آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213668
تاریخ انتشار : 26 تیر 1396 1:57
تعداد بازدید : 1378

با حضور سه وزیر کار، دادگستری و ارتباطات

پروژه های فاز سوم شبکه ملی اطلاعات در«همراه اول» و «رایتل» افتتاح شد

پروژه های فاز سوم شبکه ملی اطلاعات در رایتل دیروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزیر دادگستری و رییس مرکز ملی فضای مجازی به بهره برداری رسید.

فناوران- روز گذشته محمود واعظی وزیر ارتباطات، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی، مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری و ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی،  مجید صدری مدیر عامل شرکت رایتل و معاونان وزارت ارتباطات به رایتل رفتند و پروژه های این شرکت را در فاز سوم شبکه ملی اطلاعات افتتاح کردند.
سامانه ارایه محتوای چند رسانه ای و تلویزیون همراه رایتل ، پرتال گنج انسان،  تست عملیاتی و میدانی LTE Advance‎، تفکیک ترافیک داخل از خارج، ‎ارایه سرویس IPv6  و افتتاح نخستین MVNO از پروژه های افتتاح شده دیروز رایتل در فاز سوم شبکه ملی اطلاعات بود.
 اعتراض دبیر شورا به فیلترینگ
در این مراسم دبیر شورای عالی فضای مجازی هم به صف منتقدان از وضعیت فیلترینگ کشور پیوست و گفت: موضوع فیلترینگ استارت آپ های مالی در هفته گذشته باعث اخلال در فعالیت ۲۰۰ هزار کسب و کار اینترنتی برای پنج روز شد.
ابوالحسن فیروزآبادی گفت: دولت یازدهم تاکید ویژه ای بر اهمیت کسب و کارهای حوزه فضای مجازی دارد و توسعه این کسب و کارها در دنیا نیز روز به روز شدت می یابد.
وی افزود: این در حالی است که به دلیل سیاست های فیلترینگ، شاهد تعطیلی شرکت های حوزه کسب و کارهای مالی (فین تک) بودیم. در هفته گذشته و طی پنج روز، ۲۰۰ هزار استارت آپ مالی به دلیل این مشکلات در فعالیت خود با اخلال مواجه شدند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: این در حالی است که فناوری اطلاعات و ارتباطات هم اکنون نقش حکمرانی در اقتصاد بسیاری از کشورها دارد و به جرأت می توان گفت مردمی ترین اقدام صورت گرفته در توسعه کشور، به توسعه شبکه ارتباطات و پهن باند برمی گردد.
فیروزآبادی با بیان اینکه در توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، دولت سرمایه گذاری نکرد، افزود: این مردم هستند که برای این شبکه هزینه می پردازند و در سرمایه گذاری اپراتورها شریک هستند.
وی ادامه داد: هم اکنون ۴۸ میلیون گوشی موبایل در دست مردم است و میزان مصرف ماهانه مشترکان اینترنت پرسرعت ثابت، ۸ گیگابایت و میزان مصرف اینترنت موبایل مشترکان سه گیگابایت در ماه ارزیابی می شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: این رقم در آمریکا ۲۳ گیگابایت و در اروپا ۱۱ گیگابایت است و از این حیث ما با کشورهای توسعه یافته فاصله داریم.
وی از وزارت ارتباطات خواست تا خلاء توزیع محتوا و نرم افزارهای کاربردی اساسی را که از الزامات شبکه ملی اطلاعات است، رفع کند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: باید به جایی برسیم که همانطور که در رابطه با بنزین و حامل های انرژی، سوبسید می دهیم، به فضای مجازی نیز سوبسید تعلق گیرد و دولت به جای آنکه مالیات این بخش را خرج بخش های دیگر اقتصادی کند، در این حوزه خرج کند.
 شرکت های بین المللی متقاضی همکاری با رایتل 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این مراسم با اشاره به حضور رایتل در تمام شهرهای کشور، این حضور را نشانه همکاری بین اپراتورها عنوان کرد و این همکاری را موجب گسترش بازار ICT دانست.
محمود واعظی  گفت:  کسی تصور نمی کرد که  شرکت رایتل در داخل کشور اینگونه موفق عمل کند و در حوزه بین الملل  نیز،  شرکت های بزرگ بین المللی تقاضای همکاری با این شرکت را داشته باشند. 
وی با بیان اینکه این تازه شروع کار بزرگی در این حوزه است، افزود: در حوزه دیتا و تولید محتوای باکیفیت، رایتل پیشرو بوده است و در حال حاضر هم در حوزه خدمات ارزش افزوده مسیر درستی را در پیش گرفته است.
واعظی با بیان تاکید وزیر کار درباره مالکیت رایتل توسط بازنشستگان تامین اجتماعی تصریح کرد: با توجه به مالکیت بازنشستگان و بهزیستی در رایتل، در چارچوب عدم تبعیض میان اپراتورها، تا جایی که امکان داشت به این شرکت کمک شده است. 
 راه اندازی سامانه مهم گنج انسان
علی ربیعی وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی هم در افتتاح پروژه های رایتل از وزیر ارتباطات خواست با استفاده از امکانات حوزه فاوا سیاست های رفاهی و امکانات ویژه ای را در روستاهای کشور فراهم کنند.
مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری نیز در این مراسم با بیان اینکه در زمینه استفاده از فناوری برای تبادل اطلاعات مردم از دولت جلوتر هستند، گفت: باید بپذیریم هرچه تاکنون در زمینه دولت الکترونیکی تلاش کرده ایم اما دولت نتوانسته از مردم پیشی بگیرد.
وی با بیان راه اندازی سامانه گنج انسان توسط رایتل گفت: این سامانه با مشارکت کنوانسیون ملی حقوق کودک در دادگستری و رایتل راه اندازی شده که یک بانک اطلاعاتی کامل در رابطه با حقوق بشر به ویژه کودک است و کاربران می توانند با مراجعه به بانک اطلاعاتی از حقوق کودکان آگاه شوند.
وی ادامه داد: 23 تا 24 میلیون شهروند ایرانی زیر 18 سال هستند که آینده کشور بستگی به چگونگی رفتار با آنها دارد و نوع رفتار با آنها تصویر آینده ایران است.
به گفته پورمحمدی با استفاده از این سامانه دستگاه ها می توانند براساس اطلاعات واقعی در حوزه کودک تصمیم گیری کنند و این سامانه که بزرگ ترین بانک اطلاعاتی کشور به ویژه در حوزه کودک است، در فازهای بعدی بهترین نوع بهره برداری از شبکه های اجتماعی برای نیاز به پاسخگویی جامعه چند ده میلیونی زیر 18 سال ایران خواهد بود.
 مدت پروانه رایتل 20 ساله شد
مدیرعامل رایتل نیز در این مراسم گفت: با همکاری همراه اول شبکه نسل 3 و 4 رایتل در کل کشور سراسری شد.
مجید صدری در پاسخ به پیشنهاد وزیر ارتباطات برای ارایه بسته های ترکیبی موبایل گفت: رایتل اخیرا بسته های جدیدی عرضه کرده که طی آن تعرفه هر دقیقه مکالمه با سیم کارت های دائمی رایتل به 299 ریال کاهش یافته و کمترین تعرفه بین اپراتورها علاوه بر اینکه در برخی از اپراتورها هزینه مکالمات کمتر از یک دقیقه به دقیقه رند می شود اما در رایتل هزینه این مکالمات به صورت ثانیه ای محاسبه می شود.
صدری از طرح های ویژه رایتل برای بیمه شدگان تامین  اجتماعی به مناسبت روز تامین اجتماعی خبر داد و گفت: این طرح ها طی چند روز آینده اعلام می شود.
وی ادامه داد: همچنین بیمه شدگان تامین اجتماعی می توانند با کد بیمه سرویس های مورد نیاز را دریافت کنند.
مدیرعامل رایتل افزود: حذف دفترچه بیمه و استفاده از سیم کارت رایتل در 2  استان اجرایی شده و تست ها در مرحله نهایی شدن هستند.
صدری همچنین از عقد تاییدیه بازنگری طرح تجاری و مناسب سازی تعهدات مالی تضمینی و ایجاد شرایط لازم برای مشارکت سرمایه گذاران در شبکه رایتل با نظر دولت و کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خبر داد و گفت: در این بازنگری مدت پروانه رایتل از 15 سال به 20 سال افزایش یافته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :