آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213187
تاریخ انتشار : 18 تیر 1396 10:48
تعداد بازدید : 663

آثار منفی طرح رییس FCC برای کارآفرینان

امروزه کارآفرینان از اینترنت برای ایجاد چیزی و پاسخ به نیاز مردم استفاده می کنند. اما با خواب هایی که آجیت پای، رییس کمیسیون فدرال ارتباطات، برای بی طرفی اینترنت دیده، کارآفرینان و مصرف کنندگان به آنچه که خواست شرکت های ISP بزرگ است، محدود می شوند.

سم آلتمن*
sama@

اینترنت از ابتدا قرار بوده زمینه رقابت و توسعه ایده ها به کسب و کار و محصول را برای همگان فراهم کند. امروزه میلیون ها شغل از طریق اینترنت خلق شده، میلیاردها دلار به تولید ناخالص داخلی افزوده شده و این ارقام همچنان رو به رشد است. این منافع همه برخاسته از شیوه ای است که اینترنت به کار می آید. مثل برق. شما اشتراک برق را به عنوان خدمات عمومی خریداری می کنید و سپس بسته به میزان مصرف، هزینه ماهانه می پردازید. به عبارت دیگر ربطی ندارد که برق را در کولر خانه مصرف کنید یا یخچال، یا اینکه در تلویزیون کدام برنامه را ببینید. در اینترنت هم شما دسترسی و حجم مصرف و سرعت خریداری می کنید؛ بدون اینکه درباره استفاده از فلان برنامه و محتوا شرطی برای شما گذاشته شود.اما برنامه اعلامی رییس FCC این چارچوب کلی غیر تبعیض آمیز را برهم می زند و به شرکت های خدمات دهنده بزرگ اینترنت کابلی و بی سیم امکان می دهد که از بعضی از کسب وکارها در اینترنت عوارض بگیرند. من نگران تبعات این تصمیم برای کارآفرینان و استارت آپ ها هستم.
در شتابدهنده Y Combinator که من مدیریت اش می کنم، تا کنون پذیرای هزاران کارآفرین و 1400 کسب و کار از جمله AirBnB و دراپ باکس بوده ایم؛ شرکت هایی که شیوه زندگی ما را به کلی تغییر داده و بهبود بخشیده اند. آنها امکان این را داشته اند که رقابت و رشد کنند و در نهایت مصرف کنندگان بودند که معین می کردند کدام موفق شوند و کدام از دور خارج شوند. اما بدون قوانین بی طرفی شبکه، احتمالا این سرویس دنده های بزرگ می بودند که با کنترل دسترسی قدرت انتخاب برنده و بازنده را در دست داشتند. پیش از این نیز از این دست اقدامات دیده ایم. مثلا در سال دهه 2000 میلادی ارایه دهندگان اینترنت بسیار تلاش کردند که جلوی VoIP و خدمات توزیع فایل و ویدیو را که با منافع و کسب وکارشان در تضاد بود، بگیرند که در هر دو مورد FCC وارد شد وقضیه را ختم کرد. حالا برخی شرکت های ISP گفته اند که می خواهند سیستم های تعیین اولویت «پرداخت کن تا اجرا کنی» (Pay to Play) را معرفی کنند. این رویکرد تا کنون بر اساس قوانین ممنوع بوده اما با طرح آجیت پای، این اجازه به ISPها داده می شود.
*رییس Y combinator


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :