آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207821
تاریخ انتشار : 24 اردیبهشت 1396 10:37
تعداد بازدید : 900

پیونداینترنت ودوچرخه برای کاهش آلودگی درچین

چین با استفاده از اینترنت و دوچرخه یک سیستم حمل و نقل عمومی ارزان و بدون آلودگی تعریف کرده که ضمن کاهش آلودگی هوا، کاهش هزینه های حمل و نقل شهروندان و متنوع سازی سیستم حمل و نقل عمومی به بهبود سلامت شهروندان نیز کمک می کند.

 ایرنا- شاید جرقه این ابتکار به محبوبیت دوچرخه در جامعه چین برگردد و اکنون شهروندان چینی با استفاده از یک تلفن همراه هوشمند، تنها با یک جست وجوی ساده در سیستم کیو آر کد دوچرخه می توانند با پرداخت فقط یک یوان از دوچرخه عمومی استفاده کنند.
این دوچرخه ها که مجهز به سیستم مکان یاب جی پی اس هستند، می توانند از هر جایی برداشته و در هر جایی رها شوند. 
کاربر با استفاده از این سیستم یاد شده می تواند با توجه به موقعیت مکانی خود، نزدیک ترین دوچرخه به خود را پیدا کند.
بزرگراه ها و خیابان ها همگی دارای مسیر ویژه ای برای دوچرخه هستند و در پیاده روهای سطح شهر نیز مکان هایی برای پارک دوچرخه دیده 
می شود.
اکنون شرکت های اینترنتی مختلفی مانند «اوفو» در چین کسب و کارشان به اشتراک گذاری دوچرخه است و هر رنگ دوچرخه، معرف یک شرکت جداگانه است.
شرکت تحقیقاتی «پژوهش و بازارها»، تعداد شهروندان چینی که در سال 2016 از سیستم حمل و نقل عمومی دوچرخه استفاده کرده اند را حدود 20 میلیون نفر اعلام و پیش بینی کرده است که این تعداد در سال 2021 به حدود 198 میلیون نفر برسد.
شرکت یاد شده، بزرگ ترین شرکت تحقیقات بازار در جهان است که مقر آن در ایرلند قرار دارد. 
بنا به اعلام شرکت یاد شده، در سال میلادی گذشته 30 شرکت چینی کارشان خدمات رسانی در بخش حمل و نقل عمومی مبتنی بر دوچرخه و اینترنت بوده است.
اگر چه به نظر می رسد استفاده کنندگان از این سیستم حمل و نقل عمومی بیشتر جوانان هستند، اما تعداد افراد مسنی که طرفدار این سیستم هستند و از آن بهره می برند نیز کم نیست و این می تواند از نظر کیفیت زندگی و سطح سلامت عمومی در چین نشانه خوبی باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :