آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213902
تاریخ انتشار : 31 تیر 1396 8:34
تعداد بازدید : 1515

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفت‌و‌گو با فناوران اعلام کرد:

ایجادبانک اطلاعاتی استارت آپ ها برای معرفی به سرمایه گذاران فرشته

امسال سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به عنوان برگزار کننهد الکامپ، همانند سال گذشته سعی کرده فضای مناسبی برای معرفی و فعالیت کسب و کارهای نوپا فراهم کند. در این باره با ناصرعلی سعادت، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای گفت و گو کرده ایم.

فخری زارع
 حضور در نمایشگاه الکامپ برای استارت آپ ها چقدر جذاب است و آیا در نظر دارید نمایشگاهی مستقل برای آنها برگزار کنید؟ 
 شرکت هایی که 10 - 20 سال در الکامپ شرکت کرده اند، حضور در این نمایشگاه برای شان عادی شده است. در حالی که استارت آپ ها برای حضور در الکامپ اشتیاق زیادی دارند. زیرا  از یک طرف جز الکامپ در هیچ نمایشگاهی شرکت نکرده اند و از طرف دیگر در الکامپ یکدیگر را پیدا می کنند، باهم حرف می زنند و از مشکلات شان می گویند. بنابراین قطعا الکامپ برای شان جذابیت دارد.در واقع استارت آپ ها علاوه بر اینکه یکدیگر را در الکامپ کشف می کنند، با شرکت های باسابقه حوزه فناوری اطلاعات نیز آشنا می شوند و می توانند سرمایه گذار جذب کنند.
 مشخص هست که چند درصد از استارت آپ ها موفق به جذب سرمایه گذار می شوند و آماری در این زمینه وجود دارد؟
نمایشگاه مکانی است که شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان باهم آشنا می شوند. اما هیچ نمایشگاهی این سیستم را ندارد که اطلاعات شرکت کنندگان اعم از جذب سرمایه گذار و قرارداد را به دست آورد. به طور مثال در نمایشگاه سبیت آلمان شرکت می کنیم و با شرکت های زیادی آشنا می شویم،  اما گزارشی از میزان بازدیدکنندگان و سرمایه گذارهایی که جذب کرده‎ایم به برگزارکنندگان سبیت گزارش نمی دهیم. بنابراین این مکانیزم در دنیا وجود ندارد که شرکت کنندگان اطلاعات بازدیدکنندگان خود را به برگزار کنندگان نمایشگاه ارایه کنند؛ از این رو مجری نمایشگاه از قراردادها و سرمایه گذاری هایی که در حاشیه برگزاری نمایشگاه می شود، مطلع نمی شود.
اما من هم معتقدم باید سازوکاری ایجاد کنیم تا بتوانیم اطلاعات استارت آپ ها را جمع آوری کنیم تا در جذب سرمایه به آنها کمک شود؛ بنابراین در نظر داریم در سایت سازمان اقدام به جمع آوری اطلاعات استارت آپ ها کنیم. اینگونه می توانیم دست آنها را در دست بورس بگذاریم یا سرمایه گذاران فرشته را به آنها معرفی کنیم.
به استارت آپ ها وعده می دهم که اگر اطلاعات خود را در سایت سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور تکمیل کنند، آنها را به سرمایه گذاران معرفی خواهیم کرد.
قطعا با ایجاد بانک اطلاعاتی استارت آپ ها مطلع خواهیم شد که  چند درصد از  استارت آپ ها موفق به جذب سرمایه گذار شده اند و اینگونه تمام استارت آپ های حوزه فناوری اطلاعات و شتاب دهنده هایی که در صنعت ICT فعال هستند، زیر چتر این بانک اطلاعاتی سازمان قرار می گیرند.
با ایجاد این دیتابیس می توانم پاسخ سوال شما را بدهم.
 آیا استارت آپ های تمام صنوف در این بانک اطلاعاتی گنجانده می شوند؟
کسی می تواند انتظار حمایت از تشکل صنفی خود را داشته باشد که عضو آن تشکل باشد. اکنون بحث تشکیل اتحادیه سراسری کسب و کارهای اینترنتی است و من بارها اعلام کرده ام مشاغل و تجارت هایی که پایه و اساس آن صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات است، اگر پایه ICT را از آن بگیرند، تعطیل خواهند شد و باید مجوز فعالیت از سازمان نظام صنفی رایانه ای را داشته باشند.
وقتی اساس فعالیت بر پایه ICT باشد، زیر چتر سازمان قرار می گیرند و از حمایت هایی مانند حضور در نمایشگاه الکامپ و سبیت آلمان برخوردار می شوند.
تمام استارت آپ ها در یک چیز مشترک هستند؛ در واقع آنها ICT را ابزار ارتباط بین متقاضی و عرضه کننده کرده اند.
تعریف درستی از حمایت وجود ندارد؛ برخی از فعالان صنف فکر می کنند حمایت یعنی اینکه زیر بغل کسی را بگیریم؛ اما حمایت یعنی همین کاری که سازمان انجام داده و شرایطی را ایجاد کرده تا استارت آپ ها در نمایشگاه حضور پیدا کنند و بتوانند خدمات خود را معرفی کنند.
حمایت یعنی ایستادگی سازمان در مقابل بخشنامه 3/14 تامین اجتماعی و معاف کردن اعضا از پرداخت حق 8 درصدی بیمه قرارداد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :