آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216981
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1396 11:24
تعداد بازدید : 1130

آسانژ کارمند اخراجی گوگل را استخدام می کند

گوگل یک کارمند خود را که با انتشار نامه ای درباره «تفاوت های بیولوژیک زن و مرد» جنجال آفرین شده بود، اخراج کرد.


 این کارمند که یک مهندس است هفته گذشته مطلبی در شبکه داخلی شرکت گوگل منتشر و ادعا کرده بود که زن ها به دلایل بیولوژیکی علاقه چندانی به کدنویسی و مسائل فنی ندارند و همین موضوع دلیل حضور کمرنگ آنها در عرصه تکنولوژی است.
 وی در این مطلب ۱۰ صفحه ای نوشته بود که توانایی های مردان و زنان به دلیل مسائل بیولوژیک متفاوت است و همین موضوع حضور نامساوی زنان و مردان در دنیای فناوری و مناصب رهبری را توجیه می کند. 
بسیاری از کارمندان گوگل، جیمز دامور را به جنسیت گرایی متهم کردند و متن وی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند.
با اینکه در ابتدا گوگل این مطلب اظهار نظر شخصی نویسنده خوانده بود، اما پس از رسانه ای شدن محتوی، گوگل بخشی از آن را ناقض مقررات داخلی شرکت دانست و او را اخراج کرد. 
حال جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگری ویکی لیکس هم به حمایت از این کارمند سابق گوگل پرداخته است.
آسانژ در پنج پیام متوالی در توییتر، اقدام گوگل و اخراج این کارمند را محکوم کرده و آن را معادل با سانسور دانسته است. او همچنین به دامور پیشنهاد کار در ویکی لیکس را داده است. 
به گفته آسانژ، سانسور کار بازنده هاست و هیچ شرکتی نباید یکی از کارمندانش را به خاطر بیان محترمانه نظراتش اخراج کند. 
آسانژ همچنین تصویری با عنوان «ساکت باش و فکر کن» را منتشر کرده است که نشان می دهد فرهنگ حاکم بر شرکت های بزرگ و متمول در آمریکا به این سادگی ها عوض نمی شود و هرگونه ابراز عقیده و تلاش برای تغییر وضعیت موجود، عواقب نامطلوبی را در پی خواهد داشت.
ساندار پیچای، مدیرعامل گوگل در این رابطه می گوید که کارمند خاطی مورد بحث با اشاعه کلیشه های جنسیتی زیان بار در محیط کار و عبور از خط قرمز، قوانین شرکت را زیر پا گذاشته و به همین دلیل اخراج شده است. 
آسانژ همچنان در سفارت اکوادر در لندن زندگی می کند؛ جایی که از سال 2010 به پناهگاه این شخصیت معروف و افشاگر جنجالی بدل شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :