آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207227
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1396 2:55
تعداد بازدید : 496

چرخه عمر اکوسیستم استارت‎آپی

امروزه تکنولوژی در حال تولید ثروت و سرمایه است. اما تنها تعداد انگشت شماری از مکان ها در جهانند که در حال تسخیر این ارزش ها هستند و بدون اقدامات فوری و تهاجمی برای توسعه اکوسیستم های استارت آپ قوی تر، مکان های بیشتری رشد تکنولوژی و پویایی را از دست خواهند داد.

محمدمهدی واحدی
مدیر بازاریابی گروه شرکت های طرفه نگار

استارت آپ ها کلید اصلی استفاده از مزیت های تغییر تکنولوژی هستند که خود به وجود اکوسیستم های قوی بستگی دارند. آمارها نشان می دهد که رشد تکنولوژی دو برابر سریع تر از رشد اقتصاد جهانی است. سالانه تولید ناخالص داخلی جهانی 100 تریلیون دلار است که حدود 5/4 درصد آن مربوط به تکنولوژی است و با ادامه این روند رشد، این عدد در 15 تا 20 سال آینده به 8 درصد می رسد. در واقع حدود 20 سال طول می کشد تا یک اکوسیستم کارآفرینی سبب توسعه یک منطقه شود.                                                                                                                                             با استفاده از دانش و تجربه کشورهایی که این سیستم را پیاده سازی کرده اند و نیز سرمایه گذاری منابع کمیاب در مسیر درست، می توان به ایجاد استارت آپ های بیشتری در مکان های بیشتری دست یافت. آنچه مسلم است کمپانی های رهبر در این سیستم، معمولا نوظهور و جوان هستند که هر 5 سال یک بار سیستم آنها تغییر می کند. یک اکوسیستم در چرخه عمر خود چهار مرحله راه اندازی، جهانی سازی، توسعه و ادغام را طی می کند. اندازه یک اکوسیستم، مفهومی چندوجهی دارد که توسط خروجی آن (تعداد استارت آپ ها) اندازه گیری می شود. شایان ذکر است خروجی بر دو بُعد رشد و منابع (استعداد و سرمایه) مقدم تر بوده و اندازه اکوسیستم و عملکرد آن، از تجربه حاصل از استارت آپ حاصل می شود. 
آمارها نشان می دهد استارت آپ هایی که بر مشتریان جهانی و خارجی تمرکز می کنند 1/2 درصد سریع تر از سایر استارت آپ ها رشد می کنند؛ بنابراین بهتر است از ابتدا روی مشتریان جهانی تمرکز کرد.  ماموریت شبکه جهانی کارآفرینی (GEN) کمک به ساختن یک اکوسیستم کارآفرینی جهانی است؛ چرا که معتقدند ایده ها قادرند در جهان پرواز کنند، سرمایه ها به سرعت از مرزها حرکت کنند و مردم همیشه همراه هستند. 
منبع: Global Startup Ecosystem Rep 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :