آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216841
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1396 10:39
تعداد بازدید : 1329

غنا و نیجریه اولین ماهواره های آفریقایی را به فضا فرستادند

«غناست» نام اولین ماهواره ساخت کشور غناست که با همکاری چند کشور دیگر به فضا پرتاب شده و این کشور را در کنار نیجریه به اولین کشورهای آفریقایی دارای این فناوری مبدل کرده است.


مهر- ماهواره یادشده از نوع تاسواره یا CubeSat است. تاسواره به نوعی از ماهواره های کوچک گفته می شود که به صورت ماهواره ای متشکل از واحدهای مکعب شکل در ابعاد ۱۰×۱۰×۱۰ وزنی حدود ۱۳۰۰ گرم تعریف شده اند. تاسواره ها معمولاً با ابزاری در ایستگاه فضایی بین المللی در مدار قرار داده می شوند یا به صورت محموله ثانویه در کنار محموله اصلی در پرتاب ماهواره های بزرگ تر در مدار قرار می گیرند.
ماهواره یادشده را دانشگاه آل نیشن غنا تولید کرده و پرتاب آن از طریق راکت اسپیس ایکس آمریکا از مرکز فضایی کندی ایالات متحده صورت گرفته است. این راکت ماهواره هایی از کشورهای نیجریه، بنگلادش، مغولستان و ژاپن را هم به فضا پرتاب کرده است.
GhanaSat-1 که ماه ژوییه در مدار زمین قرار گرفته بود، در روزهای اخیر عملیاتی شده است. این ماهواره دو ماموریت ویژه دارد. دوربین های این ماهواره وظیفه کنترل و نظارت بر خط ساحلی غنا را بر عهده دارند. 
وظیفه دوم ماهواره یادشده آموزشی است و از اطلاعات جمع آوری شده از این طریق در برنامه درسی دبیرستان های غنا استفاده خواهد شد.
به دنبال پرتاب موفق این ماهواره رییس جمهور غنا، پیام تبریکی صادر کرد. این در حالی است که دولت غنا به طور جدی و رسمی از این طرح حمایت نکرد و در عوض آژانس ملی فضایی ژاپن موسوم به JAXA منابع و آموزش های لازم برای تولید و پرتاب این ماهواره را در اختیار دانشمندان غنایی گذاشت.
ماهواره نیجریه ای در دانشگاه فدرال فناوری این کشور به نام Akure تولید شده و NigeriaEdusat-1 نام دارد. تولید این ماهواره با همکاری آژانس تحقیق و توسعه ملی فضایی نیجریه و موسسه فناوری Kyushu در ژاپن صورت گرفته است. کنیا، اتیوپی و آفریقای جنوبی ازجمله دیگر کشورهای قاره سیاه هستند که در حال توسعه فناوری فضایی هستند.
غنا هم اکنون در تلاش برای ساخت GhanaSat-2 است که دارای دوربین های قدرتمند بوده و می تواند فعالیت های غیرقانونی مانند حفر معادن غیرقانونی، مصرف بی رویه آب و تخریب جنگل ها را در این کشور شناسایی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :