آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 214033
تاریخ انتشار : 2 مرداد 1396 2:8
تعداد بازدید : 1258

رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه، در نشستی با استارتاپ‌ها:

فیلترینگ نتیجه کندی قانون گذاری در برابر سرعت فناوری است

دیروز در سومین روز از نمایشگاه الکامپ، رییس و معاون سازمان فناوری اطلاعات، رییس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه، معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار ایران، در نشستی که در سالن الکامپ استارز برگزار شد، به پرسش های جوانان و صاحبان کسب وکارهای نو پاسخ دادند.

فناوران- در این نشست، نصرالله جهانگرد، رییس سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال که چه کمک هایی در الکامپ امسال به استارتاپ ها ارایه شده است، گفت: مهم ترین مساله نمایشگاه این است که معرفی و معارفه اتفاق می افتد، غرفه دارن هم مردم و هم سرمایه گذاران را می بینند و در واقع مهم ترین محصول نمایشگاه، شبکه سازی است. در بحث اقتصاد هم مهم ترین کاری که دولت ها می توانند بکنند، ایجاد یک فضای زنده و چابک است که بشود در آن کار کرد.
جهانگرد افزود: فضای کسب و کار ایران سنتی و دارای روابط پیچیده تاریخی است که شروع کسب وکار جدید را مشکل و زمانبر می کند، در حالی که در کارآفرینی مبتنی بر فضای دیجیتال نمی شود زمان را از دست داد و تاخیر کل کار را از بین می برد. بنابراین باید سازمان ها و نهاد ها به کارآفرینان کمک کنند تا ورود به بازار راحت باشد و برای بقا در بازار با  آنها همراهی کنند که سیاست های ما در وزارت ارتباطات و دولت ایجاد این فضا و همراهی است.
در اداه، مدیر یکی از استارتاپ های فین تک در مورد تعلل در قانون گذاری در این حوزه سوال کرد. رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات دراین باره گفت: در سال های اخیر با توجه به تعلل نظام بانکی، استارتاپ ها در زمینه فناوری های مالی فعال شدند. ما با سیاست گذاری هایی در این زمینه، به سمت تسهیل فعالیت آنها می رویم، قوانینی هم برای شروع فعالیت استارتاپ ها وضع شده که انتظار داریم همه فعالان مجوز ها را بگیرند. در حال حاضر نیز تمام ارکان حاکمیت درخواست تسهیل این روند را دارند تا توانمندسازی برای استارتاپ ها انجام 
بگیرد. 
حمید شهریاری، رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه نیز درباره موضوع فیلترینگ فین تک ها گفت: دو روند بر فیلترینگ موثرند که اولین روند، قوانین تصویب شده است. می دانیم که فرایند تصویب قوانین در مقایسه با رشد تکنولوژی بسیار کند است و قوانین از تکنولوژی عقب می افتند که این مشکل در همه جای دنیا وجود دارد. حوزه دوم بخش مقررات است که در کمیسیون ها یا نهاد های تنظیم مقررات صورت می گیرد که سریع تر است اما باز هم به سرعت تکنولوژی نمی رسد و محصول این دو بخش می شود فیلترینگ. قاضی در مواجهه با فناوری که سریع تر از قانون حرکت می کند؛ چاره ای جز متوقف کردن موضوع ندارد و اگر قاضی حکم مطابق قانون ندهد، با خود قاضی هم برخورد می شود. وی همچنین با بیان اینکه طبق قانون فعلی، صاحبان شبکه ها نیز به دلیل انتشار محتوای مجرمانه با صاحب محتوا شریک جرم هستند، گفت که به این دلیل فیلترینگ شبکه ها انجام می شود و اگر قرار باشد فقط شخص خاطی تنبیه شود، باید قانون تغییر کند.
بر اساس این گزارش، وحید صدوقی، مدیر عامل همراه اول نیز سوالات مرتبط با صاحبان محتوا و خط های خدماتی را که مورد سوال تعدادی از استارتاپ ها بود، پاسخ داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :