آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213596
تاریخ انتشار : 25 تیر 1396 10:12
تعداد بازدید : 972

بازتاب‌های آنلاین درگذشت مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی

چراغی خاموش شد

چند روز پیش خبری جامعه علمی را شوکه کرد؛ مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی به دلیل ابتلا به سرطان به بیمارستانی در کالیفرنیا منتقل شد. اما دیروز اعلام خبر درگذشت وی، همه را در بهت و حیرت فرو برد.

نسترن صائبی
ما ایرانی ها این خبر را از دهان پروفسور فیروز نادری، یکی از مقامات ارشد سازمان فضایی آمریکا یعنی ناسا، شنیدیم که البته چون اشاره ای به نام مریم میرزاخانی نکرده بود، کمی با تعلل این خبر منتشر شد. وی در اینستاگرام خود، تصویری از یک لامپ در خاموشی را گذاشت و زیر آن نوشت: «امروز نوری خاموش شد. قلبم به درد آمد. خیلی زود از پیش ما رفت». 
گویا همه بهت زده شده بودند؛ زیرا تا چندین ساعت هیچ خبری از اخبار تازه یا حتی تایید این خبر نبود. بیشتر خبرها در کانال های تلگرامی و بدون ذکر منبع اصلی منتشر شد. تقریبا بعد از گذشت چندین ساعت BBC نخستین رسانه خارجی بود که این خبر را تایید و منتشر کرد. 
تیتری کهBBC  زد، این بود: مریم میرزاخانی، نخستین زن برنده مدالب فیلدز ریاضی درگذشت.
فایننشنال تایمز نیز این خبر را به نقل از فیروز نادری زد و نوشت: مریم میرزاخانی درگذشت. فیروز نادری، دانشمندان بازنشسته ناسا و مدیر سابق بخش اکتشافات منظومه شمسی ناسا، این خبر را در اینستاگرام شخصی خود اعلام کرد. 
از میان وب سایت های خبری دیگری که این خبر را منتشر کردند می توان به وایر (Wire)، مجله اینترنتی آمریکایی Wired و اینترنشنال بیزینس تایمز پرداخت. 
فیروز نادری چند ساعت پس از پست مبهم خود در صبح روز شنبه، عکسی از مریم را در اینستاگرام خود گذاشت و نوشت: او یک نابغه بود؟ بله، اما در کنار آن یک دختر، یک مادر و یک همسر بود. 
در ایران نیز هم مقامات دولتی از جمله رییس جمهور کشورمان و هم بازیگران به نوبه خود پیام تسلیت خود را به گوش خانواده مریم رساندند.
 مریم در شبکه های اجتماعی
مریم میرزاخانی هم در فیس بوک و هم در توییتر حساب کاربری داشت. در اکانت توییتری خود که به قول خودش به دلایل تحصیلی یا آموزشی درست کرده بود، آخرین توییت مربوط به 19 نوامبر 2014 می شود که نوشته: همه چیز تکامل می یابد و در نهایت شما به یک شخصیت نگاه می کنید که کاملا متفاوت از تصور اولیه شماست. 
در همان روز باز هم نوشته: ریاضی و دیگر هیچ....
توییت دیگری نیز در همان روز داشته و نوشته: چقدر مشاغل جالبند. دوست داشتم یک نویسنده بودم و به خودم نگاه می کردم. الان من یک پروفسور ریاضی در دانشگاه استانفوردم. وی در توییت دیگری نوشته: مشاور دکترای میرزاخانی: زمانی که بحث ریاضیات می شود، او (میرزاخانی) یک جاه طلبی بی پروایی دارد. 
 توییتر
«مریم میرزاخانی» تا دیروز بعد از ظهر به دومین ترند توییتر تبدیل شد. گری لوئیس، نماینده سازمان ملل در ایران در پیام توییتی اش نوشت: از شنیدن خبر فوت مریم میرزاخانی، دختر، همسر، مادر و پروفسور نابغه متاسف شدم. روحش در آرامش باد.
یکی از ریاضیدانان آکسفورد نوشت: ضایعه از دست دادن تراژیک برای ریاضیات و بشریت. مریم میرزاخانی روحت در آرامش باشد. 
امیر نجفی، پزشک جراح قلب دانشگاه مریلند: روحت در آرامش مریم میرزاخانی. روزی غم انگیز برای جهان به دلیل از دست دادن یکی از ریاضیدانان بزرگ و انسانی فوق العاده.
ایانا هورن، پروفسور ریاضی لابراتوار یادگیری دانشگاه Vanderbilt: زیبایی ریاضیات فقط خود را برای پیروان صبورش رخ می نماید- مریم میرزاخانی. 
Lego Nasa Woman که تاریخ مربوط به زنان در ناسا را با کمک لگو جشن می گیرد: خبر بد: مریم میرزاخانی، یکی از برجسته های نابغه ریاضی در 40 سالگی درگذشت. 
پروفسور کریس سمساریان، متخصص و جراح قلب دانشگاه سیدنی: مرگ تراژیک «ملکه ریاضیدان»، مریم میرزاخانی، اولین زن برنده جایزه مدال فیلدز. 
 نابغه سدشکن
مریم میرزاخانی اولین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت و همچنین اولین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت. وی اولین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و اولین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی نمره کامل گرفت.
وی در المپیاد ریاضی در دوران دبیرستان متوجه استعداد عجیبش در ریاضیات شد. خودش در این مورد گفته است: «از زمان المپیاد ریاضی -البته وقتی وارد تیم المپیاد ریاضی شدم نمی خواستم ریاضی بخوانم- فکر می کردم که مهندس شوم ولی بعد با کلاس هایی در دانشگاه شریف و برخوردهایی که با بچه های سال های بالا تر از خودمان داشتیم، نه تنها من که بقیه بچه هایی که هم دوره بودیم هم تصمیم گرفتیم ریاضی بخوانیم.»
وی در 13 اردیبهشت 1356 در تهران به دنیا آمد. پس از دوران طلایی در دبیرستان و دریافت چندین طلای المپیاد ریاضی با موفقیت وارد دانشگاه صنعتی شریف شد. پس از گذراندن دوره لیسانس، موفق به دریافت بورسیه از دانشگاه هاروارد شد و دکترای خود را نیز در همین دانشگاه خواند.
وی در 31 سالگی در دانشگاه استانفورد به عالی ترین جایگاه دانشگاهی که مقام دانشگاهی است، دست یافت. تا به امروز وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده جایزه فیلدز در جهان است.
این استادیار جوان پس از پشت سر گذاشتن دورانی اسرارآمیز در دانشگاه پی استون به عنوان یکی از 10 مغز برتر جهان معرفی شد و به او لقب «سدشکن» را دادند. 
نابغه ریاضی در ماه مارس 2005 با یک دانشمند علوم کامپیوتری اهل چک و محقق یکی از زیرمجموعه های شرکت IBM با نام «ژان ووندارک» (Jan Vondrák) ازدواج کرد و حاصل ازدواج آنها آناهیتاست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :