آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207486

با وجود کاهش تقاضا برای مانیتور

نمایشگرهای بزرگ تر از 22 اینچ را قاچاق می کنند

اگر چه مانیتور جزو یکی از کالاهای مهم در حوزه آی تی به شمار می آید، اما در سال های اخیر و در پی افزایش عرضه نوت بوک این کالا دیگر مانند سابق محبوب نیست.

مریم عسگری
هم اکنون مانیتورها بیشتر از سوی کاربران خاص نظیر گیمرها، گرافیست ها، تدوین گران و سایر افرادی که همچنان به پی سی وفادارند، مورد استقبال قرار می گیرد. بگذریم از اینکه این رده کاربری نیز با انبوهی از کالاهای حرفه ای نظیر نوت بوک های گیمینگ و کامپیوترهای مناسب برای انجام امور گرافیکی نظیر آی مک مواجهند؛ اما گاه قیمت گران این کالا آنها را به سمت استفاده از پی سی و مانیتور می کشاند.
این موضوع (کاربری خاص مانیتور) موجب شده است تقاضا و در نهایت حجم واردات و تولید در کشور کاهش یابد.
کارشناسان می گویند: حمایت از تولیدکنندگان داخلی و افزایش تعرفه واردات یکی از دلایل کاهش حجم واردات مانیتور است؛ اما رشد عرضه نوت بوک و کامپیوترهای آلین وان هم مزید بر علت شده است و این کالا با یک بازار سفارشی و تخصصی مواجه است.
آمار و ارقام ارایه شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران هم گویای این موضوع است که مانیتور دیگر مانند سابق مخاطب ندارد.
گزارش گمرک حاکی از این است که در سال 95 حدود 17 هزار و 131 کیلوگرم مانیتور از مبادی رسمی وارد کشور شده است. با لحاظ کردن وزن 3 کیلوگرم برای هر مانیتور، در یک سالی که از سال 95 گذشته است، تنها 5 هزار و 710 دستگاه مانیتور با سایز 14 تا 24 اینچ از مبادی رسمی وارد کشور شده است. 
این موضوع با توجه به رشد تقاضا برای مانیتورهای 22 اینچی موجب شده است فرضیه رشد قاچاق نزد برخی از کارشناسان به وجود آید. 
به گفته آنها، با توجه به شرایط موجود و گرانی مانتیورهای وطنی، مشاهده می شود مانیتورهایی با سایز بزرگ تر از 22 اینچ از طریق قاچاق وارد کشور می شوند که این اتفاق درباره نمونه های فوق باریک محسوس تر است. اما گروه دیگری از کارشناسان می گویند: با توجه به اینکه انواع مانیتور با سایزهای مختلف در کشور تولید می شود، شاهد قاچاق در بازار این کالا نیستیم، مگر موارد خاص. از سوی دیگر برخی بر این باورند که میزان تقاضا برای مانیتور در حدی نیست که تامین نیاز بازار به قاچاق وابسته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :