آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216896
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1396 8:30
تعداد بازدید : 1156

فلش پلیر؛ پایان یک حفره

سوم مرداد ۱۳۹۶، وب سایت ادوبی که تولیدکننده فلش پلیر است در مطلبی از پایان عمر فلش پلیر خبر داد که با استقبال بسیار خوبی از سوی شرکت های مختلف فعال در زمینه اینترنت و تکنولوژی مواجه شد.


فناوران- براساس اعلام ادوبی، از پایان سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۱ دی ۱۳۹۹) این شرکت تولید و به روزرسانی فلش پلیر را متوقف می کند؛ به این صورت که از این تاریخ به بعد کاربران اینترنت نمی توانند از ابزارها و وب سایت هایی که بر اساس فلش پلیر کار کنند، استفاده کنند. هر چند این خبر ممکن است در نگاه اول شوکه کننده و غم انگیز باشد، اما باید آن را یک خبر خوب و مسرت بخش دانست، چون فلش پلیر یکی از عوامل اصلی در نفوذ به رایانه ها و سیستم های مختلف در سال های اخیر بوده است به گونه ای که می توان آن را یک باگ و نه یک نرم افزار در دنیای دیجیتال دانست.
دلیل این ادعا هم به حفره های مختلف امنیتی باز می گردد که به صورت مستمر و در برخی موارد به صورت هفتگی در این نرم افزار پیدا می شود. مثلا در سال ۲۰۱۷ تنها ۵۶ حفره امنیتی در فلش پلیر پیدا شده است، رقمی شوکه کننده به گونه ای که به طور متوسط هر چهار روز یک حفره امنیتی در فلش پلیر کشف شده است.
علاوه براین با نگاهی به اخبار دنیای امنیت دیجیتال به راحتی می توان ده ها حمله سایبری را پیدا کرد که تنها از طریق فلش پلیر اتفاق افتاده است. برای مثال می توان به گروه امنیت سایبری Hacking Team پرداخت که در سال ۲۰۱۵ با استفاده از چندین حفره امنیتی در فلش پلیر، امکان نفوذ به سیستم عامل ویندوز را به دست آورده بودند و آن را به دولت ها و سازمان های اطلاعاتی سراسر دنیا می فروختند.
خرابکاران سایبری هم در سال های اخیر از طریق حفره های امنیتی مختلف در فلش پلیر دست به انتشار باج افزارهای مختلف زده اند و از این طریق برای خود درآمدزایی ایجاد می کردند. برای مثال می توان به باج افزار Locky پرداخت که از طریق حفره امنیتی ای که در فلش پلیر وجود داشته است، به رایانه های مختلف نفوذ و تمامی اطلاعات موجود در آن رایانه ها را رمزنگاری می کرده است. 
بر همین اساس باید خبر پایان عمر فلش پلیر را یک خبر مسرت بخش دانست؛ زیرا با پایان کار فلش پلیر در سال ۱۳۹۹، یکی از روش های محبوب در میان دولت ها، سازمان های اطلاعاتی/جاسوسی و همچنین خرابکاران سایبری به پایان خود نزدیک می شود و به این صورت دنیای دیجیتال یک قدم به سمت امن تر شدن قدم برمی دارد. البته در این میان وب سایت ها و سرویس هایی که همچنان از فلش پلیر استفاده می کنند، حدود سه سال وقت دارند که وب سایت و سرویس های خود را به تکنولوژی های جدیدی مانند HTML5 تغییر دهند تا پس از بهمن ماه ۱۳۹۹ امکان استفاده از وب سایت یا سرویس شان وجود داشته باشد.
درنهایت هم اگر می خواهید هم اکنون از شر فلش پلیر خلاص شوید، می توانید با مراجعه به کمپین «اشغال فلش پلیر» روش های مختلف حذف این ابزار خطرناک را برای رایانه خود یاد بگیرید. 
دقت کنید که هم اکنون و با توجه به محبوبیت تکنولوژی های جدید مانند HTML5، شما برای وبگردی و سرویس های آنلاین مختلف نیازی به فلش پلیر ندارید و به راحتی و بدون هیچ مشکلی می توانید این نرم افزار را از رایانه و همچنین تلفن همراه خود حذف کنید.
با حذف این نرم افزار، هر زمان هم پیامی درباره به روز نبودن فلش پلیر در وب سایت های مختلف دریافت کردید، تنها کافی است آنها را به هیچ عنوان در نظر نگیرید؛ زیرا این پیام ها جعلی هستند و امکان ندارد که فلش پلیر شما به روز نباشد د رحالی که اصلا چنین نرم افزاری بر روی رایانه یا تلفن همراه شما نصب نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :