آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205775
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396 11:42
تعداد بازدید : 804

غولی در سایه

شبنم کهن چی- سیاست فیس بوک در دنیای رسانه های اجتماعی، سیاست شبکه سازی است.

زاکربرگ با خرید اپلیکیشن هایی که مدتی است کار می کنند و کاربر دارند یا مستقل کردن سرویس های فیس بوک و اصلاح و بهبود کاربر آنها شبکه کاربران خود را بزرگ و بزرگ تر می کند. معنای بزرگ تر شدن شبکه زاکربرگ، افزایش تعداد کاربران فیس بوک نیست بلکه افزایش علاقه مندان به تفکر و شیوه عمل زاکربرگ است. زاکربرگ اکنون صاحب شبکه های اینستاگرام، پیام رسان واتس اپ، مسنجر و چندین اپلیکیشن دیگر است. 
شاید برخی از کاربران اینستاگرام از فیس بوک استفاده نکنند، یا کاربران واتس اپ و فیس بوک مشترک نباشند. اما همه کاربران این شبکه ها و سرویس ها زیر چتر امپراتوری زاکربرگ هستند. مردی که برای جذب و وفادار نگه داشتن علاقه مندان سرویس هایش هیچ ترسی از کپی برداشتن از قابلیت های شبکه های دیگر نیست. شاید تا امروز برگ برنده شبکه های اجتماعی، خلاقیت آنها در عرضه سرویس های جدید بود. اما زاکربرگ با کپی برداری از شبکه ای مانند اسنپ چت و بکارگیری ایده ها و الگوهای آن در بسیاری از سرویس هایش نشان داد خلاقیت تنها راه جذب کاربر نیست. استوری همان قابلیتی که اولین بار اسنپ چت آن را عرضه کرد حالا در اینستاگرام، مسنجر فیس بوک و واتس اپ هم قابل استفاده است. اما آمارها نشان می دهد اقبال کاربران در اینستاگرام به این سرویس بیش از اسنپ چت است. همین آمار است که ثابت می کند تنها خلاقیت نیست که کاربران را به یک سرویس علاقه مند و پابند می کند.
 زاکربرگ اگرچه اینستاگرام را خرید اما تلاش نکرد هیچ نشانی از محصول مادرش یعنی فیس بوک بر این شبکه اجتماعی سایه بیندازد؛ لوگو، رنگ، ابزارهای ارتباطی همه همانطور که بودند مانند و فقط توسعه یافتند. خالق فیس بوک علاقه ای به نشان دادند فرزندش در سرویس هایی که می خرد ندارد. برای او بهتر و کافی است همان سرویس را بزرگ کند. حالا زاکربرگ نه تنها مالک بزرگ ترین شبکه اجتماعی دنیاست، بلکه مالک محبوب ترین و بزرگ ترین شبکه اجتماعی عکس محور (اینستاگرام) و دو تا از بزرگ ترین و محبوب ترین پیام رسان های دنیا یعنی واتس اپ و مسنجر نیز هست. 
از دور که نگاه کنیم هر کدام از این رسانه ها به کار خود مشغول هستند و در کنار اخبارشان کمتر نام زاکربرگ، صاحب فیس بوک را می شنویم. اما حقیقت این است که زاکربرگ، آرام و خاموش در حال بزرگ کردن امپراتوری خود است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :