fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 211803
  تاریخ انتشار : 23 خرداد 1396 10:34
  تعداد بازدید : 1266

  توسعه زیرساخت های مرکز فضایی قشم

  رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه توسعه مرکز فضایی قشم و ارایه خدمات در این مرکز از اهداف سازمان فضایی ایران است، گفت: مرکز فضایی قشم به عنوان یکی از مراکز اخذ و پایش داده های ماهواره ای و ایستگاه زمینی ماهواره، به زیرساخت های مناسب تجهیز شده است.

  وزارت ارتباطات - محسن بهرامی گفت: روند تکمیل و ایجاد زیرساخت های لازم برای مرکز فضایی قشم به خوبی پیگیری شده و پس از انجام مذاکرات لازم با سازمان منطقه آزاد قشم و امضا سند تفاهم نامه همکاری بین دو سازمان، اقدامات لازم جهت تامین اراضی مورد نظر برای توسعه فعالیت ها و خدمات مرکز فضایی قشم انجام شده است.
  بهرامی با بیان اینکه توسعه مرکز فضایی قشم و ارایه خدمات در این مرکز از اهداف سازمان فضایی ایران است، گفت: مرکز فضایی قشم به عنوان یکی از مراکز اخذ و پایش داده های ماهواره ای و ایستگاه زمینی ماهواره، به زیرساخت های مناسب مجهز شده است.
  وی افزود: با توسعه زیرساخت های مرکز فضایی قشم، روند اخذ و پایش اطلاعات ماهواره ای بهبود و توسعه می یابد. این مرکز می تواند هم به عنوان یک مرکز زمینی برای پایش اطلاعات فضایی و هم برخی پدیده های دریایی نظیر کشنده ها و وضعیت آبزیان باشد.
  بهرامی گفت: هم اکنون ایستگاه کنترل و دریافت تصاویر ماهواره های بومی کشور در این مرکز مستقر است و اکنون اولین گام مهم در جهت تحقق این اهداف برداشته شده است و امیدواریم با تلاش همکاران و حمایت های وزارت ارتباطات،  روند توسعه این مرکز طی شده و هر چه زودتر به چشم انداز ترسیم شده برای این مرکز دست یابیم.
   وی ضمن تاکید بر اهمیت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی گفت: فناوری فضایی می تواند هم در زمینه خدمت رسانی به جامعه و هم در توسعه پایدار کشور نقش بسزایی داشته باشد.
   این مقام مسوول یادآورشد: جزیره قشم ظرفیت های بسیار زیادی در حوزه های مختلف دارد و موقعیت مکانی آن در کشور موجب شده است تا یکی از مراکز فضایی کشور در جزیره مهم و استراتژیک خلیج فارس ایجاد شود. این جزیره دارای پتانسیل های بسیاری است که می توان با استفاده از همین ظرفیت ها به رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این منطقه کمک  کنیم.
  وی افزود: سازمان فضایی ایران بر اساس قابلیت های جغرافیایی این منطقه را جهت ایجاد یکی از مراکز فضایی خود انتخاب کرد و در بهمن ماه سال گذشته با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توانستیم آن را افتتاح کنیم.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :