آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214343
تاریخ انتشار : 8 مرداد 1396 10:19
تعداد بازدید : 542

با رشد بازار گوشی‌های هوشمند

پخش کننده ها، غزل خداحافظی سر دادند

افزایش چشمگیر تقاضا و کاربری گوشی های هوشمند به کاهش شدید تقاضا برای دستگاه هایی با کاربری مشابه گوشی های هوشمند منجر شده است.


مریم عسگری
دوربین های عکاسی کامپکت و حتی نیمه حرفه ای، تبلت، دستگاه های گام شمار و حتی دستگاه های پخش کننده موسیقی و ویدیو از آن دسته کالاهایی هستند که تحت تاثیر رونق بازار گوشی های هوشمند و افزایش قابلیت های این کالا، امروزه با اقبال چندانی مواجه نیستند.
در این میان بازار دستگاه های پخش کننده موسیقی پرتابل نظیر mp3 و mp4 پلیر با کاهش بیشتری مواجه شده است.
بررسی های بازاری گویای این امر است که حجم موجودی این کالاها در بازار به شدت کاهش یافته است و کالاهایی مانند آی پاد و انواع دستگاه های mp3 و mp4 که زمانی رقابت شدیدی بر سر تصاحب سهم بیشتری از بازار بین آنها وجود داشت، حالا در بازار مخاطب چندانی ندارند.
حجم واردات این کالا نیز در دو سال اخیر به شدت کاهش یافته است.
علی مقصودی، یکی از فعالان بازار در این زمینه می گوید: هم اکنون این کالا مخاطبان بسیار کمی در بازار دارد و تنها بازاری که می توان برای این کالاها متصور شد، شهرستان های کوچک است.
به گفته این فعال بازار، در حال حاضر تعداد  بسیار کمی از این کالا در بازار موجود است که مخاطبی ندارد و فروشندگان در پی یافتن مشتری برای این کالاها در شهرستان ها هستند. 
وی علت اصلی این اتفاق را افزایش قابلیت های کاربردی گوشی های تلفن همراه و همچنین رشد فروشگاه های آنلاین که به پخش و انتشار موسیقی به صورت آنلاین می پردازند، عنوان کرد.
 به گفته فعالان بازار دیگر دوره و زمانه استفاده از کالاهایی مانند پخش کننده های موسیقی گذشته است و امیدی به رونق بازار آن نیست.
این روند البته خاص کشور ما نیست و شرکت های تولید کننده این محصولات نیز در مواجهه با این وضعیت در بازار، کسب و کار خود را تعدیل می کنند. یکی از مهم ترین این سازنده ها، شرکت اپل است که تولید دستگاه پخش موسیقی آی پاد را بعد از گذشت بیش از یک دهه متوقف کرده است.
بر اساس گزارش آبیرگیزمو، در حال حاضر تولید آی پاد 16 و 64 گیگابایتی متوقف شده و تنها آی پاد 32 گیگابایتی به صورت محدود تولید می شود.
دو دستگاه آی پاد نانو و آی پاد شافل که اولین روزهای عرضه در ابتدای قرن بیست و یکم دستگاه هایی بسیار محبوب برای گوش کردن به موسیقی بودند، این روزها با کاهش تقاضا و در نتیجه توقف خط تولید مواجه شده اند.
فروش این دو دستگاه این روزها بسیار کاهش یافته و اپل هم با راه اندازی سرویس پخش موسیقی اپل موزیک نشان داده که الگوی تجاری متفاوتی را در این زمینه دنبال می کند.
مدل های جدیدتر آی پاد از قابلیت اتصال به وای فای و امکان دسترسی به فروشگاه اپ استور برخوردارند، اما حتی آنها هم محبوبیت زیادی ندارند.
مدل های اولیه آی پاد با 5 گیگابایت حافظه عرضه شدند، اما مدل های تازه تر آنها تا 160 گیگابایت حافظه دارند. 
اپل تولید مدل اولیه آی پاد را در سال 2014 متوقف کرده بود و در سه سال اخیر تنها آی پاد ناو و شافل را عرضه کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :