آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205846
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1396 10:49
تعداد بازدید : 551

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

تعدد متولی، مانع شناسنامه دار کردن کالاهای ICT شده است

دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان لزوم شناسنامه دارکردن کالاهای ICT برای آگاهی از ویژگی هایی که در سطح کشور دادوستد می شوند، یکی از موانع این پروژه را تعدد متولی در این حوزه دانست و گفت: برای کاهش هزینه های این پروژه بهتر است به جای بازتعریف استانداردها، از نظام های استاندارد بین المللی استفاده شود.

ایسنا- اصغر رضانژاد اظهار کرد: کمتر کسی در اهمیت این اصل که کالاها باید شناسنامه دار باشند، شک دارد و این موضوع در تولید و واردات کالا از این جهت که در سطح کلان مملکتی ایجاد زبان مشترک می کند، از اهمیت زیادی برخوردار است. این الزام در مصوبات مختلف دولت به چشم می خورد که به عنوان مثال می توان به آیین نامه اجرایی شناسه ها و رهگیری کالاها، مصوبه ۱۶۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ماده ۲۱ ضوابط فنی اجرایی توسعه دولت الکترونیک و غیره پرداخت.
وی درخصوص مصوبه ۱۶۳ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: در بند ۸ ماده ۴ این مصوبه آمده است که تولیدکنندگان اقلام ICT باید شناسایی شوند و در صورتی که امکان تولید یک کالا وجود ندارد نیز کالاهای وارداتی شناسنامه دار شود.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران طرح شناسنامه دارکردن کالاهای ICT را در راستای پروژه توسعه دولت الکترونیکی دانست و افزود: با توجه به پروژه توسعه دولت الکترونیکی توسط سازمان فناوری اطلاعات و ضوابط فنی اجرایی تهیه شده، باید بین دستگاه های اجرای تعامل پذیری در حوزه های مختلف از جمله کالا و خدمات به وجود آید که یکی از مصادیق آن همین شناسنامه دار کردن کالاهاست. 
رضانژاد با بیان اینکه وجود نگرش های متفاوت در تهیه شناسنامه ها تاکنون سبب شده که اقدامات انجام شده جوابگوی نیاز تمام ذی نفعان نباشد، درباره وجود نگرش های گوناگون در رابطه با شناسنامه دار کردن کالاها توضیح داد: در شناسنامه دارکردن کالا دو فضا با دو رویکرد متفاوت شامل فضای اقلام تدارکاتی (IOS) و تولیدی (IOP) وجود دارد و دولت باید از رویکرد IOS استفاده کند، در صورتیکه در حال حاضر در وزارت صنعت از رویکرد IOP بهره گیری می شود. همچنین ماهیت های متفاوتی از قبیل فعالیت اقتصادی، کالا، خدمات و غیره است که برای هر کدام از آنها سیستم های بین المللی و ملی متفاوتی وجود دارد. 
وی افزود: علاوه بر آن در برخی از رویکردها به موضوع طبقه بندی پرداخته می شود و در برخی دیگر به موضوع کدگذاری و بعضی ها نیز هر دو را مورد بررسی قرار داده اند؛ لذا نمی توان یک سیستم کدگذاری یا طبقه بندی را انتخاب و جایگزین تمام سیستم ها کرد.
وی با بیان اینکه کالاها باید شناسنامه ای داشته باشند تا مورد وثوق ذی نفعان مختلف باشد، افزود: بهتر است به جای استفاده از شناسنامه هایی که پیش از این با یک رویکرد تهیه می شد، از نظام های استانداردی که در سطح بین المللی وجود دارد استفاده شود که به عنوان نخ تسبیح بتواند تمام سامانه ها را منسجم کرده و زمینه ساز ایجاد زبان مشترک در سطح ملی و بین المللی شود.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران درباره اقدامات انجام شده در سازمان نصر برای پیگیری پروژه شناسنامه دار کردن کالا گفت: سازمان به عنوان عضو کمیسیون دولت الکترونیکی از سال گذشته با متولیان این موضوع مباحثی را مطرح کرده همچنین بحث رهگیری کالا در راستای مبارزه با قاچاق در دولت جدید مطرح شده است.
رضانژاد با بیان این که با شناسنامه دار کالا مشخص می شود اقلام چه ویژگی هایی دارند، گفت: در آن صورت کالاهایی که می توانند در کشور تولید شوند شناسنامه دار شده و از طرف دیگر کالاهایی که ظرفیت ساخت آن ها در کشور وجود ندارد، با تعرفه گمرکی مناسب وارد می شوند و ویژگی های آنها مورد بررسی قرار می گیرد و مبنای اطلاعاتی برای داده کاوی به دست می دهد.
وی اضافه کرد: از دلایل قاچاق کالا بحث هزینه های نامتعارف گمرک است. با شناسنامه دار شدن کالاها در کنار کالاهایی که تولید می شوند، تناسب تعرفه با مشخصات فنی کالاهای دیگر رعایت شده که باعث می شود فروشندگان تمایلی برای قاچاق این کالاها نداشته باشند.
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران تعدد متولی را از موانع پروژه شناسنامه دار کردن کالا دانست و گفت: سازمان فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت صنعت، معدن و تجارت متولیان طرح شناسنامه دارکردن کالاهای ICT هستند که باید به جمع بندی مناسب رسیده و از استانداردهای بین المللی باز برای این طرح
 استفاده کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :