آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205757
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1396 11:20
تعداد بازدید : 787

قانون جدید چین برای کنترل امنیتی داده های اینترنتی

چین پیش نویس قانونی را منتشر کرده که بر اساس آن شرکت هایی که با بیش از هزار گیگابایت داده یا بیش از ۵۰۰ هزار نفر کاربر سروکار دارند، سال به سال تحت ارزیابی های امنیتی قرار خواهند گرفت.

فناوران- دولت چین هفته گذشته، پیش نویس قانونی را منتشر کرد که مقرر می دارد شرکت هایی که در زمینه تبادل اطلاعات فعالیت دارند از این پس سالانه ملزم به طی یک سری بازرسی های امنیتی هستند. این گام یکی از آخرین اقدامات چین است در راه آن چه مبارزه با تروریسم آنلاین و تهدیدات هکری می خواند. چین یکی از کشورهای بدنام جهان در زمینه سانسور محتوا و دسترسی به دهکده اطلاعات است.
بر اساس پیش نویس قانون جدید صاحبان کسب و کارهایی که با انتقال داده با حجم بیش از هزار گیگابایت سروکار دارند یا کاربران شان بیش از ۵۰۰ هزار نفر هستند، تحت ارزیابی های امنیتی قرار می گیرند. در بررسی این شرکت ها به این اصل توجه می شود که داده ها و اطلاعاتی رد و بدل نشود که به طور بالقوه زیانی برای منافع ملی داشته باشند.
بر اساس پیش نویس قانون تازه که از سوی اداره فضای سایبری چین در اختیار عموم قرار گرفته است، صادرات هرگونه اطلاعات علمی، فنی و اقتصادی که انتقالش تهدیدی برای «امنیت و منافع عمومی» تلقی شود، ممنوع است. این قانون از شرکت ها می خواهد که رضایت کاربران را پیش از انتقال داده ها به خارج از کشور کسب کنند.
قانون جدید در ادامه و در جهت تکمیل قانونی است که نوامبر سال گذشته تصویب شد و طیفی از کنترل های دولتی را بر کار شرکت هایی که با داده های اینترنتی سر و کار دارند، مقرر کرد. خصوصا شرکت هایی که با داده هایی کار می کنند که دولت آن ها را «حساس» تلقی می کند. در همان زمان قانون یادشده انتقاداتی را از سوی صاحبان کسب و کارها برانگیخت. آنها این قانون را «مبهم» دانستند و از این موضوع انتقاد کردند که الزامات سختگیرانه و ناعادلانه ای برای شرکت های خارجی به وجود می آورد. با این همه مقامات چین هرگونه تاثیر منفی این قانون را برای شرکت های خارجی رد می کنند. پیش نویس قانون جدید تنها یک روز پس از آن اعلام می شود که رسانه های دولتی چین از تعیین جایزه ۱۵۰۰ دلاری تا ۷۳ هزار دلاری برای هر شهروندی که افراد مشکوک به «جاسوسی» را به مقامات گزارش کند، خبر داده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :