آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205833
تاریخ انتشار : 27 فروردین 1396 10:26
تعداد بازدید : 873

اسناد افشاشده «آنونیموس» نشان داد

نفوذ سازمان امنیت ملی آمریکا به سیستم سوییفت

هکرهای ناشناس (آنونیموس) روز جمعه، ۲۵ فروردین ماه، اسنادی را در اینترنت منتشر کردند حاکی از اینکه آژانس امنیت ملی آمریکا یا NSA به سوییفت، سیستم بین بانکی جهانی، مخفیانه دسترسی دارد.

رویترز- گفته می شود که آژانس امنیت آمریکا از طریق دسترسی به سیستم های سوییفت توانسته است بر جریان پول بین «بانک های خاورمیانه و آمریکای جنوبی» نظارت داشته باشد. آژانس امنیت ملی ایالات متحده هنوز به انتشار این گزارش واکنشی نشان نداده است. با این حال مدیران سوییفت در واکنش به انتشار این اسناد اعلام کرده اند که «هیچ مدرکی در دست نیست» که نشان دهد کسی یا گروهی به شبکه اصلی سوییفت دسترسی پیدا کرده است.
رویترز به نقل از یک کارشناس امنیت سایبری می گوید که اسناد هک شده که در فضای اینترنت منتشر شده اند، حاوی کدهایی کامپیوتری است که جنایتکاران و کلاه برداران می توانند با استفاده از آنها به سرورهای سیستم سوییفت رخنه کنند.
هک شدن سیستم سوییفت از آنجا اهمیت پیدا می کند که این سیستم بیش از ۱۱ هزار موسسه مالی در سراسر جهان را در بر می گیرد که سالانه با مبادله بیش از شش میلیارد پیام، معادل صدها میلیارد دلار پول را بین ۲۱۵ کشور و سرزمین خودمختار اقتصادی در جهان جابه جا می کنند.
سوییفت که مخفف «انجمن جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» است، زیر نظارت نظام حقوقی بلژیک فعالیت می کند و دفتر مرکزی آن نیز در همین کشور قرار دارد.
اسناد حاکی از رخنه سازمان امنیت ملی آمریکا در سیستم سوییفت در چند جا مهر و نشان NSA را دارند و به دست گروهی هکر منتشر شده اند که خود را «معامله گران سایه» می نامند. 
این نخستین بار نیست که اخباری از رخنه در این سیستم مهم بین بانکی منتشر می شود. سال گذشته نیز سوییفت در بیانیه ای رسما اعلام کرد که عده ای هکر به سیستم های این انجمن نفوذ کرده اند و میلیون ها دلار را از حساب بانک مرکزی بنگلادش در نیویورک ربوده اند. این شبکه در همان زمان همچنین از مشتریان خود خواست نرم افزار سوییفت را به
روز کنند.
سرقت سایبری ۸۱ میلیون دلاری از بانک مرکزی بنگلادش که در ماه مارس ۲۰۱۶ رییس این بانک را نیز به استعفا کشاند، در همان زمان رسانه ای شدن، «بزرگ ترین سرقت سایبری» جهان نام گرفت.
سوییفت در بیانیه مربوطه اعلام کرده بود که هکرهای مسوول این سرقت برای پوشاندن رد خود و گم کردن مکان انتقال پول مسروقه، نرم افزار سوییفت در کامپیوترهای بانک بنگلادشی را دست کاری کرده اند. آنطور که رویترز در گزارش خود می گوید، اسناد تازه منتشر شده نیز چنین امکانی را به سارقان اینترنتی می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :