آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216978
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1396 11:17
تعداد بازدید : 1017

چگونه با خیال راحت رم بخریم

در میان قطعات کامپیوتری رم یکی از پرمخاطب ترین قطعات است که هم از سوی کاربران نوت بوک و هم از سوی پی سی بازها مورد توجه قرار گرفته و این روزها که بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری راکد است، رم همچنان بازاری پرمخاطب دارد. می توان گفت که رم از قطعاتی است که بازاری چهارفصل دارد.

فناوران- رم در تعیین سرعت و قیمت سیستم نقش مهمی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد هنگام خرید لپ تاپ یا کامپیوترهای شخصی درباره میزان ظرفیت این قطعه حساسیت نشان داده یا برخی حتی در صدد ارتقا و افزایش ظرفیت RAM دستگاهی که خریده اند، بر می آیند.
 چرا که سرعت در یک رایانه، حاصل فعالیت یک چرخه است که این چرخه از پردازنده، رم، مادربورد، پاور و هارددیسک تشکیل شده است.
با توجه به اهمیت این قطعه، هنگام خرید باید نکاتی را مد نظر قرار دهیم که در این بخش به آنها پرداخته ایم. پس اگر قصد خرید رم دارید، این مطلب را بخوانید.

 ظرفیت حافظه را مشخص کنید
حجم حافظه مهم ترین فاکتور تاثیرگذاری در کارآیی سیستم است . هر برنامه ای که در کامپیوتر اجرا می شود، تعدادی از فایل های خود را روی حافظه (رم) می ریزد و مقداری از آن را اشغال می کند؛ بنابراین در صورتی که حجم حافظه شما کمتر از میزان مورد نیاز آن برنامه باشد، در اجرای برنامه دچار مشکل می شوید . پس هنگام خرید رم به میزان حجم حافظه ای که برنامه مورد نظر شما به آن احتیاج دارد، دقت کنید و میزان رمی بیشتر از آن خریداری کنید. 
به صورت کلی حداقل حجم حافظه توصیه شده برای سیستم عادی که به گشت و گذار در اینترنت یا کار با نرم افزارهای آفیس و از این قبیل می پردازند ، دو گیگابایت است.
اما میزان حافظه مرسوم در بازار این روزها برای نوت بوک 8 گیگابایت است که این رقم درباره نوت بوک های حرفه ای تا 32 گیگابایت و حتی بیشتر افزایش می یابد.

 فرکانس حافظه هم به اندازه حجم حافظه مهم است
هرچه فرکانس حافظه که با مگاهرتز مشخص و بیان می شود بالاتر باشد، رم در زمان کوتاه تری توانایی انتقال اطلاعات را دارد.
به عبارتی اطلاعات با سرعت بیشتری منتقل می شوند؛ زیرا سرعت انتقال اطلاعات در حافظه ازطریق فرکانس حافظه مشخص می شود. 
برای داشتن بهترین نتیجه برای این کار، سرعت رم باید با سرعت مادربورد برابر باشد. البته این برای کاربرانی است که می خواهند از کارایی این دو با هم نهایت بهره را ببرند. کاربر معمولی نیازی به رم با سرعت بالا ندارد و این ممکن است هزینه سنگینی را برای او به همراه داشته باشد. پس برای آنها خرید DDR3-1600 انتخاب مناسبی خواهد بود، چون هم سرعت بالایی دارد و هم ارزان است. علاوه بر تمام اینها، مدل های حافظه براساس Timings هم درجه بندی می شوند. 

 جدیدترین تکنولوژی را خریداری کنید
رم ها در یک رده بندی دیگر به انواع DDR ،DDR2 ،DDR3 ، DDR4 و DDR5 تقسیم بندی می شوند که هر کدام ویژگی و سرعت خاصی دارد.هنگام خرید به تکنولوژی رم دقت کنید تا در صورت اقدام برای ارتقای دستگاه با مشکل مواجه نشوید.

 قطعه را از فروشگاه و محل معتبر خریداری کنید
با توجه به رشد قیمت ها در بازار قطعه و کالاهای کامپیوتری برخی از افراد سودجو نمونه های کارکرده را با کمی دستکاری و ... به اسم قطعات آکبند به فروش می رسانند. پس هنگام خرید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید.
همچنین توصیه می شود در صورتی که دستگاه را برای ارتقای رم به تعمیرگاه یا شرکتی انتقال می دهید، هنگام ارتقا قطعه ناظر این نقل و انتقال و ارتقا باشید.

 از خرید قطعه کارکرده خودداری کنید
قطعات کارکرده عمر کاربری کوتاهی دارند و خرید آنها صرف اقتصادی ندارد. تا جایی که مقدور است از خرید قطعات کارکرده و ب ویژه رم خودداری کنید.

 فریب گارانتی را نخورید
اگر درباره هر کالایی به شما توصیه می کنیم حتما کالا با گارانتی رفع عیب خریداری کنید، در خرید رم به شما می گوییم که رم غیرقابل تعمیر است و در بازار یا به صورت بدون گارانتی یا با گارانتی تعویض قطعه به فروش می رسد.
 توصیه ما به شما این است که حتما رم با گارانتی تعویض خریداری کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :