آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216888
تاریخ انتشار : 18 مرداد 1396 8:21
تعداد بازدید : 1742

برای بررسی نیازها، چالش‌ها و فرصت‌های کسب‌وکارهای نوآور

استارت آپ ها در اتاق ایران گرد هم آمدند

رییس اتاق بازرگانی ایران، رییس مجمع تشکل های دانش بنیان، رییس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان رایانه، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق بازرگانی، مسوول کسب وکارهای نوین اتاق اصناف و عضو هیات مدیره سازمان فناوری اطلاعات و جمعی از استارت آپ ها و مدیران کسب و کارهای نوپا دیروز در محل اتاق بازرگانی گرد هم آمدند تا در نشستی تخصصی نیازها، چالش ها و فرصت های کسب وکارهای نوآور را بررسی و مطالبات خود را اعلام کنند. در این گزارش به بخشی از سخنان حاضران در جلسه پرداخته ایم و مشروح آن را می توانید فردا در فناوران بخوانید.

فناوران - در ابتدای این نشست محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه درباره ضرورت توسعه فاوا در کشورگفت: کشورهای منطقه اقدامات مهم و موثری برای توسعه فاوا کرده اند که به تبع آن سایر صنایعشان نیز پیشرفت کرده است. در حالی که متاسفانه فاوا کماکان در ایران مغفول مانده و قوانین دست و پاگیر مانع از رشد و توسعه آن شده است.وی افزود: اتاق اصناف و اتاق بازرگانی می تواند با استفاده از 
نقطه نظرات بخش خصوصی قوانین مناسبی برای این حوزه تبیین کند.
 لزوم ایجاد اکوسیستم کسب وکارهای نوپا
در ادامه افشین کلاهی، رییس مجمع تشکل های دانش بنیان اتاق بازرگانی درباره لزوم توجه به کسب وکارهای نوپا گفت: رشد و توسعه کسب وکارهای جدید برای رشد اقتصادی کشور بسیار حیاتی است و سطح رفاه و اشتغال زایی را بالا می برد.
وی افزود: کسب وکارهای جدید برای موفقیت نیاز به یک اکوسیستم جدید دارند که باید این اکوسیستم به همت اتاق اصناف و اتاق بازرگانی برای توسعه آنها مهیا شود.
وی اضافه کرد: اتاق اصناف و اتاق بازرگانی از یک سو باید شرایطی را برای حضور کسب و کارهای جدید فراهم کنند و از سوی دیگر روی قوانین دست و پاگیر کارکنند تا با تسهیل مقررات شرایط کار برای استارت آپ ها فراهم شود.

 ضرورت پیوند استارت آپ ها و سرمایه گذاران
مسعود شنتیایی، رییس هیات مدیره تولیدکنندگان رایانه نیز در ادامه نشست درباره ضرورت ارتباط میان استارت آپ ها و سرمایه داران گفت: در سالیان قبل بارها تذکر داده شد که باید بین صنعت و دانشگاه ها ارتباط برقرار کنیم اما متاسفانه دانشگاه ها به سمت بنگاه داری سوق پیدا کرد.
وی افزود: کاملا بدیهی است استارت آپ ها برای انجام پروژه های بزرگ نیازمند تجربیات تجار و سرمایه گذاران هستند که باید ارتباط میان آنها فراهم شود.
شنتیایی گفت: استارت آپ ها نمی توانند با وام بانکی مسیر بزرگ شدن را به صورت کامل طی کنند.
در ادامه این نشست برخی از مدیران کسب وکارهای نوپا دغدغه و مشکلات خود را درباره تعدد مجوزها، مالیات، مقررات دست و پاگیر و سرمایه گذاری مطرح کردند.
در عین حال، به گفته محمدرضا طلایی قرار است کارگروهی با هماهنگی اتاق بازرگانی و اتاق اصناف برای بررسی و رفع مشکلات شرکت های نوپا تشکیل شود.
در انتهای جلسه شافعی، رییس اتاق بازرگانی نیز ضمن ابراز خرسندی از هم افزایی به وجود آمده میان سه تشکل اتاق اصناف، اتاق بازرگانی و اتاق تعاون، قول داد به زودی نشست دیگری با استارت آپ ها داشته باشد. 
وی از مدیران کسب وکارهای نوپا خواست تا در این راه سعه صدر داشته باشند و موانع را بزرگ نکنند، چراکه به دلیل ریشه فرهنگی، همیشه در مقابل تغییرات و نوآوری در کشور مقاومت وجود داشته است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :