آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205784
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396 13:11
تعداد بازدید : 771

ساخت سیناپس عصبی برای هوش مصنوعی

دانشمندان موفق به ساخت سیناپس مصنوعی شده اند که قادر به یادگیری مستقل است.

ScienceAlert- تحولات و پیشرفت ها در زمینه هوش مصنوعی کمک بزرگی به توسعه تکنولوژی هایی کرده است که نحوه عملکرد مغز انسان را تقلید می کنند. در دنیای فناوری اطلاعات، چنین سیستم های هوش مصنوعی را شبکه عصبی می نامند. این امر شامل الگوریتم هایی می شود که قابل آموزش در میان چیزهای دیگر هستند تا نحوه تشخیص گفتار و تصاویر توسط مغز را تقلید کند. با این حال اجرای یک شبکه عصبی مصنوعی کار و انرژی زیادی 
می طلبد.
حال دانشمندان مرکز تحقیقات علمی در تالس از دانشگاه بوردو و اوری موفق شدند یک سیناپس مصنوعی به نام «ممریستور» یا «memristor» را به طور مستقیم روی یک تراشه بسازند. این امر راه را برای سیستم های هوشمندی که به زمان و انرژی کم تری برای یادگیری نیاز دارند، هموار می کند و قادر به یادگیری مستقل است.
در مغز انسان، سیناپس رابط میان نورون هاست. هرچه سیناپس بیشتر تحریک شود، روند یادگیری پیشرفت بیشتری دارد.
ممریستور نحوه عملکرد مشابهی دارد. این وسیله از یک لایه نازک فروالکتریکی (که می تواند خود به خود قطبی شود) ساخته شده است که بین دو الکترود قرار می گیرد. مقاومت آنها را می توان با استفاده از پالس های ولتاژی تنظیم کرد، درست مانند نورون های بیولوژیکی. هنگامی که مقاومت زیاد باشد، اتصال سیناپسی قوی خواهد شد و هنگامی که مقاومت کم باشد، اتصال سیناپسی ضعیف خواهد شد. ظرفیت ممریستور برای یادگیری مبتنی بر این مقاومت تنظیم پذیر است.
در طی چند سال اخیر، سیستم های هوشمند به طور قابل توجهی پیشرفت کرده اند. در حال حاضر شبکه های عصبی ساخته شده با الگوریتم یادگیری قادر به اجرای وظایفی هستند که تا پیش از این سیستم های مصنوعی توانایی انجامش را نداشتند. برای مثال، سیستم های هوشمند حالا می توانند آهنگسازی کنند، برنامه های کامیپوتری بازی کنند و رقیب های انسانی را از رده خارج کنند یا حتی مالیات مان را حساب کنند. برخی از آنها حتی قادر به تشخیص رفتارهای خودکشی گرایانه هستند؛ بعضی دیگر توانایی تمایز دادن بین اعمال قانونی و غیرقانونی را دارد.
تمامی اینها به لطف توانایی یادگیری هوش مصنوعی ممکن شده است؛ تنها محدودیت آن میزان زمان و تلاش لازم برای فراهم کردن اطلاعات مصرفی است که به عنوان ریشه آن عمل می کند. به کمک ممریستور، فرآیند یادگیری تا حدود زیادی پیشرفت خواهد کرد. تحقیقات بر ممریستور، به ویژه در بررسی راه هایی برای بهینه سازی عملکردهای آن هنوز ادامه دارد. برای شروع، محققان موفق به ساخت یک نمونه فیزیکی از آن شدند که در پیش بینی عملکردهای این وسیله مفید واقع خواهد شد.
به زودی درمی یابیم که توانایی یادگیری هوش مصنوعی به پای توانایی مغز انسان ها می رسد یا حتی بهتر از آن عمل 
خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :