آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213600
تاریخ انتشار : 25 تیر 1396 10:15
تعداد بازدید : 594

قائم‌مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعلام کرد:

تدوین دستورالعمل فعالیت فین تک ها تا شهریورماه

قائم مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: بانک مرکزی براساس دستورالعمل مصوب کمیته نظارتی کسب و کارهای اینترنتی باید چارچوبی را برای فعالیت فین تک ها تدوین کند که قرار است تا شهریورماه انجام شود.

فناوران - فرانک اسکویی در برنامه گفت وگوی خبری در خصوص حوزه فعالیت فین تک ها افزود: فروشگاه های اینترنتی نیازمند به اتصال به درگاهی هستند تا از طریق آن، خریداران بتوانند پول را واریز کنند، به طور معمول فروشگاه های اینترنتی بعد از اینکه نماد اعتماد را گرفتند، به شرکت های خدمات دهنده متصل به بانک ها مراجعه و از طریق آنها درگاه را ایجاد می کنند؛ اما برخی شرکت ها به فین تک ها که درگاه های واسط هستند، مراجعه می کنند و درگاه را از آنها می گیرند. 
وی درباره ساماندهی کسب و کارهای متمرکزکننده خدمات پرداخت گفت: فروشگاه های اینترنتی که مستقیما از شرکت های بانکی درگاه را می گرفتند، ساماندهی شده اند که حدود ۲۵ هزار بوده اند، اما فروشگاه هایی که از طریق فین تک ها فعالیت می کنند تاکنون ساماندهی نشده اند.
اسکویی درباره متولی ساماندهی این کسب و کارها گفت: متولی ساماندهی تمام فعالیت های مالی در کشور بانک مرکزی است و مرکز توسعه تجارت نیز با هماهنگی بانک مرکزی کارها را انجام می دهد، با توجه به دستورالعملی که سال گذشته به تصویب کمیته نظارتی کسب و کارهای اینترنتی رسید، بانک مرکزی باید چارچوبی را برای فعالیت فین تک ها تدوین کند که قرار است تا شهریورماه انجام شود. 
قائم مقام مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه آمار دقیقی درباره کسب و کارهای خرد که از طریق فین تک ها خدمات پرداخت را انجام می دهند، در دست نیست اما بین ۱۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تخمین زده می شود، افزود: در حال حاضر ۵۰ فین تک وجود دارد که در سال گذشته طی تعهدنامه ای که داده بودند، فعالیت خود را ادامه دادند تا زمانی که این دستورالعمل تدوین و اجرایی شود. 
وی ادامه داد: حدود دو ماه پیش مرکز توسعه تجارت الکترونیک بخش ثبت نام از فین تک ها و سپس فروشگاه های دارای قرارداد با آنها را راه اندازی کرد که ظرف این دو ماه استقبال خوبی انجام نشد و حدود ۱۵ فین تک تاکنون ثبت نام کرده اند. با مشکلی که هفته گذشته برای فین تک ها ایجاد شد، این امکان را برای آنها فراهم کردیم که تا روز شنبه ۲۴ تیرماه (دیروز) به صورت یک مرتبه و جمعی ثبت نام صورت گیرد و فین تک ها اطلاعات فروشگاه ها را به مرکز بدهند و پس از آن امکان ثبت نام جداگانه فروشگاه ها فراهم است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :