی دیگر فناوری های موبایلی، اولویت بیشتری پیدا می کند.
اپل و مایکروسافت روی ساخت عینک های هوشمند تمرکز کرده اند و از سوی دیگر پروژه های واقعیت افزوده را در دستور کار خود قرار داده اند و به این ترتیب پیش بینی می شود که این ابزارها جایگزین گوشی های هوشمند فعلی شود.
با وجود اینکه اپل نهایت توان و تمرکز خود را بر تولید آیفون ۸ قرار داده و برای توسعه نسل های بعدی آیفون نیز برنامه ریزی کرده است، اما از واقعیت افزوده و عینک های هوشمند پوشیدنی غافل نشده است.
به تازگی شایعاتی منتشر شده مبنی بر اینکه اپل در حال ساخت چند مدل هدست است که یکی از آن ها مجهز به دوربین سه بعدی بدون نمایشگر خواهد بود و در صورت نیاز از صفحه نمایش آيفون بهره خواهد برد. ظاهرا اپل درصدد است محصولی خلاقانه تر نسبت به سایر شرکت ها تولید کند و برای پشتیبانی از محتوای واقعیت افزوده، نمایشگری اختصاصی برای آن در نظر خواهد گرفت.
فاینشنال تایمز گزارش داده است که اپل احتمالا برای عینک هوشمندش به فکر ساخت نمایشگری اختصاصی برای این ابزار است و به این ترتیب قرار است آیفون را کنار بگذارد و از آیفون بی نیاز شود. 
گفته می شود این محصول سال آینده به بازار عرضه خواهد شد، اما تاکنون هیچ تاییدیه رسمی از جانب اپل منتشر نشده است. در حال حاضر اخباری مبنی بر اینکه iOS 11 مجهز به کیت واقعیت افزوده و مجموعه ای از ابزارهای مختلف خواهد بود، منتشر شده که به توسعه دهندگان امکان می دهد تا از دوربین آیفون برای اجرای واقعیت افزوده استفاده کنند.
در حالی که اپل از یک سو مشغول برنامه ریزی برای عرضه آیفون است و از سوی دیگر روی عینک هوشمندش کار می کند، مایکروسافت با هولولنز خیلی زودتر در این زمینه قدم گذاشته است.
مایکروسافت هم با کنار گذاشتن گوشی های هوشمند و نیز سیستم عامل ویندوزفون، بارها اعلام کرده که عمر گوشی های هوشمند به سر رسیده است. در همین راستا هم سازندگان هولولنز اوایل سال جاری اعلام کردند که گوشی های هوشمند ابزارهای دیروز هستند و عمر آن ها به پایان رسیده، اما مردم هنوز به آن پی نبرده اند. به گفته آنها، ظرفیت و پتانسیل دستگاه های واقعیت افزوده آنق در زیاد است که می توانند روزی جایگزین گوشی های هوشمند، تلویزیون ها و تمام نمایشگرهای فعلی شوند. به این ترتیب همه  چیز از اپلیکیشن ها، ویدیو ها، اطلاعات و حتی فعالیت های اجتماعی جلوی دید کاربران نقش می بندند. کاربران به نمایشگر دیگری نیاز نخواهند داشت و پیش بینی می شود که دستگاه های پوشیدنی مبتنی بر واقعیت افزوده بر گوشی های هوشمند غلبه کنند.
در مقایسه با اپل، مایکروسافت بخش موبایل را کنار گذاشته و با قرار دادن واقعیت افزوده در صدر اولویت های خود، آن را جایگزین موبایل کرده است. با این حال، برنامه این شرکت ها، در زمینه نحوه کنار گذاشتن گوشی های هوشمند هنوز مشخص نیست.
بدون شک، واقعیت افزوده، فناوری پیشرویی است که با سرعت زیادی در حال رشد است و غیر از اپل و مایکروسافت، گوگل و سامسونگ هم در حال طراحی محصولاتی در این زمینه هستند. با این حال تا زمانی که گوشی های هوشمند وجود دارند و در حال پیشرفت اند، نمی توان انتظار داشت که در آینده ای نزدیک شاهد منسوخ شدن گوشی های هوشمند باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :