آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207860
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1396 12:0
تعداد بازدید : 849

لباس محافظ به جای اسکلت بیرونی

پژوهشگران سوئیسی از فناوری پوشیدنی تازه ای رونمایی کرده اند که فقط در مواقع خطر فعال می شود و تعادل صاحبش را حفظ می کند.

آنا- اسکلت بیرونی و انواع اسکلت های روباتیک مدت هاست که در علوم پزشکی برای کمک به بیماران به کار گرفته می شوند. اکنون بیماران پارکینسون با اسکلت بیرونی راه می روند و روبات ها به کودکانی که ضعف عضلات دارند، برای بازی کردن کمک می کنند اما فناوری تازه رونمایی شده مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان نیازی به پوشیدن یک روبات یا همراهی یک فناوری اضافه ندارد و به سادگی مانند لباس قابل پوشیدن است. این شلوارک در قسمت بالای ران ها و کفل و لگن خاصره ثابت می شود و از این نواحی، راه رفتن صاحب خود را زیرنظر می گیرد. تمامی قدم هایی که شخص برمی دارد در کامپیوتر این شلوارک تحلیل شده و در صورتی که برهم خوردن تعادل یا کج گذاشتن پا یا باز شدن مفصل ران را حس کند، ظرف 350 میلی ثانیه واکنش نشان می دهد و ران ها را به حالت با ثبات و کشیده باز می گرداند. این مکانیسم فقط در زمانی که خطر زمین خوردن وجود دارد، فعال می شود و در دیگر زمان ها غیرفعال است و مزاحمتی برای راه رفتن میزبان ندارد.
این شلوارک که از جنس فیبر کربن ساخته شده است، وزنی معادل چهار کیلوگرم دارد که هنوز برای استفاده بسیاری از سالخوردگان نحیف، سنگین محسوب می شود و برای ارایه به بازار نیازمند پیشرفت و توسعه و کم کردن وزن است. شلوارک فیبر کربنی از سوی سازندگان به نام «کمک رسان فعال لگنی» یا APO معرفی شده و قرار است با جذب حمایت مالی، روی توسعه و سبک سازی آن کار شود تا بتوان از آن در امور نگهداری از سالمندان بهره گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :