آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 216830
تاریخ انتشار : 17 مرداد 1396 10:21
تعداد بازدید : 569

نظر صاحبان برند ایرانی درباره کالاهای تولید چین

کالای ایرانی در چین هم که تولید شود، استاندارد است

در بازار ایران کالاهایی با نام های تجاری ایران وجود دارند که موطن اصلی آنها چین است؛ کالاهایی که اگرچه بنا بر اعلام عرضه کنندگان ایرانی آنها، تولید ایران است و روی آنها نیز لیبل ساخت ایران حک شده؛ اما با کمی پرس و جو مشخص می شود که کالاها در چین تولید شده و وارد کشور می شوند.


فناوران- این موضوع موجب شده است این تصور نزد برخی از خریداران به وجود آید که کالاهای ایرانی تولید چین کیفیت چندانی ندارند. بگذریم از اینکه گروهی نیز بر این باورند که نمونه های وطنی به مراتب کیفیت پایین تری نسبت به کالاهای چینی دارند. با این حال این موضوع موجب سردرگمی برخی از خریداران شده است.
در این رابطه یک تولیدکننده تجهیزات کامپیوتری گفت: از آنجا که تولیدکنندگان در تامین مواد اولیه تولید با مشکلاتی مواجه هستند، ترجیح می دهند کالاها را در چین با حداقل تولید کنند. به گفته وی، تولیدکننده ایرانی باید مواد و قطعات اولیه را با پرداخت تعرفه و هزینه های حمل و نقل وارد کشور کند و برای ساخت کالا بابت برق و گاز و حقوق کارگران هزینه کند. در چنین شرایطی تولید کالا در چین با استانداردهای ایران اقدامی به صرفه تر است. به گفته این تولیدکننده از لحاظ کیفی این کالاها از فیلتر استاندارد رد شده و دارای کیفیت مناسب هستند.
یک تولیدکننده دیگر هم با مقایسه کالایی که در چین تولید و با برند ایرانی عرضه می شوند با کالای چینی بدون نام همان کارخانه گفت: کالای بدون نام هیچ استانداردی ندارد؛ اما کالایی که با برند ایرانی در چین تولید می شود، براساس استاندارد ایران تولید می شود.
جمال جعفری در گفت و گو با فارس گفت: اساس تولید در چین غیرمتعارف و عجیب نیست و بسیاری از برندهای مطرح جهانی فرآیند تولید را در چین انجام می دهند.
این تولیدکننده تجهیزات کامپیوتری ایرانی درباره تفاوت کالای ایرانی تولید چین با کالای چینی No name (بدون نام) که در یک کارخانه تولید می شوند، گفت: کالای بدون نام چون بدون برند است هیچ استانداری ندارد که نشانگر سطح کیفیت باشد و کیفیت محصول را تضمین کند.
جعفری افزود: اما در سفارش هایی که توسط صاحبان برند به کارخانه های چینی داده می شود، لیستی از استانداردها ارایه می شود که در تولید محصولات حتما باید رعایت شوند؛ در غیر این صورت خریدار از پذیرش سفارش خودداری می کند.
وی گفت: به دلیل لزوم تداوم ارتباط با مشتری از مرحله فروش تا پس از فروش، کیفیت محصول برای برند اهمیت دارد؛ اما برای کالای بدون نام پس از فروش کالا کار به طور کامل تمام می شود. 
همچنان که اکنون کیفیت پایین و عمر کم کالاهای دیجیتال بدون نام که با قیمت بسیار کمتر به مشتریان عرضه می شوند، مصرف کننده ها را زده کرده است.
کارشناسان نیز بر این باورند که با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی تولید کالا در چین صرفه بیشتری دارد، به شرطی که کالاها مورد تایید اداره استاندارد باشند. در هر صورت به گفته آنها خرید کالای ایرانی تولید چین به مراتب به صرفه تر از خرید کالای بدون نام است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :