آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211862
تاریخ انتشار : 24 خرداد 1396 10:49
تعداد بازدید : 684

حضور بی صدای ایران در WSIS

علی اصلان شهلا- اجلاس جهانی جامعه اطلاعات (WSIS) یکی از مهم ترین رویدادهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان است. این اجلاس با پشتیبانی سازمان ملل برگزار شده و نقش مهمی در توسعه دسترسی به اطلاعات و دانش دارد. مصوبات این اجلاس مورد قبول کشورهای مختلف جهان بوده و سازمان ملل برای تحقق این مصوبات تلاش می کند.

Alishahla13@
ایران نیز از سال 2003 در این اجلاس حضور داشته و در دولت اصلاحات نه تنها تیم قوی و صاحب صلاحیتی از ایران در این اجلاس حضور داشت، بلکه زمینه حضور خبرنگاران ایرانی نیز در این رویداد مهم فراهم شد. 
در دولت احمدی نژاد حضور در این نوع اجلاس ها بسیار کمرنگ شد و سطح هیات اعزامی به آنجا هم (اگر هیاتی اعزام می شد) معمولا محدود بود.
در دولت یازدهم و با بازگشت نصرالله جهانگرد به وزارت ارتباطات، توجه به این رویداد باز هم افزایش یافت و تا جایی که مثلا در اجلاس امسال، وزیر ارتباطات ایران در آن به سخنرانی خواهد پرداخت.
اما نکته عجیب اینجاست که وزارت ارتباطات نه تنها خبرنگاری همراه خود به این رویداد نمی برد؛ بلکه اطلاع رسانی شایسته ای نیز از اتفاقات و برنامه های مهم این رویداد در سایت وزارت ارتباطات صورت نمی گیرد. در واقع به نظر می رسد وزیر ارتباطات حتی نیازی به حضور یک کارشناس روابط عمومی نیز در این اجلاس ندیده است. به همین دلیل هم در حالی که سایت وزارت ارتباطات اعلام کرده بود واعظی روز دوشنبه در سوییس سخنرانی دارد تا لحظه تنظیم این یادداشت در روز گذشته، حتی متن سخنان وزیر ارتباطات هم در دسترس نیست، چه برسد به برنامه های این اجلاس و اتفاقات پیرامون هیات ایرانی در این رویداد.
از دولت یازدهم که گذشت اما به نظر می رسد وزارت ارتباطات در سیاست های حوزه اطلاع رسانی در دولت دوازدهم باید تجدید نظر اساسی کند. انتشار اخبار و اطلاعات از چنین اجلاس هایی، بسیار طبیعی است و عجیب است وزارت ارتباطات ایران نه زمینه حضور خبرنگاران را در این رویداد فراهم می کند و نه خود به اطلاع رسانی می پردازد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :