آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206086
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1396 12:2
تعداد بازدید : 548

پانسمان هوشمند زخم بیمار را به شبکه نسل پنجم وصل می کند

دانشمندان دانشگاه سوآنزی در انگلستان پانسمان هوشمندی را طراحی کرده اند که روند بهبود زخم را ارزیابی می کند و نتیجه آن را در هر لحظه در اختیار پزشکان قرار می دهد. آزمایش های بالینی این پانسمان قرار است در یک سال آینده آغاز شود.

فناوران- دانشمندان امیدوارند شیوه ای موثر، ارزان و مناسب هر فرد و هر زخم ارایه کنند که می تواند روند درمان را کاملا زیر نظر داشته باشد و بر حسب نیاز آن را تعدیل و اصلاح کند یا تغییر دهد. برای این کار دانشمندان پانسمان هوشمند حاوی حسگرهای نانو را با چاپگرهای سه بعدی تولید می کنند.
پروفسور مارک کلمن رییس موسسه علوم زیستی دانشگاه سوآنزی می گوید: پانسمان هوشمند از فناوری نانو برای ارزیابی وضعیت زخم در هر لحظه استفاده می کند. 
وی می افزاید: فناوری نانو امکان می دهد که حسگرها بسیار کوچک باشند و به این ترتیب بتوان آنها را در سطح پانسمان نشاند. مساله دوم این است که هزینه این پانسمان های هوشمند در حدی باشد که امکان تولید آن در سطح وسیع برای نظام درمان کشور مقدور باشد که در این صورت موثرترین راه چاپگرهای سه بعدی هستند.
وی همچنین می گوید: این پانسمان زخم را به شبکه نسل پنجم متصل می کند و این شبکه از طریق تلفن هوشمند اطلاعات دیگری را هم در اختیار دارد، اینکه شما در هر لحظه کجا هستید یا چقدر فعالیت می کنید. 
پروفسور کلمن می گوید: پزشک با استفاده از مجموعه این اطلاعات در هر لحظه از روند بهبود زخم مطلع می شود و می تواند برنامه درمان را کاملا بر اساس وضعیت زخم و شرایط فرد طراحی کند.
وی می افزاید: در روش سنتی پزشک بیمار را می بیند و بعد درمان را برای دوره یک تا سه ماهه تجویز می کند. اما در آینده این امکان پیش روی ماست که درمان براساس ویژگی های فرد، سبک و الگوی زندگی تفاوت داشته باشد. به این ترتیب پزشک و بیمار با هم می توانند همکاری کنند تا موانع را از سر راه بردارند.
این پروژه بخشی از برنامه 3/1 میلیارد پوندی شهر سوآنزی برای ایجاد یک مرکز آزمایشی نسل پنجم برای ابداعات دیجیتال است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :