آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206031
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1396 10:46
تعداد بازدید : 1425

تماس صوتی تلگرام برای ایرانی ها مسدود شد

یک روز پس از آنکه وزیر ارتباطات مدعی شد تماس صوتی تلگرام با مجوز دولت و وزارت ارتباطات در ایران فعال شده، این امکان در کشور فیلتر شد.

فناوران- تماس صوتی رایگان تلگرام پنجشنبه گذشته با جنجال زیادی در ایران آغاز به کار کرد. جنجال از آنجا شروع شد که چند ساعت پس از برقراری نخستین تماس ها توسط ایرانی ها، امکان تماس صوتی تلگرام با استفاده از اینترنت اپراتورهای موبایل مسدود شد.
هرچند هیچ نهادی مسوولیت فیلتر تلگرام را برعهده نگرفت اما سروصدای به پا شده سبب شد بلافاصله تماس صوتی این اپلیکیشن برقرار شود. 
روز یکشنبه وزیر ارتباطات مدعی شد تلگرام با اجازه وزارت ارتباطات تماس صوتی را برای کاربران ایرانی برقرار کرده و البته اعلام کرد اگر اپراتورها از نظر اقتصادی به این نتیجه رسیدند که تماس صوتی تلگرام به ضررشان است، می توانند آن را مسدود کنند.
ساعتی بعد رایتل در اقدامی جالب توجه با انتشار بیانیه ای از برقراری تماس صوتری تلگرام استقبال و اعلام کرد با استفاده از بسته های اینترنتی این شرکت مردم به راحتی از این امکان استفاده می کنند.
اما روز گذشته ناگهان تماس صوتی تلگرام در تمام کشور فیلتر شد. پاول دوروف بنیانگذار تلگرام نیز در توییتی فیلتر شدن تماس صوتی تلگرام توسط اپراتورهای ایرانی را تایید کرد.
برخی رسانه ها ازجمله خبرگزاری های مهر و فارس از قول یک مقام آگاه در وزارت ارتباطات نوشتند که فیلتر تماس صوتی تلگرام نه با حکم کارگروه فیلترینگ؛ بلکه با دستور مقام قضایی صورت گرفته است! اما تا لحظه انتشار این خبر هیچ مقام رسمی حاضر به توضیح درباره دلایل و مسوول توقف یک سرویس که حداقل بیست میلیون ایرانی از آن استفاده می کردند، نشده است. 
گفته می شود روز گذشته از سوی یک مقام قضایی به بیست اپراتور ارایه دهنده اینترنت کشور نامه زده شده و از آنها خواسته شده است تماس صوتی تلگرام را 
مسدود کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :