آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213399
تاریخ انتشار : 21 تیر 1396 11:7
تعداد بازدید : 637

ابهام در نحوه محاسبه مالیات استارت‎آپ ها

تعداد شرکت هایی که در زمینه کسب وکارهای نو و مبتنی بر فناوری اطلاعات فعالیت می کنند، روزبه روز بیشتر می شود. این شرکت ها به عنوان شخصیت های حقوقی باید مالیات بر درآمدشان را به سازمان امور مالیاتی بپردازند و از سوی دیگر، سازمان امور مالیاتی هم باید با توجه به نقشی که شرکت های استارت آپی، نوپا و نوآور در اقتصاد کشور بازی می کند، ترتیب اخذ مالیات را بدهد اما در این فرایند، چند نکته اهمیت دارد.نکته اول مربوط به شفافیت در مقررات و قوانین اخذ مالیات از شرکت های فعال در زمینه فناوری های نوین است. بعید به نظر می رسد که جایگاه شرکت های نوآور و استارت آپی در قوانین سازمان مالیاتی روشن شده باشد و تعریف دقیقی از فرایند اخذ مالیات از این شرکت ها وجود داشته باشد.

محمدرضا طلایی
رییس کمیسیون ICT و اقتصاد رسانه اتاق ایران
نکته دوم مربوط به محاسبه هاست. نخست کسب وکارهایی که خدماتی اند یا واسطه گری می کنند. به این معنا که فناوری اطلاعات خدمات دهنده و خدمات گیرنده را به هم ارتباط می دهد و تمام درآمد این کسب وکار متعلق به فعال حوزه فناوری اطلاعات نیست. در این شرایط مالیات باید چگونه محاسبه شود؟ سازوکارها در این موارد باید به طور دقیق شفاف شود. در کشور ما جریان استفاده از فناوری اطلاعات به این شکل پیش می رود که فناوری اطلاعات و فعالان آن رشد می کنند، اما همگام با آن، قوانین و مقررات مربوط به استفاده از تکنولوژی پیشرفت نمی کند. این معضل بزرگی است که می توان آن را به عنوان یک عامل تهدیدکننده در اقتصاد استارت آپ ها و شرکت های نوپای مبتنی بر فناوری اطلاعات تعریف کرد.
این انتظار وجود دارد که دوستان در سازمان امور مالیاتی این مسایل را دقیق مطالعه کنند. تغییر فرهنگ عمومی جامعه باعث شده مردم به خدمات کسب وکارهای فناورمحور روی خوش نشان دهند. 
همین مساله به افزایش درآمد شرکت های استارت آپی کمک کرده و درآمد قابل توجه این شرکت ها زمینه اخذ مالیات را فراهم کرده است. اما صاحبان این مشاغل هم مثل دیگران اطلاعات دقیقی از قوانین در این زمینه ندارند و این معضل بزرگی است. قوانین و مقررات در این زمینه دچار نقصان است و این نقصان باعث شده، فعال فناوری اطلاعات چگونگی محاسبه مالیات را نداند و درنهایت در تعامل با سازمان امور مالیاتی دچار مشکل شود. 
منبع: اتاق ایران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :