آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208034
تاریخ انتشار : 26 اردیبهشت 1396 10:38
تعداد بازدید : 1340

افزایش شمار اعضای بانک زیرساخت آسیا به 77 عضو

بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا (AIIB) که ایران نیز عضو آن است، عضویت هفت کشور دیگر را پذیرفت که بر این اساس تعداد کل کشورها و منطقه های عضو این بانک به ۷۷ عضو افزایش یافته است.

ایرنا - این بانک که رهبری آن را چین بر عهده دارد، در سال ۲۰۱۵ میلادی به طور رسمی کار خود را آغاز کرد و وامی را برای اجرای طرح های زیربنایی در اختیار برخی کشورهای عضو قرار داده است. 
این بانک با یک سرمایه گذاری ۱۰۰ میلیارد دلاری که ۳۰ درصد آن را چین تامین کرده، شروع به کار کرد و به تازگی ۱۳ عضو جدید گرفته است. انگلیس، بولیوی، شیلی، یونان و رومانی از جمله کشورهایی هستند که هیات مدیره بانک اعلام کرده عضویت آنها را به رسمیت شناخته و تایید کرده است. 
«جین لیچون»، رییس بانک این سخنان را در حاشیه اجلاس بین المللی راه ابریشم در چین عنوان کرد و گفت: مقبولیت بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا در جهان در حال افزایش است و از هر قاره ای چند کشور عضو آن شده اند. به گفته وی، دست کم ۸ کشور دیگر در حال درخواست برای عضویت در این بانک هستند. براساس این گزارش، اعضای جدید باید تشریفات عضویت رسمی خود را در کشورهای شان انجام دهند و همزمان درباره سهمیه و سپرده آنان در بانک تصمیم گیری خواهد شد. سایت «یی سی» چین روز دوشنبه در گزارشی آورده است که بانک 2 سال قبل رسما با ۵۷ عضو کار خود را آغاز کرد و عمده ترین برنامه آن تامین مالی برای طرح های زیربنایی در آسیاست. این گزارش می افزاید که هر روز بر شمار کشورهایی که خواستار ملحق شدن به این بانک هستند، افزوده می شود و به نظر می رسد این باعث تقویت قدرت اقتصادی قاره آسیا خواهد شد. 
ایران نیز از اعضای هیات موسس این بانک است و هجدهم فروردین ماه سال 94 به عنوان سی و چهارمین عضو آن پذیرفته شد. ژاپن و آمریکا تاکنون تمایل خود را برای عضویت در این بانک اعلام نکرده اند و به دلیل تسلط این دو کشور بر بانک توسعه آسیا (ADB) و بانک جهانی به نوعی رقیب بانک AIIB (زیر ساخت آسیا) محسوب می شوند. یکی از اهداف بانک سرمایه گذاری زیر ساخت آسیا، اجرای طرح های زیربنایی مرتبط با جاده ابریشم نوین است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :