آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 211555
تاریخ انتشار : 20 خرداد 1396 10:31
تعداد بازدید : 828

رفتار توییتری ترامپ، ناقض قانون اساسی آمریکاست

یک سازمان مدافع آزادی بیان در آمریکا ترامپ را متهم کرد که با مسدودکردن راه دسترسی کاربران منتقد، آزادی بیان را که در متمم اول قانون اساسی آمریکا تضمین شده نقض کرده است.

فناوران - توییت های دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به مجادله انگیز بودن شهرت دارند. همین توییت ها و رفتار رییس جمهور در بلاک کردن کاربرانی که از وی انتقاد می کنند، باعث شده یکی از نهادهای مدافع آزادی بیان در آمریکا برای ترامپ نامه بنویسد. در این نامه از ترامپ خواسته شده دسترسی آن دسته از کاربران توییتر را که اخیرا دسترسی شان به صفحه توییتر او مسدود شده است، مجددا آزاد کند. در این نامه مسدود کردن دسترسی کاربران به صفحه ترامپ در توییتر مصداق نقض قانون اساسی آمریکا خوانده شده است.
به گزارش رویترز، اخیرا دسترسی تعدادی از کاربرانی که در پاسخ به توییت های ترامپ از او و عملکردش انتقاد کرده یا او را به تمسخر گرفته اند، از سوی ترامپ مسدود شده است. با محدودیتی که برای این افراد ایجاد شده، امکان مشاهده پاسخ های شان به ترامپ یا ادامه گفت وگو با آن ها از سوی دیگر کاربران توییتر غیرممکن شده است.
موسسه «نایت فرست امندمنت»  (Knight First Amendment Institute) که در دانشگاه کلمبیا نیویورک فعالیت دارد، اعلام کرده که مسدود کردن دسترسی کاربران با آزادی بیان عمومی ضدیت دارد و رعایت آن در متمم اول قانون اساسی آمریکا به صراحت تضمین شده است.  
کاخ سفید و کمپانی توییتر واکنشی به این نامه نشان نداد ه اند. اریک گلدمن، محقق قوانین اینترنت از دانشگاه حقوق سانتاکلارای آمریکا، به رویترز گفته اگر قرار باشد این موسسه از ترامپ شکایت حقوقی تنظیم کند، واکنش ترامپ می تواند این باشد که اعلام کند این حساب توییتری شخصی اوست و به این طریق شکایت را خنثی کند. با این همه او چنین استدلال احتمالی از سوی ترامپ را با توجه به شهرت جهانی حساب توییتری اش خنده دار دانست.
موسسه «نایت فرست امندمنت» البته می گوید که علیه هر دو حساب توییتری رسمی و شخصی ترامپ می توان شکایتی یکسان طرح کرد. حساب رسمی توییتر رییس جمهورهای آمریکا  @POTUS است که ترامپ از آن نیز استفاده می کند. کارشناسان تا کنون بارها محتوای توییتر ترامپ را از لحاظ حقوقی غیرقابل دفاع خوانده اند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :