آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 213075
تاریخ انتشار : 17 تیر 1396 0:18
تعداد بازدید : 2013

دیروز در تعطیلی دستگاه‌های دولتی و نهادهای قضایی اتفاق افتاد

فیلترینگ فله ای فین تک ها

استارت آپ ها و شرکت های فناوری مالی (فین تک) دیروز، جمعه، ناگهان با فیلترینگ فله ای وب سایت تعدادی از فین تک های مطرح مواجه شدند.
فناوران- در ساعات آغازین روز جمعه 16 تیر، علی امیری، یکی از بنیان گذاران زرین پال در تماسی با خبرنگار فناوران، از فیلتر شدن این سایت ارائه دهنده خدمات پرداخت خبر داد. هنوز از این خبر مدت زیادی نگذشته بود که میلاد جهاندار، مدیرعامل باهمتا، قاسم رادمان مدیرعامل آیدی پی و سعید مشهدی مدیرعامل پی پینگ هم فیلتر شدن سایت شان را به فناوران اطلاع دادند. پی گیری های این فعالان شاخص فین تک ایران برای مشخص کردن دلیل فیلتر شدن سایت ها و ارتباط با مسوولان تصمیم گیر تا آخرین ساعات دیروز ادامه داشت؛ اما به دلیل تعطیلی ادارات به هیچ نتیجه ای نرسید. 
شنیده های فناوران نشان می دهد که یکی از مسوولان کمیته فیلترینگ که رابطه خوبی هم با صنعت فین تک ندارد، به صورت خودجوش از صبح جمعه اقدام به فیلتر کردن این سایت ها کرده است. هنوز هیچ بیانیه یا اطلاعیه رسمی از سوی این نهاد نظارتی دلایل و مستندات این اقدام را تشریح نکرده و ابعاد این ماجرا که بیش از 200هزار کسب وکار بزرگ و کوچک را درگیر خواهد کرد هنوز مشخص نیست.
نامه به رییس جمهور
 اما در پی فیلتر شدن دسته جمعی سایت های ارائه دهنده خدمات پرداخت و فعالان فناوری های مالی ایران، جمعی از صاحبان و مدیران كسب وكارهای نوپا و شركت های دانش بنیان در حوزه فناوری های مالی (فینتك) نامه ای را به دکتر روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران ارسال کردند. متن نامه به این شرح است:
« جناب آقای دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی فضای مجازى احتراماً در روز جمعه مورخه ١٦ تیرماه، بدون اطلاع قبلی و بصورت فله ای تعداد زیادی از وب سایت های متعلق به كسب وكارهای نوپا و شركت های دانش بنیان فعال در حوزه فناوری های مالی (FinTech)  فیلتر شدند. 
این درحالی است كه بیش از ٢٠٠ هزار كسب وكار خرد و خانگی از این وب سایت ها خدمات مالی و پرداخت دریافت می كنند و فیلتر و به تعطیلی كشاندن كسب وكارها و استارت آپ های حوزه فین تک مشكلات زیاد و بی كاری بسیاری از گردانندگان این ٢٠٠ هزار كسب وكار خرد را در پی خواهد داشت. این مورد بر خلاف فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست های اقتصاد مقاومتی و سایر قوانین و دستورالعمل های موضوعه می باشد.
ما صاحبان کسب وکارهای نوپا در حوزه فناوری های مالی (FinTech) در ایران، بیش از دو سال است ضمن پیاده سازی به روزترین فناوری های جهان در حوزه صنعت مالی ایران، خدمات پرداخت را برای بسیاری از کسب وکارهای کوچک و خانگی متحول ساخته ایم. هزاران کارآفرین در صنایع کوچک و خدمات روزمره مردم از سرویس های پرداخت ما استفاده می کنند و خوشبختانه تا کنون هیچ موردی از تخلف و عبور از قوانین جمهوری اسلامی ایران در کسب وکارهای ما رخ نداده است. ما با نوآوری، بخشی از مشکلات روزمره مردم را که سیستم بانکی کشور قادر به حل آن نبوده است، با آخرین فناوری های جهان مرتفع کرده ایم.
ما کارآفرینان جوان و شركت های دانش بنیان ایرانی هستیم که ضمن خلق خدمات نوین و تسهیل مبادلات مالیِ بسیاری از کسب وکارهای کوچک و خانگی، تعداد قابل توجهی نیروی متخصص را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به کار گرفته و اشتغال زایی مناسبی ایجاد کرده ایم. استفاده کنندگان خدمات ما مهم ترین قشر جامعه در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری و خود ما هم پیشقراولان اقتصاد دانش بنیان در حوزه صنعت مالی ایران هستیم.
متاسفانه از یک سال و نیم پیش، نهادهای نظارتی به خصوص کمیته تعیین مصادیق مجرمانه (کمیته فیلترینگ) بدون آن که درک درستی از جزییات عملکرد ما و میزان اثربخشی مان بر کسب وکارهای کوچک و خانگی داشته باشد، بارها بدون اطلاع قبلی، بدون ذکر دلیل خاص و حتی بدون پاسخ گویی، اقدام به فیلتر کردن خدمات ما کرده اند. این در حالی است که تک تک ما در تمام مراحل فعالیت خود کمال همکاری را با همه نهادهای ذی ربط اعمال داشته ایم.
در آخرین اقدام، کمیته فیلترینگ در روز جمعه مورخ 16 تیر 1396 به صورت سلسله وار بسیاری از سایت های فین تک ایران را فیلتر کرده است و متاسفانه به دلیل تعطیلی ادارات و عدم دسترسی به مسوولان، هرگونه پی گیری ما در این زمینه بی نتیجه مانده است.
آیا حق ما جوانانی که با امید به وعده های حضرت عالی و به پشتوانه تدبیر دولت محترم تان از عمر، سرمایه، تخصص و همه دارایی مان گذشته ایم تا ایران عزیز از آخرین فناوری روز بهره مند باشد و هموطنان مان به روش آسان تری به مراودات تجاری و روزمره خود بپردازند این است که بدون اطلاع قبلی، بدون دلیل مشخص و حتی بدون امکان پی گیری جهت کشف واقعیت ماجرا، کسب وکار، اعتبار، آبرو و حاصل چندین سال تلاش خود را به طرفه العینی از دست رفته ببینند؟
آیا قرار است همواره نوآوری در بن بست مقاومت عده ای دیوان سالار مخالف پیشرفت و تغییر بماند و در جهانی که با شتاب پیش می رود، دغدغه ما حفظ کمترین شرایط ممکن برای زنده نگاه داشتن کسب وکارمان باشد؟
آیا جوانان خلاق و پرتلاش ایرانی در اعتماد کردن به حمایت و همراهی دولت محترم تدبیر و امید اشتباه کرده اند؟
مطالبه ما از جناب عالی، مسوولان و متولیان اثرگذار در زمینه شرکت های دانش بنیان این است که یک بار و یک بار برای همیشه به این حوزه ورود نموده و این بلاتکلیفی طولانی مدت که گریبان تمام فعالان حوزه فناوری مالی ایران را گرفته و آثار آن بخش عمده ای از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است را با تدبیر و درایت خویش پایان بخشید و از رخ دادن فاجعه ای در حوزه كارافرینی و كسب و كارهای خورد جلوگیری نمایید.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :